Vulkaan barst uit nabij Reykjavik, politie roept noodtoestand uit
REYKJAVIK (ANP/AFP/RTR) - In het zuidwesten van IJsland, niet ver van de hoofdstad Reykjavik, is zondagochtend een vulkaan uitgebarsten. Volgens de IJslandse nieuwssite Iceland Monitor heeft de politie de noodtoestand uitgeroepen.
Er is een opening in de aarde ontstaan in Sundhnúk, iets ten noorden van Grindavík, het dorpje dat in december moest worden geëvacueerd na een andere vulkaanuitbarsting. Uiteindelijk kwam Grindavík ongeschonden uit die uitbarsting, omdat de lava in een andere richting stroomde.
Ditmaal stroomt de lava wel in de richting van Grindavík, meldt de IJslandse meteorologische dienst (IMO). Er zouden scheurtjes zijn ontstaan in een deels afgewerkte verstevigingsmuur die na de vorige uitbarsting werd opgetrokken. De lava zou zich al op 450 meter van de eerste huizen van het dorp bevinden. De inwoners zijn opnieuw geëvacueerd.
De vulkanische ondergrond van Reykjanes, het schiereiland ten zuiden van Reykjavik waar Sundhnúk en Grindavík liggen, is de laatste jaren erg actief. Dit is al de vijfde uitbarsting in het gebied sinds 2021.
De vulkaanuitbarsting leidt vooralsnog niet tot hinder voor het vliegverkeer tussen Reykjavik en Schiphol, laat een woordvoerder van de Nederlandse luchthaven weten. Ook van de vorige uitbarsting in december hadden vluchten geen last, zegt hij.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
1 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - Bij de grootschalige demonstratie tegen de oprichting van een nieuwe jongerentak van de AfD afgelopen zaterdag in het Duitse Gießen, zijn meer dan vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zegt de Hessense deelstaatminister Roman Poseck maandag tijdens een persconferentie over de onlusten.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog denkt alleen aan de belangen van Israël wanneer hij het gratieverzoek van premier Benjamin Netanyahu in overweging neemt. Dat zei de president maandag in een verklaring.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.
4 uur geleden