VS, Zuid-Korea en Japan houden militaire oefening bij Hawaï
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, Zuid-Korea en Japan hebben vorige week voor de kust van Hawaï geoefend met hoe een ballistische raket kan worden afgeweerd, meldde het Amerikaanse ministerie van Defensie dinsdag. Het was voor het eerst sinds 2017 dat de drie landen zo'n oefening uitvoerden.
De gezamenlijke oefeningen werden hervat met oog op de nucleaire dreiging van Noord-Korea. De relatie tussen Japan en Zuid-Korea was in 2019 verwaterd door een historisch dispuut dat te maken heeft met de Japanse bezetting van het Koreaanse schiereiland van 1910 tot 1945, maar de nieuwe Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol wil de banden met Japan aanhalen om zo sterker te staan tegen Noord-Korea.
De trilaterale oefeningen zijn ook een heikel punt voor China, dat in 2016 economisch wraak nam op Zuid-Korea toen dat land besloot een aantal Amerikaanse luchtdoelraketten toe te laten. Beijing heeft Yoon gevraagd om toezeggingen van zijn voorganger te eren om de luchtdoelraketten niet verder in te zetten, niet mee te doen aan een Amerikaans wereldwijd raketafweersysteem en om geen trilaterale militaire alliantie waar Japan aan deelneemt op te zetten. Yoon zegt dat Seoul niet aan die toezeggingen gebonden is.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
7 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
12 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
12 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
13 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
13 uur geleden