VS zorgen voor problemen in relaties met China volgens Beijing
BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Qin Gang heeft in een gesprek met zijn Amerikaanse collega Antony Blinken geklaagd dat de relaties tussen beide landen door toedoen van de Verenigde Staten sinds begin dit jaar zijn verslechterd. De twee bewindslieden hebben elkaar gebeld in de aanloop naar hun ontmoeting in het komende weekeinde. Blinken gaat dan naar China. Hij zou eigenlijk al in februari een bezoek brengen aan Beijing, maar dat werd uitgesteld naar aanleiding van een rel over een Chinese ballon in het Amerikaanse luchtruim.
De spanningen tussen de twee mogendheden worden onder meer veroorzaakt door de banden van de VS met Taiwan, internationale ontwikkelingen op technologisch gebied en Amerikaanse kritiek op onder meer de behandeling van de minderheid van de Oeigoeren in het noordwesten van de Volksrepubliek. Taiwan is een eiland dat sinds de communistische machtsovername in 1949 feitelijk onafhankelijk is, maar China claimt het als een deel van de Volksrepubliek.
Qin Gang hoopt dat de VS er werk van gaan maken om de geschillen op te lossen, meer gaan samenwerken met China en de onderlinge relaties gezonder en stabieler gaan maken.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
1 uur geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.
3 uur geleden