Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS zetten onder Biden recordaantal Chinese firma's op zwarte lijst

VS zetten onder Biden recordaantal Chinese firma's op zwarte lijst

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben onder president Joe Biden meer Chinese bedrijven en individuen op de zwarte lijst gezet dan de voorgaande Amerikaanse regeringen. Voor de Chinese bedrijven op de lijst gelden strenge exportbeperkingen. Daarmee wil Washington onder meer voorkomen dat China hoogwaardige technologieën in handen krijgt die ook voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt.

Het Amerikaanse ministerie van Handel voegde donderdag zes nieuwe Chinese bedrijven toe aan de zwarte lijst. Het totale aantal bedrijven en individuen dat door de regering-Biden op de lijst werd gezet bedraagt daarmee 319. Onder voormalig president Donald Trump, die een hevige handelsoorlog met China voerde, waren dat er 306.

Het groeiende aantal Chinese bedrijven waarvoor exportbeperkingen gelden, toont aan dat de Amerikaanse overheid steeds vaker economische instrumenten gebruikt om de doelstellingen van het buitenlands beleid te bereiken. Ook de bezorgdheid over de nationale veiligheid zorgt ervoor dat de VS steeds harder optreden tegen China. De zwarte lijst vormt daarbij een van de belangrijkste wapens van Washington voor het straffen van personen of organisaties in China op grond van nationale veiligheidsredenen.

'Onredelijke onderdrukking'

Biden heeft ook de handelstarieven, die onder Trump werden ingevoerd, gehandhaafd en verder uitgebreid. China heeft het Amerikaanse beleid bestempeld als een poging om zijn economische ontwikkeling te dwarsbomen. Het opleggen van exportbeperkingen aan Chinese bedrijven "is typische economische dwang en eenzijdig pestgedrag", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel over de laatste Amerikaanse acties.

"De VS moeten hun wandaden onmiddellijk corrigeren en een einde maken aan de onredelijke onderdrukking van Chinese bedrijven", aldus de woordvoerder. Volgens hem zal China alle noodzakelijke maatregelen nemen om de wettige rechten en belangen van Chinese bedrijven te verdedigen.

Meer uit Financieel

Schiphol vindt nieuwe infradirecteur bij bouwer Heijmans

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft een nieuwe directeur benoemd voor de infrastructuuractiviteiten op de luchthaven, zoals bouw en onderhoud. Per 1 april zal Bart Smolders de functie van chief infrastructure officer van Schiphol vervullen. Smolders komt van bouwbedrijf Heijmans, waar hij verantwoordelijk is voor alle infraprojecten.

1 uur geleden
Meer horecapersoneel dan ooit, maar zorgen om gebrek aan jongeren

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal werkenden in de Nederlandse horeca is hoger dan ooit. In 2025 was de sector goed voor 522.005 banen. Toch is het personeelstekort blijvend, vooral door een groeiend tekort aan jongeren. Daarvoor waarschuwt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN).

2 uur geleden
Mensen vaker overdag naar horeca, koffiebars vervangen kroegen

AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen gaan liever overdag een hapje of drankje doen dan 's avonds. En daar spelen horecazaken gretig op in. Het aantal koffiebars stijgt, terwijl de daling van het aantal cafés en discotheken doorzet. Deze ontwikkeling was al voor de coronacrisis ingezet, maar de beperkingen van die tijd hebben de vaart wel versneld. Dat zegt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN), tijdens vakbeurs Horecava in Amsterdam.

3 uur geleden
Jumbo boekt meer omzet in 2025, nieuwe topman ziet verdere groei

VEGHEL (ANP) - Jumbo heeft in 2025 meer omzet geboekt onder de nieuwe strategie, die aan het begin van het tweede kwartaal werd ingezet. Ook kijkt het supermarktbedrijf "vol vertrouwen naar 2026" met Jesper Højer als nieuwe topman. Højer, die op 1 januari 2026 officieel interim-topman Tom Heidman opvolgde, wil de opgaande lijn in 2026 voortzetten.

3 uur geleden
Gasunie transporteerde meer aardgas in 2025

DEN HAAG (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar meer aardgas getransporteerd dan een jaar eerder, doordat meer gas werd opgeslagen in bergingen, meer werd gebruikt in elektriciteitscentrales en omdat meer naar Duitsland werd geëxporteerd. In totaal ging het om 63,4 miljard kubieke meter gas. Dat is ruim 6 procent meer dan een jaar eerder.

3 uur geleden
Besi wint op beurs na ordergroei, Heineken zakt na vertrek topman

AMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier heeft in het vierde kwartaal van 2025 voor ongeveer 250 miljoen euro aan nieuwe orders binnengekregen. Dat is een stijging van 43 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Dankzij de sterke ordergroei verwacht het bedrijf dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten in het laatste kwartaal van 2025 aan "de gunstige kant" van de eerder afgegeven verwachtingen zullen liggen.

4 uur geleden
Geschokte reacties op stappen regering-Trump richting Fed-baas

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe stappen van de regering-Trump richting Federal Reserve-baas Jerome Powell en de centrale bank zorgen voor geschokte reacties. In de Amerikaanse politiek, zowel vanuit Democratische als Republikeinse zijde, is afkeuring uitgesproken. Daarmee lijkt sprake van een escalatie van president Donald Trumps al langer gaande vete met de Fed-voorzitter.

5 uur geleden