Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS zetten Chinese bedrijven op zwarte lijst om spionageballon

VS zetten Chinese bedrijven op zwarte lijst om spionageballon

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft 37 Chinese bedrijven toegevoegd aan de zwarte lijst van partijen waarmee niet zomaar zaken mag worden gedaan. Daaronder zijn ook enkele bedrijven die vermoedelijk betrokken waren bij een vorig jaar door de Amerikanen neergehaalde Chinese ballon.

In februari vorig jaar ontdekten de Amerikanen de Chinese ballon die over de Verenigde Staten vloog. Dagenlang zweefde de ballon boven het land en hij ging van Alaska helemaal naar South Carolina, voordat de Amerikanen hem neerschoten. China zei dat het om een weerballon ging die uit koers was geraakt.

Maar volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was de ballon overduidelijk uitgerust met spionageapparatuur. De relatie tussen de VS en China kwam door het incident met de ballon verder onder druk te staan, na al bestaande onenigheid over onderwerpen als Taiwan en de oorlog in Oekraïne.

Zonnepanelen

Het is niet voor het eerst dat de Amerikanen bedrijven bestraffen om betrokkenheid bij het incident. De VS hebben kort na het incident al zes Chinese bedrijven op de zwarte lijst gezet. Dat betrof ondernemingen die volgens de Amerikanen hadden meegewerkt aan luchtvaartprogramma's van het Chinese Volksbevrijdingsleger, waaronder de ontwikkeling van luchtballonnen.

Bedrijven die zijn toegevoegd aan de zogenoemde "entiteitenlijst" mogen geen Amerikaanse producten en technologieën verkrijgen zonder toestemming van de Amerikaanse overheid. Washington heeft ook bedrijven aan de lijst toegevoegd omdat ze zouden hebben geprobeerd Amerikaanse items te bemachtigen voor het maken van drones voor gebruik door het Chinese leger. Ook zitten er partijen bij die handeldreven met Rusland.

Intussen werken de Amerikanen volgens ingewijden ook nog aan nieuwe importheffingen voor Chinese producten, meldden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee zouden de Amerikanen onder meer de invoer van elektrische voertuigen uit het Aziatische land willen treffen. Ook zouden de handelstarieven gericht zijn op de chipsector en makers van zonnepanelen. Als er binnenkort inderdaad nieuwe heffingen worden aangekondigd, kan dit de spanningen tussen China en VS verder aanwakkeren.

Meer uit Financieel

Franse economie groeit ondanks stroeve politiek

PARIJS (ANP) - De economie van Frankrijk is in het laatste kwartaal van vorig jaar gegroeid, ondanks de moeizame politieke besluitvorming over de begroting en handelsspanningen met de Verenigde Staten. Het bruto binnenlands product (bbp) van het land steeg 0,2 procent.

5 minuten geleden
Bloomberg: Trump wil Kevin Warsh benoemen tot baas centrale bank

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil Kevin Warsh benoemen tot nieuwe voorzitter van de Federal Reserve (Fed). Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Warsh, een voormalige Fed-gouverneur, bezocht donderdag het Witte Huis, aldus een van de bronnen.

46 minuten geleden
Signify snijdt opnieuw in kosten, 900 banen geraakt

EINDHOVEN (ANP) - Verlichtingsbedrijf Signify gaat opnieuw kostenbesparingen doorvoeren, waarbij 900 banen worden geraakt. Dat stelt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Het bedrijf achter de lampen van het merk Philips verwijst daarbij naar lastige marktomstandigheden.

1 uur geleden
Opnieuw daling verkoopprijzen Nederlandse industrie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in december opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,7 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In november daalden de prijzen met 0,4 procent.

1 uur geleden
Nederland haalt bouwdoel niet: opnieuw minder nieuwe woningen

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft er in 2025 voor het derde jaar op rij minder woningen bijgekregen. Daarmee blijft de woningbouw achterlopen bij de plannen van het kabinet en lukt het niet om het woningtekort echt in te lopen. Dat volgt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
CBS: minder vacatures en meer werklozen in vierde kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De krapte op de arbeidsmarkt is eind 2025 verder afgenomen. Het aantal openstaande vacatures nam in het vierde kwartaal af met 7000, terwijl het aantal werklozen juist toenam met 11.000. Daardoor zijn er inmiddels voor elke 100 werklozen 93 vacatures. Het totaal aantal banen nam in dezelfde periode nog wel licht toe, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
VS versoepelen sancties tegen Venezolaanse olie-industrie

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft enkele sancties tegen de Venezolaanse olie-industrie versoepeld. Dat betekent onder meer dat bedrijven uit veel landen weer Venezolaanse olie kunnen kopen. Bedrijven uit China, Rusland, Iran, Noord-Korea en Cuba zijn daarvan echter uitgesloten.

4 uur geleden