VS zetten Chinese bedrijven op zwarte lijst om spionageballon
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft 37 Chinese bedrijven toegevoegd aan de zwarte lijst van partijen waarmee niet zomaar zaken mag worden gedaan. Daaronder zijn ook enkele bedrijven die vermoedelijk betrokken waren bij een vorig jaar door de Amerikanen neergehaalde Chinese ballon.
In februari vorig jaar ontdekten de Amerikanen de Chinese ballon die over de Verenigde Staten vloog. Dagenlang zweefde de ballon boven het land en hij ging van Alaska helemaal naar South Carolina, voordat de Amerikanen hem neerschoten. China zei dat het om een weerballon ging die uit koers was geraakt.
Maar volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was de ballon overduidelijk uitgerust met spionageapparatuur. De relatie tussen de VS en China kwam door het incident met de ballon verder onder druk te staan, na al bestaande onenigheid over onderwerpen als Taiwan en de oorlog in Oekraïne.
Zonnepanelen
Het is niet voor het eerst dat de Amerikanen bedrijven bestraffen om betrokkenheid bij het incident. De VS hebben kort na het incident al zes Chinese bedrijven op de zwarte lijst gezet. Dat betrof ondernemingen die volgens de Amerikanen hadden meegewerkt aan luchtvaartprogramma's van het Chinese Volksbevrijdingsleger, waaronder de ontwikkeling van luchtballonnen.
Bedrijven die zijn toegevoegd aan de zogenoemde "entiteitenlijst" mogen geen Amerikaanse producten en technologieën verkrijgen zonder toestemming van de Amerikaanse overheid. Washington heeft ook bedrijven aan de lijst toegevoegd omdat ze zouden hebben geprobeerd Amerikaanse items te bemachtigen voor het maken van drones voor gebruik door het Chinese leger. Ook zitten er partijen bij die handeldreven met Rusland.
Intussen werken de Amerikanen volgens ingewijden ook nog aan nieuwe importheffingen voor Chinese producten, meldden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee zouden de Amerikanen onder meer de invoer van elektrische voertuigen uit het Aziatische land willen treffen. Ook zouden de handelstarieven gericht zijn op de chipsector en makers van zonnepanelen. Als er binnenkort inderdaad nieuwe heffingen worden aangekondigd, kan dit de spanningen tussen China en VS verder aanwakkeren.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer heeft kritiek geuit op een Duits wetsvoorstel dat streamingdiensten verplicht om te investeren in de Duitse filmsector. Hij noemde de maatregelen discriminerend en een schending van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de VS.
24 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic is van plan snel nieuwe AI-modellen breed beschikbaar te maken met mogelijkheden die vergelijkbaar zijn met die van zijn model Mythos. Deze zijn ergens in de komende weken al te verwachten. Het gaat om een opmerkelijke aankondiging. Mythos behelst technologie waarvan het Amerikaanse bedrijf eerder zei dat die te gevaarlijk was om aan het grote publiek beschikbaar te stellen.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is akkoord gegaan met een grote zuivelsamensmelting waarbij ook het Nederlandse DOC Kaas is betrokken. De Zweeds-Deense zuivelcoöperatie Arla Foods mag van Brussel het Duitse DMK en het uit 1895 stammende DOC Kaas inlijven. De commissie ziet geen reden om voorwaarden te stellen omdat er geen gevaren zijn voor de concurrentie.
2 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Ferrari was donderdag een stevige winnaar op de beurs in Milaan na geruststellende woorden van topman Benedetto Vigna. Hij verklaarde dat er al bestellingen binnen zijn voor het eerste volledig elektrische model van het Italiaanse bedrijf. Eerder deze week kreeg de beurskoers nog een knauw na een golf aan kritiek op de gepresenteerde Ferrari Luce die 550.000 euro kost.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.
6 uur geleden