Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS zetten Chinese bedrijven op zwarte lijst om spionageballon

VS zetten Chinese bedrijven op zwarte lijst om spionageballon

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft 37 Chinese bedrijven toegevoegd aan de zwarte lijst van partijen waarmee niet zomaar zaken mag worden gedaan. Daaronder zijn ook enkele bedrijven die vermoedelijk betrokken waren bij een vorig jaar door de Amerikanen neergehaalde Chinese ballon.

In februari vorig jaar ontdekten de Amerikanen de Chinese ballon die over de Verenigde Staten vloog. Dagenlang zweefde de ballon boven het land en hij ging van Alaska helemaal naar South Carolina, voordat de Amerikanen hem neerschoten. China zei dat het om een weerballon ging die uit koers was geraakt.

Maar volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was de ballon overduidelijk uitgerust met spionageapparatuur. De relatie tussen de VS en China kwam door het incident met de ballon verder onder druk te staan, na al bestaande onenigheid over onderwerpen als Taiwan en de oorlog in Oekraïne.

Zonnepanelen

Het is niet voor het eerst dat de Amerikanen bedrijven bestraffen om betrokkenheid bij het incident. De VS hebben kort na het incident al zes Chinese bedrijven op de zwarte lijst gezet. Dat betrof ondernemingen die volgens de Amerikanen hadden meegewerkt aan luchtvaartprogramma's van het Chinese Volksbevrijdingsleger, waaronder de ontwikkeling van luchtballonnen.

Bedrijven die zijn toegevoegd aan de zogenoemde "entiteitenlijst" mogen geen Amerikaanse producten en technologieën verkrijgen zonder toestemming van de Amerikaanse overheid. Washington heeft ook bedrijven aan de lijst toegevoegd omdat ze zouden hebben geprobeerd Amerikaanse items te bemachtigen voor het maken van drones voor gebruik door het Chinese leger. Ook zitten er partijen bij die handeldreven met Rusland.

Intussen werken de Amerikanen volgens ingewijden ook nog aan nieuwe importheffingen voor Chinese producten, meldden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee zouden de Amerikanen onder meer de invoer van elektrische voertuigen uit het Aziatische land willen treffen. Ook zouden de handelstarieven gericht zijn op de chipsector en makers van zonnepanelen. Als er binnenkort inderdaad nieuwe heffingen worden aangekondigd, kan dit de spanningen tussen China en VS verder aanwakkeren.

Meer uit Financieel

Oliekartel OPEC+ draait kraan niet verder open

LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.

8 uur geleden
Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

9 uur geleden
Bitcoin daalde 11 procent in januari, vierde verliesmaand op rij

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.

9 uur geleden
Slechte start voor autoverkoop, elektrische auto's kelderen

BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.

13 uur geleden
Indonesië staat omstreden AI-chatbot Grok weer toe

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.

14 uur geleden
FT: Ford sprak met Chinese concurrent Xiaomi over joint venture

DETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.

15 uur geleden
KLM hervat vluchten naar Tel Aviv en Dubai

SCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.

16 uur geleden