VS zetten 10 Russen uit als straf voor beïnvloeding verkiezingen
WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De VS hebben tien medewerkers van de Russische ambassade in Washington uitgewezen en tegen meer dan dertig Russen of Russische instellingen sancties afgekondigd. Het zijn volgens Washington maatregelen wegens Russische pogingen om met hackers de Amerikaanse verkiezingen vorig jaar te beïnvloeden.
De sancties richten zich op zestien personen en zestien instellingen in Rusland die achter de pogingen met behulp van hackers zouden zitten en in opdracht van het Kremlin zouden hebben gehandeld. De VS dreigen met meer sancties als Rusland de wereld blijft "destabiliseren".
Rusland heeft al laten weten dat de sancties schadelijk kunnen zijn voor de pogingen van Washington om een top te regelen tussen de presidenten Joe Biden en Vladimir Poetin. Biden begon dinsdag in een telefoongesprek met Poetin over een mogelijke topontmoeting.
Geheime dienst
Onder de uitgewezen Russen zijn volgens Washington vijf leden van de Russische geheime dienst. In Rusland worden onder meer acht technische bedrijven bestraft die voor die dienst werkzaamheden verrichten. Amerikaanse banken mogen straks niet meer in Russische staatsschulden handelen. Volgens een veiligheidsadviseur van Biden, Jake Sullivan, gaat het om "op maat gemaakte maatregelen om het Amerikaanse belang te dienen" en niet om stappen die tot escalatie leiden. De VS blijven met Rusland in gesprek over bijvoorbeeld ontwapening of over de vraag hoe de twee een stabiele relatie kunnen opbouwen.
In Moskou is de Amerikaanse ambassadeur bij Buitenlandse Zaken op het matje groepen. Aangenomen wordt dat Rusland nu tien Amerikanen gaat uitwijzen.
De actie tegen Rusland is volgens het Witte Huis gecoördineerd met westerse bondgenoten. De NAVO steunt het sanctiebeleid, dat mede wordt bepaald door groeiende actuele ergernis in het Westen over de grote Russische troepenaanwas langs de Oekraïense grens en over de inlijving in 2014 van het Oekraïense schiereiland de Krim.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
8 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
8 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
8 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
11 uur geleden