VS willen relaties met Saudi-Arabië 'opnieuw evalueren'
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan de betrekkingen met hun traditionele bondgenoot Saudi-Arabië "opnieuw evalueren", meldt het Witte Huis. Aanleiding daarvoor is de recente beslissing van de OPEC+-landen, waarvan Saudi-Arabië een van de belangrijkste is, om de olieproductie vanaf november te beperken. Op die manier hopen ze de dalende olieprijzen een halt toe te roepen.
De VS houden Saudi-Arabië grotendeels verantwoordelijk voor de aanstaande productieverlaging en willen daarom de verhoudingen met Riyad nu heroverwegen. "President Joe Biden is bereid om samen met het Congres na te denken over de manier waarop die relatie er in de toekomst uit moet zien", zei John Kirby, de woordvoerder van de Nationale Veiligheidsraad dinsdag tegen CNN.
Senatoren uit Bidens eigen partij, de Democraten, opperen zelfs dat de militaire samenwerking met Saudi-Arabië dient te worden stopgezet. Ze stellen dat de Saudi's met de productieverlaging indirect Rusland steunen in de oorlog tegen Oekraïne. Rusland kan door de westerse sancties minder olie exporteren en is dus gebaat bij een hogere olieprijs.
Tijdens zijn verkiezingscampagne noemde Biden Saudi-Arabië nog een "paria" vanwege de moord op journalist Jamal Khashoggi in 2018. Daar zou immers de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman achter hebben gezeten. Toch bracht de president in juli een bezoek aan Saudi-Arabië. Hij kreeg daarvoor felle kritiek in eigen land. Biden werd onder meer verweten de mensenrechtenschendingen in Saudi-Arabië te negeren in ruil voor lagere olieprijzen.
Meer uit Buitenland
TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
17 uur geleden