VS willen 'rafelige bondgenootschappen' opknappen tegen China
WASHINGTON (ANP/AFP) - De aanstaande minister van Buitenlandse Zaken van de VS, Anthony Blinken, wil de "rafelige bondgenootschappen" herstellen en samen "China de baas worden". Volgens Blinken moeten de VS de voornaamste wereldmacht blijven, maar ook nieuwe samenwerking zoeken in de wereld voor internationale uitdagingen als de verandering van het klimaat en het gevreesde coronavirus. De internationale relaties van de VS met bijvoorbeeld Europa, China, Rusland, de NAVO, de VN en de buurlanden Mexico en Canada zijn de afgelopen vier jaar veel slechter geworden.
De New Yorker Blinken zegt dit bij zijn komende installatie als minister. Amerika heeft volgens hem meer capaciteiten dan welke andere mogendheid dan ook om landen "te mobiliseren voor hogere doelen". De 58-jarige Blinken is onder meer bekend door zijn inzet voor humanitaire kwesties.
De nieuwe regering van de Democraat Joe Biden lijkt een belangrijk deel van het beleid van Bidens voorganger Donald Trump radicaal over boord te gaan gooien. Trump predikte het nationaal belang als prioriteit en zag in veel bondgenootschappen en verdragen zaken die in zijn ogen in strijd met dat belang waren. Ook militair ingrijpen in het buitenland vond Trump meestal geldverspilling. Hij schold graag op het defensiebondgenootschap NAVO waar Washington volgens hem circa 70 procent van de kosten voor betaalt. Trump hekelde eerdere handelsverdragen, vooral die met China, met de buurlanden en Europa, waarin de VS volgens Trump benadeeld werden.
Blinken omarmt China niet in zijn toespraak van dinsdag. Hij wil zelfs bondgenootschappen repareren om de Volksrepubliek te temmen, maar hij zei ook dat hij bescheidenheid zal betrachten. Hij heeft eerder wel de nieuwe handelsovereenkomsten die Trump met China sloot "een debacle" genoemd. Hij is ook geen fan van de brexit die hij eerder als "een volslagen rotzooi" betitelde. De Joodse Blinken heeft Trumps beleid ten aanzien van Israël wel geprezen en heeft daarom het aangaan van betrekkingen tussen Israël en Arabische Golfstaten toegejuicht. Hij heeft Trump bekritiseerd over diens opzegging van een internationaal nucleair akkoord met Iran.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
3 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
6 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
8 uur geleden