VS willen dat Israël wacht met hervormingen rechtspraak
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft de regering van Benjamin Netanyahu gevraagd om "op de rem te trappen" bij de omstreden aangekondigde hervormingen van de rechtspraak. Israël is niet blij met die bemoeienis van de belangrijke bondgenoot.
De Verenigde Staten maken zich zorgen over de omstreden wetsvoorstellen, die het parlement veel meer macht geven over de rechtspraak. De ambassadeur Tom Nides zegt in gesprek met CNN dat de hervormingen het moeilijker maken voor de Amerikanen om Israël te steunen in zijn beleid in de regio. Dat zou gevolgen kunnen hebben voor pogingen van Netanyahu om het kernprogramma van Iran internationaal aan te pakken, of het aanhalen van de banden met Saudi-Arabië.
"De premier vertelt ons dat hij grootse dingen wil bereiken", aldus Nides. "Dus ik heb hem honderd keer gezegd dat we aan dat soort dingen geen tijd kunnen besteden zolang zijn tuin in de fik staat." Hij wil dat de regering nog eens goed naar de plannen kijkt en met de tegenstanders om tafel gaat, om tot een compromis te komen.
Israëlische minister woedend
Netanyahu heeft nog niet gereageerd maar een minister uit zijn regering is woedend. "De ambassadeur moet zelf op de rem trappen. Bemoei je met je eigen zaken."
De afgelopen dagen hebben duizenden mensen geprotesteerd tegen de plannen, waardoor het parlement bijvoorbeeld met een simpele meerderheid een gerechtelijke uitspraak naast zich neer kan leggen. Ook krijgt het parlement veel meer invloed op de benoemingen van hoge rechters.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - Het noorden van Venezuela, waar woensdag twee verwoestende aardbevingen plaatsvonden, is getroffen door een sterke naschok. Deze had een kracht van 4.6 en vond plaats op een diepte van 10 kilometer, aldus de Amerikaanse geologische dienst USGS. Er zijn vooralsnog geen meldingen van nieuwe schade.
2 uur geledenSTADE (ANP/DPA) - Na de dodelijke schietpartij in de Noord-Duitse stad Stade, waarbij vijf mensen om het leven kwamen, zijn twee verdachten aangehouden. Dat meldt de politie. Een van hen is de vermoedelijke schutter.
2 uur geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Door een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro zijn zeker vijf doden en 29 gewonden gevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Ook noemt hij een aanval op Zaporizja, waar een minibus werd geraakt. Daarbij lieten drie mensen het leven en raakten zes personen gewond, onder wie een kind. Verder noemt de Oekraïense leider aanvallen in Nikopol en Soemy.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Moskou zegt maatregelen te nemen tegen Finland nu dat land kernwapens op zijn grondgebied niet langer uitsluit. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat Moskou overgaat op "politieke en militair-technische maatregelen".
2 uur geledenBONN (ANP) - De luchtkwaliteit in Europa is vorig jaar opnieuw verbeterd, concludeert de Europese klimaatdienst Copernicus. Sinds 2015 is de uitstoot van zwaveloxiden en stikstofoxiden jaarlijks met zo'n 3 tot 5 procent afgenomen, vooral doordat het wegverkeer en de industrie minder zijn gaan uitstoten. Volgens Copernicus blijkt hieruit dat Europese regelgeving en technologische verbeteringen vruchten afwerpen.
2 uur geledenSTADE (ANP/DPA/RTR) - Bij een schietpartij in Stade in het noorden van Duitsland zijn vijf doden gevallen, meldt de politie. Een mannelijke verdachte is aangehouden. Een motief is nog niet bekend.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS en Iran ontmoeten elkaar dinsdag in de Qatarese hoofdstad Doha, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump heeft Iran om een ontmoeting gevraagd.
3 uur geleden