VS wil meer bombardementen op pro-Iraanse groepen Midden-Oosten
WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS willen meer luchtaanvallen uitvoeren in het Midden-Oosten gericht op gewapende groepen die steun van Iran hebben en actief zijn in Irak en Syrië. De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jack Sullivan heeft dit tegen media gezegd. De aanvallen zijn volgens Washington een vergelding voor de recente dood van drie Amerikaanse militairen in Jordanië. Daar werd een kleine Amerikaanse basis met een drone aangevallen. Volgens de VS werd de aanval, waarbij ook tientallen gewonden vielen, uitgevoerd door bondgenoten van Iran.
Sullivan wilde niet zeggen of Washington denkt aan aanvallen op Iraans grondgebied. Officieel zegt de Amerikaanse regering dat ze geen uitbreiding van de conflicten in het Midden-Oosten wil.
Landen in de regio hebben de Amerikaanse aanvallen veroordeeld en waarschuwen dat zij een verdere bedreiging voor de veiligheid en stabiliteit in de regio vormen. Ook de Europese Unie heeft haar zorgen uitgesproken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt maandag bijeen om over de kwestie te praten.
De VS vielen in 2003 onder valse voorwendselen Irak massaal binnen en zijn er nog steeds militair aanwezig. De bezetting van Irak destabiliseerde de regio politiek en religieus en speelde Iran in de kaart. Talrijke radicale groepen kwamen op. Een van die groepen vestigde later het jihadistische 'kalifaat' van Islamitische Staat langs de Eufraat in Syrië en Irak. Voor de strijd tegen dat 'kalifaat' zijn er ook Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied gekomen. Islamitische Staat werd in 2019 op Syrisch grondgebied vrijwel verslagen. Maar er zijn nog steeds Amerikaanse militairen in Syrië en Irak die er het doelwit zijn van strijdgroepen inclusief door Iran gesteunde milities.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft scherpe kritiek geuit op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om invoerheffingen op te leggen in het geschil over Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Ze zei dat Europa niet zal toegeven aan druk.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De VS moeten ophouden met het intimideren van bondgenoten, stelt de centrumrechtse EVP, de grootste partij in het Europees Parlement. De relatie tussen de VS en EU moet gebaseerd zijn op wederzijds respect, zegt Europarlementariër Andrzej Halicki, vicevoorzitter van de EVP-fractie voor Buitenlandse Zaken. "Chantage is een onaanvaardbaar politiek instrument."
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Een woordvoerder van de strijdkrachten bevestigde het bericht van de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers maakten deel uit van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Bij de demonstraties in Iran zijn zeker 16.500 tot 18.000 mensen gedood en 330.000 tot 360.000 anderen gewond geraakt, meldt The Sunday Times. De Britse krant baseert zich op acht grote oogklinieken en zestien spoedeisende hulpafdelingen in Iran. Onder de slachtoffers zouden ook kinderen en zwangere vrouwen zijn.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Dat meldt de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers zouden deel uitmaken van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
3 uur geledenLJUBLJANA (ANP/DPA/BELGA) - Ook Slovenië gaat meedoen aan de missie van Europese landen op Groenland, deel van het Deense koninkrijk. De mededeling komt na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen deelnemers zoals Nederland.
3 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben na wrakstukken ook een lichaam gevonden na een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Er wordt nog gezocht naar de negen andere inzittenden.
4 uur geleden