Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS wil meer bombardementen op pro-Iraanse groepen Midden-Oosten

VS wil meer bombardementen op pro-Iraanse groepen Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS willen meer luchtaanvallen uitvoeren in het Midden-Oosten gericht op gewapende groepen die steun van Iran hebben en actief zijn in Irak en Syrië. De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jack Sullivan heeft dit tegen media gezegd. De aanvallen zijn volgens Washington een vergelding voor de recente dood van drie Amerikaanse militairen in Jordanië. Daar werd een kleine Amerikaanse basis met een drone aangevallen. Volgens de VS werd de aanval, waarbij ook tientallen gewonden vielen, uitgevoerd door bondgenoten van Iran.

Sullivan wilde niet zeggen of Washington denkt aan aanvallen op Iraans grondgebied. Officieel zegt de Amerikaanse regering dat ze geen uitbreiding van de conflicten in het Midden-Oosten wil.

Landen in de regio hebben de Amerikaanse aanvallen veroordeeld en waarschuwen dat zij een verdere bedreiging voor de veiligheid en stabiliteit in de regio vormen. Ook de Europese Unie heeft haar zorgen uitgesproken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt maandag bijeen om over de kwestie te praten.

De VS vielen in 2003 onder valse voorwendselen Irak massaal binnen en zijn er nog steeds militair aanwezig. De bezetting van Irak destabiliseerde de regio politiek en religieus en speelde Iran in de kaart. Talrijke radicale groepen kwamen op. Een van die groepen vestigde later het jihadistische 'kalifaat' van Islamitische Staat langs de Eufraat in Syrië en Irak. Voor de strijd tegen dat 'kalifaat' zijn er ook Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied gekomen. Islamitische Staat werd in 2019 op Syrisch grondgebied vrijwel verslagen. Maar er zijn nog steeds Amerikaanse militairen in Syrië en Irak die er het doelwit zijn van strijdgroepen inclusief door Iran gesteunde milities.

Meer uit Buitenland

Hongarije ontzegt Kyiv Europees gas om Droezjba-leiding

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zegt het gastransport naar Oekraïne geleidelijk op te schorten tot er weer olie vloeit door de Droezjba-pijpleiding. Die bij een aanval beschadigde verbinding levert Russische olie via Oekraïne naar onder meer Hongarije. De pijpleiding is al weken een twistpunt tussen de Ruslandgezinde regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en Kyiv.

2 uur geleden
Iraanse ambassadeur in Pakistan rept over basis voor dialoog

SLAMABAD/TEHERAN/ANKARA (ANP/RTR) - Er zijn geen directe of indirecte contacten tussen Iran en de VS volgens de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghadam. Hij voegt eraan toe dat bevriende landen proberen een basis te leggen voor een dialoog tussen Teheran en Washington, om een einde te maken aan de oorlog.

2 uur geleden
Spaanse premier: Iranconflict groter risico dan oorlog in Irak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De huidige oorlog in het Midden-Oosten stelt de wereld mogelijk voor "veel grotere" problemen dan de Amerikaanse invasie van Irak in 2003. Dat zei de Spaanse premier Pedro Sánchez tegenover het parlement. "Dit is niet hetzelfde scenario als de illegale oorlog in Irak. We staan voor iets veel ergers, veel ergers, met in potentie gevolgen die veel breder en verder strekken", aldus Sánchez.

3 uur geleden
Twee arrestaties om brandstichting Joodse ambulances Londen

LONDEN (ANP) - De politie heeft in Londen twee mannen aangehouden in verband met de brandstichting in geparkeerde ambulances van een Joodse vrijwilligersorganisatie afgelopen maandag. De zaak wordt gezien als een "antisemitisch haatmisdrijf".

3 uur geleden
VS hebben vijftienpuntenplan voorgelegd aan Iran

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Iran een vijftienpuntenplan voor een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten voorgelegd. Dat meldt The New York Times op basis van ingewijden. Het plan zou zijn overhandigd door Pakistan, dat dinsdag al aankondigde "klaar te zijn" de rol van gastland op zich te nemen voor mogelijke vredesgesprekken.

4 uur geleden
Bijna 150.000 Oekraïners zonder stroom na Russische aanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Bijna 150.000 Oekraïners zitten zonder stroom door een Russische aanval op energievoorzieningen bij Tsjernihiv, meldt de regionale netbeheerder. De gouverneur van de aan Rusland en Belarus grenzende regio meldde eerder deze week ook al grootschalige stroomuitval, toen door een droneaanval.

5 uur geleden
Iran: VS onderhandelen met zichzelf

TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse leger heeft de Verenigde Staten bespot om uitlatingen over mogelijke onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten. Volgens Iraanse staatsmedia zei hij dat Washington "met zichzelf onderhandelt".

6 uur geleden