VS wil meer bombardementen op pro-Iraanse groepen Midden-Oosten
WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS willen meer luchtaanvallen uitvoeren in het Midden-Oosten gericht op gewapende groepen die steun van Iran hebben en actief zijn in Irak en Syrië. De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jack Sullivan heeft dit tegen media gezegd. De aanvallen zijn volgens Washington een vergelding voor de recente dood van drie Amerikaanse militairen in Jordanië. Daar werd een kleine Amerikaanse basis met een drone aangevallen. Volgens de VS werd de aanval, waarbij ook tientallen gewonden vielen, uitgevoerd door bondgenoten van Iran.
Sullivan wilde niet zeggen of Washington denkt aan aanvallen op Iraans grondgebied. Officieel zegt de Amerikaanse regering dat ze geen uitbreiding van de conflicten in het Midden-Oosten wil.
Landen in de regio hebben de Amerikaanse aanvallen veroordeeld en waarschuwen dat zij een verdere bedreiging voor de veiligheid en stabiliteit in de regio vormen. Ook de Europese Unie heeft haar zorgen uitgesproken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt maandag bijeen om over de kwestie te praten.
De VS vielen in 2003 onder valse voorwendselen Irak massaal binnen en zijn er nog steeds militair aanwezig. De bezetting van Irak destabiliseerde de regio politiek en religieus en speelde Iran in de kaart. Talrijke radicale groepen kwamen op. Een van die groepen vestigde later het jihadistische 'kalifaat' van Islamitische Staat langs de Eufraat in Syrië en Irak. Voor de strijd tegen dat 'kalifaat' zijn er ook Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied gekomen. Islamitische Staat werd in 2019 op Syrisch grondgebied vrijwel verslagen. Maar er zijn nog steeds Amerikaanse militairen in Syrië en Irak die er het doelwit zijn van strijdgroepen inclusief door Iran gesteunde milities.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Begoña Gómez, de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, is officieel in staat van beschuldiging gesteld voor verschillende corruptiemisdrijven. Dit na een jarenlang strafrechtelijk onderzoek naar Gómez in haar rol als programmadirecteur aan de Madrileense universiteit Complutense. Die aanstelling kreeg ze in 2020, nadat Sánchez in 2018 premier was geworden.
12 minuten geledenPARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
4 uur geleden