VS wil meer bombardementen op pro-Iraanse groepen Midden-Oosten
WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS willen meer luchtaanvallen uitvoeren in het Midden-Oosten gericht op gewapende groepen die steun van Iran hebben en actief zijn in Irak en Syrië. De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jack Sullivan heeft dit tegen media gezegd. De aanvallen zijn volgens Washington een vergelding voor de recente dood van drie Amerikaanse militairen in Jordanië. Daar werd een kleine Amerikaanse basis met een drone aangevallen. Volgens de VS werd de aanval, waarbij ook tientallen gewonden vielen, uitgevoerd door bondgenoten van Iran.
Sullivan wilde niet zeggen of Washington denkt aan aanvallen op Iraans grondgebied. Officieel zegt de Amerikaanse regering dat ze geen uitbreiding van de conflicten in het Midden-Oosten wil.
Landen in de regio hebben de Amerikaanse aanvallen veroordeeld en waarschuwen dat zij een verdere bedreiging voor de veiligheid en stabiliteit in de regio vormen. Ook de Europese Unie heeft haar zorgen uitgesproken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt maandag bijeen om over de kwestie te praten.
De VS vielen in 2003 onder valse voorwendselen Irak massaal binnen en zijn er nog steeds militair aanwezig. De bezetting van Irak destabiliseerde de regio politiek en religieus en speelde Iran in de kaart. Talrijke radicale groepen kwamen op. Een van die groepen vestigde later het jihadistische 'kalifaat' van Islamitische Staat langs de Eufraat in Syrië en Irak. Voor de strijd tegen dat 'kalifaat' zijn er ook Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied gekomen. Islamitische Staat werd in 2019 op Syrisch grondgebied vrijwel verslagen. Maar er zijn nog steeds Amerikaanse militairen in Syrië en Irak die er het doelwit zijn van strijdgroepen inclusief door Iran gesteunde milities.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft Pavel Talankin, de maker van de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin, aangemerkt als buitenlandse agent. Moskou gebruikt dat label om kritische individuen en organisaties aan te pakken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft ondanks wekenlange bombardementen door de VS en Israël mogelijk nog veel raketten over. Ingewijden zeggen tegen persbureau Reuters dat de Verenigde Staten alleen met zekerheid kunnen zeggen dat ongeveer een derde van de Iraanse projectielen is vernietigd.
2 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël dreigt de bombardementen in Iran verder op te voeren. Minister van Defensie Israel Katz zegt volgens nieuwssite Times of Israel dat het Iraanse regime geen gehoor geeft aan oproepen om raketaanvallen richting Israëlische burgers te staken.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt drie schepen te hebben weggestuurd die door de Straat van Hormuz wilden varen. Het gaat volgens een verklaring om containerschepen die wilden doorvaren na "de leugens van de corrupte Amerikaanse president die beweerde dat de Straat van Hormuz open was".
5 uur geledenBEIROET/GENÈVE (ANP) - Als gevolg van de Israëlische aanvallen op Libanon zijn 121 kinderen gedood en bijna 400 kinderen gewond geraakt, meldt UNICEF. Onder de meer dan een miljoen ontheemden in Libanon zijn volgens de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties 363.374 kinderen.
5 uur geleden