Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS wil meer bombardementen op pro-Iraanse groepen Midden-Oosten

VS wil meer bombardementen op pro-Iraanse groepen Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS willen meer luchtaanvallen uitvoeren in het Midden-Oosten gericht op gewapende groepen die steun van Iran hebben en actief zijn in Irak en Syrië. De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jack Sullivan heeft dit tegen media gezegd. De aanvallen zijn volgens Washington een vergelding voor de recente dood van drie Amerikaanse militairen in Jordanië. Daar werd een kleine Amerikaanse basis met een drone aangevallen. Volgens de VS werd de aanval, waarbij ook tientallen gewonden vielen, uitgevoerd door bondgenoten van Iran.

Sullivan wilde niet zeggen of Washington denkt aan aanvallen op Iraans grondgebied. Officieel zegt de Amerikaanse regering dat ze geen uitbreiding van de conflicten in het Midden-Oosten wil.

Landen in de regio hebben de Amerikaanse aanvallen veroordeeld en waarschuwen dat zij een verdere bedreiging voor de veiligheid en stabiliteit in de regio vormen. Ook de Europese Unie heeft haar zorgen uitgesproken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt maandag bijeen om over de kwestie te praten.

De VS vielen in 2003 onder valse voorwendselen Irak massaal binnen en zijn er nog steeds militair aanwezig. De bezetting van Irak destabiliseerde de regio politiek en religieus en speelde Iran in de kaart. Talrijke radicale groepen kwamen op. Een van die groepen vestigde later het jihadistische 'kalifaat' van Islamitische Staat langs de Eufraat in Syrië en Irak. Voor de strijd tegen dat 'kalifaat' zijn er ook Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied gekomen. Islamitische Staat werd in 2019 op Syrisch grondgebied vrijwel verslagen. Maar er zijn nog steeds Amerikaanse militairen in Syrië en Irak die er het doelwit zijn van strijdgroepen inclusief door Iran gesteunde milities.

Meer uit Buitenland

Man van 19 sterft in cel van Amerikaanse vreemdelingendienst ICE

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.

3 uur geleden
Netanyahu: Iran niet langer in staat uranium te verrijken

JERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.

4 uur geleden
Zelensky wil onderhandelingen met Rusland hervatten

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.

4 uur geleden
Iran wil weten of VS Duitse basis mogen gebruiken in oorlog

BERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.

4 uur geleden
Golfstaten mogen voor 16,5 miljard dollar wapens kopen van VS

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.

5 uur geleden
Japanse premier: alleen Trump kan wereldvrede bereiken

WASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.

5 uur geleden
Iran zegt Amerikaanse F-35 te hebben geraakt

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaanse F-35 te hebben geraakt en beschadigd. De Amerikaanse krijgsmacht heeft dat niet bevestigd, maar meldt wel dat een gevechtsvliegtuig een noodlanding heeft moeten maken na een vlucht boven Iran. De piloot zou in stabiele toestand verkeren.

5 uur geleden