VS waarschuwen voor samenwerking Rusland en China bij Noordpool
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Ministerie van Defensie waarschuwt voor toenemende samenwerking tussen Rusland en China in het Noordpoolgebied, nu klimaatverandering de regio ontsluit voor grotere concurrentie over maritieme routes en hulpbronnen. Dat zegt het Pentagon in een nieuw beleidsdocument.
"We hebben een groeiende samenwerking gezien tussen China en Rusland in het Noordpoolgebied op commercieel gebied, waarbij China een belangrijke financier is van de Russische energiewinning", vertelde plaatsvervangend minister van Defensie Kathleen Hicks aan journalisten bij de presentatie van de Amerikaanse strategie in de regio.
De VS zien ook een toenemende militaire samenwerking, "tussen Rusland en China die gezamenlijke oefeningen uitvoeren voor de kust van Alaska," aldus Hicks. De activiteiten van beide landen zijn volgens de VS in een stroomversnelling gebracht door klimaatverandering die het ijs in de onherbergzame regio doet smelten.
Rusland heeft de afgelopen jaren zijn militaire aanwezigheid in het gebied opgeschroefd door verschillende verlaten bases en vliegvelden opnieuw te openen en te moderniseren. China heeft dan weer geld geïnvesteerd in onderzoek. Ook de VS noemen het Noordpoolgebied "strategisch belangrijk".
Veel landen zijn geïnteresseerd in de aardolie en het gas dat er te vinden is rond de Noordpool, en in de maritieme routes die erdoor lopen. Het Pentagon verwacht dat het gebied al in 2030 zijn eerste praktisch ijsvrije zomer kan meemaken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag in een brief aan de leiders van het Amerikaanse Congres geschreven dat de vijandelijkheden met Iran zijn "beëindigd".
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Door de Amerikaanse marineblokkade van Iran is dat land bijna vijf miljard dollar aan olie-inkomsten misgelopen. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van informatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump legt Cuba nieuwe sancties op. Hij verhoogt daarmee de druk op het communistisch bestuurde eiland, nadat hij eerder dit jaar de leider van Cuba's bondgenoot Venezuela had afgezet.
6 uur geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft Evelio Menjivar-Ayala benoemd tot bisschop in het Amerikaanse West Virginia. De 55-jarige geestelijke is volgens de krant The Washington Post een voormalige ongedocumenteerde migrant die in een kofferbak naar de VS is gesmokkeld. Hij had katholieken eerder al opgeroepen zich uit te spreken tegen de wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten onder president Donald Trump optreden tegen migranten.
9 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
13 uur geleden