Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS waarschuwen voor samenwerking Rusland en China bij Noordpool

VS waarschuwen voor samenwerking Rusland en China bij Noordpool

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Ministerie van Defensie waarschuwt voor toenemende samenwerking tussen Rusland en China in het Noordpoolgebied, nu klimaatverandering de regio ontsluit voor grotere concurrentie over maritieme routes en hulpbronnen. Dat zegt het Pentagon in een nieuw beleidsdocument.

"We hebben een groeiende samenwerking gezien tussen China en Rusland in het Noordpoolgebied op commercieel gebied, waarbij China een belangrijke financier is van de Russische energiewinning", vertelde plaatsvervangend minister van Defensie Kathleen Hicks aan journalisten bij de presentatie van de Amerikaanse strategie in de regio.

De VS zien ook een toenemende militaire samenwerking, "tussen Rusland en China die gezamenlijke oefeningen uitvoeren voor de kust van Alaska," aldus Hicks. De activiteiten van beide landen zijn volgens de VS in een stroomversnelling gebracht door klimaatverandering die het ijs in de onherbergzame regio doet smelten.

Rusland heeft de afgelopen jaren zijn militaire aanwezigheid in het gebied opgeschroefd door verschillende verlaten bases en vliegvelden opnieuw te openen en te moderniseren. China heeft dan weer geld geïnvesteerd in onderzoek. Ook de VS noemen het Noordpoolgebied "strategisch belangrijk".

Veel landen zijn geïnteresseerd in de aardolie en het gas dat er te vinden is rond de Noordpool, en in de maritieme routes die erdoor lopen. Het Pentagon verwacht dat het gebied al in 2030 zijn eerste praktisch ijsvrije zomer kan meemaken.

Meer uit Buitenland

Iran: meer dan 7 miljoen mensen melden zich om land te verdedigen

TEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.

28 minuten geleden
Prominente Iraanse mensenrechtenadvocaat gearresteerd

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.

30 minuten geleden
Roemeense minister: terugkeer van gestolen objecten ongelofelijk

BOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."

1 uur geleden
Veiligheidsmaatregelen Parijs aangescherpt na verijdelde aanslag

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.

1 uur geleden
Ook India, Somalië en Griekenland sluiten aan bij Hormuz-coalitie

LONDEN (ANP/RTR) - Ook India, Somalië en Griekenland hebben zich aangesloten bij de groep landen die wil helpen bij het beëindigen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. De Indiase buitenlandminister Subrahmanyam Jaishankar nam donderdagmiddag deel aan de eerste officiële videovergadering van de 'Hormuz-coalitie' in wording, zei zijn ministerie.

1 uur geleden
Macron hekelt opmerkingen Trump over zijn huwelijk

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea de opmerkingen van Donald Trump over zijn vermeende huwelijksproblemen afgedaan als noch elegant noch passend bij Trumps rol als president. De Amerikaanse leider had tijdens een besloten lunch opgemerkt dat Brigitte Macron de Franse president "extreem slecht" zou behandelen en dat Macron nog aan het bijkomen zou zijn van een "rechtse hoek". Ook zette Trump een Frans accent op en hekelde hij het gebrek aan bereidwilligheid bij de Fransen om de VS te helpen in de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
Roemenië: gestolen objecten uit Drents Museum gevonden

BOEKAREST (ANP) - Roemenië heeft van Nederland vernomen dat gestolen objecten uit het Drents Museum zijn teruggevonden, meldt het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder wilde niet zeggen om welke objecten het gaat. Dat wordt later bekendgemaakt op een persconferentie in het museum in Assen.

4 uur geleden