VS waarschuwen voor ongeëvenaarde sancties bij Russische inval
MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten zullen samen met bondgenoten harde en "ongeëvenaarde" sancties instellen, mocht Rusland besluiten Oekraïne binnen te vallen. Vicepresident Kamala Harris zei op de veiligheidsconferentie in München dat een invasie ook enkel zal leiden tot een sterkere aanwezigheid van de NAVO in Oost-Europa.
"Wij staan nog steeds open voor een diplomatieke oplossing", zei Harris over de hoogopgelopen spanningen in de regio. "Maar als dat niet werkt, dan zullen er consequenties zijn." Volgens de vicepresident zullen eventuele sancties gericht zijn op Russische financiële instellingen en "cruciale industrieën" in het land.
Moskou heeft consequent weersproken dat een invasie op handen is. Het Witte Huis is er echter van overtuigd dat Rusland op het punt staat om Oekraïne binnen te vallen. Harris stelde dat de Russen een strategie toepassen waarmee zij de dreiging van een aanval opbouwen en vervolgens ontkennen dat er ook maar iets aan de hand is. "Hun acties passen niet bij hun woorden."
Veiligheidsgaranties
President Vladimir Poetin wil naar eigen zeggen onderhandelen met de VS en de NAVO over de crisissituatie. Maar Washington en de NAVO willen volgens hem nog niet serieus ingaan op de veiligheidsgaranties die Rusland wil. Zo zou Oekraïne geen lid van de NAVO mogen worden.
Andere westerse leiders zeiden in München eensgezind te willen optreden in het conflict en de dialoog met Rusland te willen blijven voeren. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz stelde dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat Moskou nog steeds openstaat voor een diplomatieke oplossing. Ook stelde de regeringsleider dat de Russische eis dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt niet realistisch is, omdat een mogelijk lidmaatschap volgens hem helemaal niet aan de orde is.
Flagrante poging
EU-baas Ursula von der Leyen haalde uit naar Moskou en noemde de troepenopbouw aan de Oekraïense grens een "flagrante poging om de regels van de internationale orde te herschrijven". NAVO-chef Jens Stoltenberg zei dat hij het Kremlin heeft aangeboden verder in gesprek te gaan over een oplossing in Oekraïne.
Stoltenberg stelde ook "extreem bezorgd" te zijn over de situatie in de regio, waar er volgens hem geen enkele signalen zijn dat Rusland zijn soldaten terugtrekt. "We hebben in Europa sinds de Koude Oorlog niet meer zo'n grote concentratie van gevechtsklare troepen gezien."
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
6 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
12 uur geleden