Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS waarschuwen voor ongeëvenaarde sancties bij Russische inval

VS waarschuwen voor ongeëvenaarde sancties bij Russische inval

MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten zullen samen met bondgenoten harde en "ongeëvenaarde" sancties instellen, mocht Rusland besluiten Oekraïne binnen te vallen. Vicepresident Kamala Harris zei op de veiligheidsconferentie in München dat een invasie ook enkel zal leiden tot een sterkere aanwezigheid van de NAVO in Oost-Europa.

"Wij staan nog steeds open voor een diplomatieke oplossing", zei Harris over de hoogopgelopen spanningen in de regio. "Maar als dat niet werkt, dan zullen er consequenties zijn." Volgens de vicepresident zullen eventuele sancties gericht zijn op Russische financiële instellingen en "cruciale industrieën" in het land.

Moskou heeft consequent weersproken dat een invasie op handen is. Het Witte Huis is er echter van overtuigd dat Rusland op het punt staat om Oekraïne binnen te vallen. Harris stelde dat de Russen een strategie toepassen waarmee zij de dreiging van een aanval opbouwen en vervolgens ontkennen dat er ook maar iets aan de hand is. "Hun acties passen niet bij hun woorden."

Veiligheidsgaranties

President Vladimir Poetin wil naar eigen zeggen onderhandelen met de VS en de NAVO over de crisissituatie. Maar Washington en de NAVO willen volgens hem nog niet serieus ingaan op de veiligheidsgaranties die Rusland wil. Zo zou Oekraïne geen lid van de NAVO mogen worden.

Andere westerse leiders zeiden in München eensgezind te willen optreden in het conflict en de dialoog met Rusland te willen blijven voeren. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz stelde dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat Moskou nog steeds openstaat voor een diplomatieke oplossing. Ook stelde de regeringsleider dat de Russische eis dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt niet realistisch is, omdat een mogelijk lidmaatschap volgens hem helemaal niet aan de orde is.

Flagrante poging

EU-baas Ursula von der Leyen haalde uit naar Moskou en noemde de troepenopbouw aan de Oekraïense grens een "flagrante poging om de regels van de internationale orde te herschrijven". NAVO-chef Jens Stoltenberg zei dat hij het Kremlin heeft aangeboden verder in gesprek te gaan over een oplossing in Oekraïne.

Stoltenberg stelde ook "extreem bezorgd" te zijn over de situatie in de regio, waar er volgens hem geen enkele signalen zijn dat Rusland zijn soldaten terugtrekt. "We hebben in Europa sinds de Koude Oorlog niet meer zo'n grote concentratie van gevechtsklare troepen gezien."

Meer uit Buitenland

Rechter beraadt zich over stopzetten ICE-operatie Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.

2 uur geleden
Trump verzoenend naar gouverneur Minnesota na tweede burgerdode

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.

2 uur geleden
Landen rond Noordzee scherper op beveiliging onderzeekabels

HAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.

4 uur geleden
VN: 3 miljoen ontheemde Soedanezen keerden terug naar huis

KHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.

4 uur geleden
Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.

4 uur geleden
Opwekking energie en veiligheid steeds meer verweven op Noordzee

HAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.

4 uur geleden
Premier Hongarije beschuldigt Oekraïne van politieke inmenging

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.

4 uur geleden