VS waarschuwen voor ongeëvenaarde sancties bij Russische inval
MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten zullen samen met bondgenoten harde en "ongeëvenaarde" sancties instellen, mocht Rusland besluiten Oekraïne binnen te vallen. Vicepresident Kamala Harris zei op de veiligheidsconferentie in München dat een invasie ook enkel zal leiden tot een sterkere aanwezigheid van de NAVO in Oost-Europa.
"Wij staan nog steeds open voor een diplomatieke oplossing", zei Harris over de hoogopgelopen spanningen in de regio. "Maar als dat niet werkt, dan zullen er consequenties zijn." Volgens de vicepresident zullen eventuele sancties gericht zijn op Russische financiële instellingen en "cruciale industrieën" in het land.
Moskou heeft consequent weersproken dat een invasie op handen is. Het Witte Huis is er echter van overtuigd dat Rusland op het punt staat om Oekraïne binnen te vallen. Harris stelde dat de Russen een strategie toepassen waarmee zij de dreiging van een aanval opbouwen en vervolgens ontkennen dat er ook maar iets aan de hand is. "Hun acties passen niet bij hun woorden."
Veiligheidsgaranties
President Vladimir Poetin wil naar eigen zeggen onderhandelen met de VS en de NAVO over de crisissituatie. Maar Washington en de NAVO willen volgens hem nog niet serieus ingaan op de veiligheidsgaranties die Rusland wil. Zo zou Oekraïne geen lid van de NAVO mogen worden.
Andere westerse leiders zeiden in München eensgezind te willen optreden in het conflict en de dialoog met Rusland te willen blijven voeren. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz stelde dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat Moskou nog steeds openstaat voor een diplomatieke oplossing. Ook stelde de regeringsleider dat de Russische eis dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt niet realistisch is, omdat een mogelijk lidmaatschap volgens hem helemaal niet aan de orde is.
Flagrante poging
EU-baas Ursula von der Leyen haalde uit naar Moskou en noemde de troepenopbouw aan de Oekraïense grens een "flagrante poging om de regels van de internationale orde te herschrijven". NAVO-chef Jens Stoltenberg zei dat hij het Kremlin heeft aangeboden verder in gesprek te gaan over een oplossing in Oekraïne.
Stoltenberg stelde ook "extreem bezorgd" te zijn over de situatie in de regio, waar er volgens hem geen enkele signalen zijn dat Rusland zijn soldaten terugtrekt. "We hebben in Europa sinds de Koude Oorlog niet meer zo'n grote concentratie van gevechtsklare troepen gezien."
Meer uit Buitenland
MOSKOU/KYIV (ANP/AFP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft volgens media bevestigd dat de grote aanval met raketten en drones in de nacht van zaterdag op zondag een vergeldingsaanval was voor de beschieting van burgerdoelen in het door Rusland ingelijfde oosten van Oekraïne. In de regio Loehansk werd afgelopen week bij Oekraïense droneaanvallen een studentencomplex met slaapzalen getroffen, waarbij 21 doden en 42 gewonden vielen volgens de plaatselijke autoriteiten.
1 uur geledenNEW DELHI/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is optimistisch over een voorlopige deal met Iran en hoopt dat die zondag nog kan worden aangekondigd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het nucleaire programma van Iran vormt volgens het Iraanse nieuwsagentschap Tasnim geen onderdeel van het memorandum van overeenstemming waar Iran en de VS aan de hand van Pakistan aan werken. Nucleaire onderhandelingen worden gevoerd na aanvaarding van het voorlopige akkoord en de verlenging van het bestand met zestig dagen.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Bemiddelaar Pakistan ziet "een betekenisvolle vooruitgang" in de onderhandelingen tussen Iran en de VS die zicht biedt op "een positieve en duurzame uitkomst". Dit zei de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De man die zaterdag werd doodgeschoten bij een controlepost bij het Witte Huis, had eerder meerdere aanvaringen met Amerikaanse veiligheidsdiensten en de politie. Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met veel drones en raketten. Volgens de autoriteiten vielen in de regio Kyiv zeker vier doden en zestig gewonden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.
9 uur geleden