VS: vooraf niet geïnformeerd over aanslag op Kirillov
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn vooraf niet geïnformeerd over de plannen van Oekraïne om de Russische generaal Igor Kirillov te doden. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris dinsdag. "De VS waren niet op de hoogte van de operatie en wij ondersteunen of faciliteren dit soort activiteiten niet", aldus de functionaris.
Een Oekraïense veiligheidsbron meldde dat Oekraïense veiligheidsdiensten achter de dood van Kirillov zaten. De 54-jarige generaal kwam om het leven toen hij dinsdagochtend samen met zijn assistent een appartementengebouw in Moskou uitliep.
Kirillov is de hoogstgeplaatste Russische militaire functionaris van wie bekend is dat hij is gedood sinds het begin van het Russische offensief in Oekraïne, in februari 2022.
Hij gaf sinds 2018 leiding aan een eenheid die in actie komt als nucleaire, biologische of chemische wapens zijn gebruikt. De VS en het Verenigd Koninkrijk zeggen dat de eenheid zelf ook chemische wapens heeft ingezet in Oekraïne. In oktober stelde het Verenigd Koninkrijk sancties tegen hem in.
Meer uit Buitenland
ATTERIDGEVILLE (ANP) - Bij een nachtelijke schietpartij bij het Zuid-Afrikaanse Pretoria zijn zeker elf mensen gedood. Veertien mensen zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht, melden Zuid-Afrikaanse media. De politie weet nog niets over de toedracht. Onder de doden zijn een kind van 3 jaar en twee tieners van 12 en 16.
55 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
14 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
17 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
18 uur geleden