VS trekken vliegdekschip terug te midden van spanningen met Iran
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben onverwachts het vliegdekschip USS Nimitz teruggetrokken uit het Midden-Oosten. Waarnemend minister van Defensie Christopher Miller wil volgens bronnen van The New York Times "de-escaleren" en een nieuwe crisis met Iran voorkomen. Daar wordt dit weekend de dood herdacht van de machtige generaal Qassem Soleimani, die omkwam door een Amerikaanse drone-aanval.
Soleimani, leider van een elitebrigade van de Iraanse Revolutionaire Garde, kwam op 3 januari 2020 om het leven in Bagdad. Iran sloeg later terug door raketten af te vuren op Amerikaanse doelen in Irak. De spanning liep de afgelopen weken weer op. Zowel Iraanse functionarissen als de Amerikaanse president Donald Trump hebben dreigende taal geuit. Het is onduidelijk of Trump was geïnformeerd over het besluit om de Nimitz terug te trekken.
Miller legt met zijn besluit een verzoek van de legerleiding naast zich neer. Generaal Kenneth F. McKenzie Jr., die gaat over de Amerikaanse troepen in de regio, wilde de inzet van de Nimitz juist verlengen. Ook andere hoge militairen zouden verrast zijn geweest over het besluit van de minister, die het vliegdekschip laat terugkeren naar zijn thuishaven.
Gevoelig moment
Het vertrek van de Nimitz komt op een gevoelig moment. De Amerikaanse inlichtingendiensten denken dat Iran en zijn bondgenoten mogelijk een aanval voorbereiden om de dood van Soleimani te wreken. De Iraanse luchtverdediging en andere eenheden zouden in verhoogde staat van paraatheid zijn gebracht. Ook zouden meer raketten en drones naar buurland Irak zijn verplaatst.
Ingewijden zeggen dat onduidelijk is of de Iraniërs van plan zijn Amerikaanse troepen aan te vallen, of juist voorbereidingen treffen om zich te verdedigen tegen een Amerikaanse aanval. "Dit is een klassiek veiligheidsdilemma. Manoeuvres aan beide kanten kunnen verkeerd worden geïnterpreteerd en dat verhoogt de kans dat verkeerde inschattingen worden gemaakt", zegt voormalig topgezant Brett McGurk tegen de krant.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump moet journalisten van CNN, MS NOW en Politico weer toelaten tot het Witte Huis. Trump had de media laten weren omdat hij het niet eens was met de inhoud van hun berichtgeving, maar de rechter heeft dat besluit geblokkeerd.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping is woensdag in de Verenigde Staten aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. De Amerikaanse president Donald Trump verwelkomde hem persoonlijk op de militaire vliegbasis Joint Base Andrews bij Washington.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken hun bestand in de handelsoorlog met twee maanden te verlengen tot 10 januari. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag tegen Fox News. Beide landen praten verder over een bredere handelsovereenkomst.
4 uur geledenCANBERRA (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) van het bedrijf OpenAI heeft een Australische overheidswebsite binnengedrongen, meldt de Australische premier Anthony Albanese aan de Sydney Morning Herald. Het AI-programma had daardoor ook toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zegt "diep bezorgd" te zijn over het oplaaiende geweld tussen de Tigray-rebellen en het Ethiopische leger in het noorden van het land. De diplomatieke dienst van de EU roept op tot de-escalatie en stelt dat het "nog niet te laat" is om terug te keren naar de afspraken van het vredesakkoord uit 2022.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oekraïne heeft twee Noord-Koreaanse krijgsgevangenen overgeleverd aan Zuid-Korea, meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Seoul had eerder al aangegeven die mannen graag op te vangen, maar Kyiv had nog niet aangegeven of dat ook het plan was.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.
13 uur geleden