VS trekken vliegdekschip terug te midden van spanningen met Iran
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben onverwachts het vliegdekschip USS Nimitz teruggetrokken uit het Midden-Oosten. Waarnemend minister van Defensie Christopher Miller wil volgens bronnen van The New York Times "de-escaleren" en een nieuwe crisis met Iran voorkomen. Daar wordt dit weekend de dood herdacht van de machtige generaal Qassem Soleimani, die omkwam door een Amerikaanse drone-aanval.
Soleimani, leider van een elitebrigade van de Iraanse Revolutionaire Garde, kwam op 3 januari 2020 om het leven in Bagdad. Iran sloeg later terug door raketten af te vuren op Amerikaanse doelen in Irak. De spanning liep de afgelopen weken weer op. Zowel Iraanse functionarissen als de Amerikaanse president Donald Trump hebben dreigende taal geuit. Het is onduidelijk of Trump was geïnformeerd over het besluit om de Nimitz terug te trekken.
Miller legt met zijn besluit een verzoek van de legerleiding naast zich neer. Generaal Kenneth F. McKenzie Jr., die gaat over de Amerikaanse troepen in de regio, wilde de inzet van de Nimitz juist verlengen. Ook andere hoge militairen zouden verrast zijn geweest over het besluit van de minister, die het vliegdekschip laat terugkeren naar zijn thuishaven.
Gevoelig moment
Het vertrek van de Nimitz komt op een gevoelig moment. De Amerikaanse inlichtingendiensten denken dat Iran en zijn bondgenoten mogelijk een aanval voorbereiden om de dood van Soleimani te wreken. De Iraanse luchtverdediging en andere eenheden zouden in verhoogde staat van paraatheid zijn gebracht. Ook zouden meer raketten en drones naar buurland Irak zijn verplaatst.
Ingewijden zeggen dat onduidelijk is of de Iraniërs van plan zijn Amerikaanse troepen aan te vallen, of juist voorbereidingen treffen om zich te verdedigen tegen een Amerikaanse aanval. "Dit is een klassiek veiligheidsdilemma. Manoeuvres aan beide kanten kunnen verkeerd worden geïnterpreteerd en dat verhoogt de kans dat verkeerde inschattingen worden gemaakt", zegt voormalig topgezant Brett McGurk tegen de krant.
Meer uit Buitenland
LASHA (ANP/RTR) - Het gevaar dat wordt gevormd door een stuwmeer in het grensgebied van China en Nepal lijkt af te nemen. Uit satellietbeelden komt volgens de Chinese autoriteiten naar voren dat de omvang ervan krimpt.
30 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Het dodental door een Russische drone-aanval bij de Oekraïense hoofdstad Kyiv is opgelopen naar 37. Dat meldde regionaal bestuurder Tymoer Tkatsjenko, die stelde dat het reddingswerk doorgaat.
35 minuten geledenCREMONA (ANP) - Door hevig noodweer in grote delen van Noord-Italië zijn tientallen mensen gewond geraakt. Ook zorgden de extreme omstandigheden voor schade aan tientallen gebouwen en zeker 10.000 auto's. Daarover berichten Italiaanse media.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP) - In Nepal zijn na de overstromingen van afgelopen week tot dusver 184 toeristen gered. Dat meldt het Nepalese toerismebureau (NTB), dat ook laat weten dat met 420 buitenlanders nog geen contact is.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Een Russische aanval bij de Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft aan zeker 27 mensen het leven gekost. Nog eens 42 personen raakten gewond, meldt een Oekraïense bestuurder. De aanval zou hebben plaatsgevonden in het district Boetsja.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - India gaat gletsjers extra in de gaten houden in de grensregio's met Nepal en China. Dat maakten de Indiase autoriteiten bekend nadat overstromingen in het bergachtige gebied deze week honderden levens hadden gekost.
4 uur geledenNASHVILLE (ANP) - De internationale luchthaven van Nashville wordt mogelijk vernoemd naar de overleden zangeres Dolly Parton. De gouverneur van Tennessee, Bill Lee, en de luchthaven hebben bekendgemaakt dat ze een voorstel hebben gedaan het vliegveld te vernoemen. De Amerikaanse countryzangeres overleed onlangs op 80-jarige leeftijd na een korte strijd tegen kanker.
4 uur geleden