VS-toppoliticus spreekt Taiwanese leider ondanks Chinese woede
LOS ANGELES (ANP) - Ondanks waarschuwingen van China om het niet te doen, heeft de Amerikaanse toppoliticus Kevin McCarthy woensdag een ontmoeting met de Taiwanese president Tsai Ing-wen. Na veel speculatie in de media, bevestigt de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden dat hij Tsai zal ontvangen in Los Angeles. Beijing zegt dat de Verenigde Staten en Taiwan "met vuur spelen".
Tsai is momenteel in Midden-Amerika voor een bezoek aan Guatemala en Belize. Op de terugreis naar Taiwan vliegt ze via Californië. Op de heenweg deed ze ook al New York aan. China is traditioneel woest over dergelijke reizen en noemt het een "provocatie". Beijing zei vorige week al dat het "stevig zal reageren" op een gesprek met McCarthy.
Toch lijkt McCarthy's beslissing om het gesprek in de VS te doen ook een poging om de gespannen situatie niet volledig te laten escaleren. Zijn voorganger Nancy Pelosi vloog namelijk afgelopen zomer naar Taiwan voor een ontmoeting met Tsai. Beijing was laaiend en reageerde met grootschalige militaire oefeningen rond het eiland. McCarthy steunde Pelosi destijds en zei zelfs dat hij van plan was om ook naar Taiwan te gaan als hij Huis-voorzitter zou worden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
1 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
2 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.
4 uur geleden