VS-toppoliticus spreekt Taiwanese leider ondanks Chinese woede
LOS ANGELES (ANP) - Ondanks waarschuwingen van China om het niet te doen, heeft de Amerikaanse toppoliticus Kevin McCarthy woensdag een ontmoeting met de Taiwanese president Tsai Ing-wen. Na veel speculatie in de media, bevestigt de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden dat hij Tsai zal ontvangen in Los Angeles. Beijing zegt dat de Verenigde Staten en Taiwan "met vuur spelen".
Tsai is momenteel in Midden-Amerika voor een bezoek aan Guatemala en Belize. Op de terugreis naar Taiwan vliegt ze via Californië. Op de heenweg deed ze ook al New York aan. China is traditioneel woest over dergelijke reizen en noemt het een "provocatie". Beijing zei vorige week al dat het "stevig zal reageren" op een gesprek met McCarthy.
Toch lijkt McCarthy's beslissing om het gesprek in de VS te doen ook een poging om de gespannen situatie niet volledig te laten escaleren. Zijn voorganger Nancy Pelosi vloog namelijk afgelopen zomer naar Taiwan voor een ontmoeting met Tsai. Beijing was laaiend en reageerde met grootschalige militaire oefeningen rond het eiland. McCarthy steunde Pelosi destijds en zei zelfs dat hij van plan was om ook naar Taiwan te gaan als hij Huis-voorzitter zou worden.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
55 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
3 uur geledenCARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
8 uur geleden