
VS stevenen weer af op breuk met VN-mensenrechtenraad
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat dinsdag naar verwachting breken met de Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties. Ook gaat hij nieuwe maatregelen nemen tegen de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen, UNRWA. Dat berichten Amerikaanse media als nieuwssite Politico, dat een document van het Witte Huis heeft ingezien.
Trump herhaalt daarmee beleid uit zijn eerste ambtsperiode. Hij trok de Verenigde Staten in 2018 ook al terug uit de mensenrechtenraad. Een woordvoerder van de raad zei dinsdag dat voor zover bekend nog niets uit Washington is vernomen. Hij zei ook dat er voor de VS geen formele procedure is om de raad te verlaten, omdat het land momenteel geen lid met stemrecht is. De raad telt 47 leden die worden gekozen door de Algemene Vergadering van de VN. De VS zaten tussen 2022 en 2024 in de raad.
Het besluit om de banden te verbreken met de mensenrechtenraad zou vallen op de dag waarop Trump de Israëlische premier Benjamin Netanyahu op bezoek krijgt. De VS beschuldigen de raad al langer van vooringenomenheid tegenover Israël. In het document dat Politico inzag staat dat de raad "zijn doel niet heeft bereikt en nog steeds wordt gebruikt om landen te beschermen die verschrikkelijke mensenrechtenschendingen begaan". In 2018, toen Trump de raad ook verliet, "zijn meer resoluties aangenomen die Israël veroordeelden dan Syrië, Iran en Noord-Korea samen."
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Het verlagen van de defensie-uitgaven in de afgelopen dertig jaar "was een enorme fout die we nooit meer moeten maken", zei de Deense premier Mette Frederiksen in een debat in het Europees Parlement. Meer investeren in defensie is nodig en "het versterken van de Europese defensie-industrie is een absolute topprioriteit", zei Frederiksen in het parlement waar ze de prioriteiten van het Deense voorzitterschap van de Europese Unie toelichtte.
36 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne wil een internationaal onderzoek naar de vermeende Russische inzet van chemische wapens in Oekraïne. Het land heeft de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag gevraagd zich hierover te buigen.
37 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland is boos dat China een Duits gevechtsvliegtuig dat deelnam aan een missie in het Rode Zeegebied onder schot heeft gehouden. De Chinese ambassadeur moet tekst en uitleg komen geven.
48 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Een belangrijke onafhankelijke verkiezingswaarnemer in Rusland stopt. De organisatie Golos ('stem') maakte dat bekend nadat een kopstuk van de groep dit jaar een jarenlange celstraf had gekregen. "Helaas zegeviert gerechtigheid niet altijd. Er moet voor gevochten worden. En er is altijd het risico dat je verliest. Zo is het deze keer gelopen", staat in een verklaring.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Een beschadigd vrachtschip in de Rode Zee wordt nog voortdurend aangevallen en heeft alle voortstuwing verloren. Dat meldt het maritieme monitoringscentrum UKMTO, dat stelt dat het schip wordt omringd door kleine bootjes.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR) - Israël en Hamas gaan in Qatar door met indirecte onderhandelingen over een bestand in de Gazastrook. Het overleg in Doha heeft nog niet tot een doorbraak geleid, aldus een Palestijnse functionaris.
1 uur geledenTARRAGONA (ANP) - De bosbrand bij het Spaanse Tarragona, in de regio Catalonië, heeft zich verder uitgebreid. Een gebied van 2300 hectare is inmiddels getroffen, berichten El País en andere Spaanse media.
2 uur geleden