VS stevenen weer af op breuk met VN-mensenrechtenraad
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat dinsdag naar verwachting breken met de Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties. Ook gaat hij nieuwe maatregelen nemen tegen de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen, UNRWA. Dat berichten Amerikaanse media als nieuwssite Politico, dat een document van het Witte Huis heeft ingezien.
Trump herhaalt daarmee beleid uit zijn eerste ambtsperiode. Hij trok de Verenigde Staten in 2018 ook al terug uit de mensenrechtenraad. Een woordvoerder van de raad zei dinsdag dat voor zover bekend nog niets uit Washington is vernomen. Hij zei ook dat er voor de VS geen formele procedure is om de raad te verlaten, omdat het land momenteel geen lid met stemrecht is. De raad telt 47 leden die worden gekozen door de Algemene Vergadering van de VN. De VS zaten tussen 2022 en 2024 in de raad.
Het besluit om de banden te verbreken met de mensenrechtenraad zou vallen op de dag waarop Trump de Israëlische premier Benjamin Netanyahu op bezoek krijgt. De VS beschuldigen de raad al langer van vooringenomenheid tegenover Israël. In het document dat Politico inzag staat dat de raad "zijn doel niet heeft bereikt en nog steeds wordt gebruikt om landen te beschermen die verschrikkelijke mensenrechtenschendingen begaan". In 2018, toen Trump de raad ook verliet, "zijn meer resoluties aangenomen die Israël veroordeelden dan Syrië, Iran en Noord-Korea samen."
Meer uit Buitenland
GAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
2 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
4 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
5 uur geledenNAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
5 uur geledenKAMPALA (ANP/RTR) - Oeganda heeft drie nieuwe ebolabesmettingen bevestigd, waarmee het totaal in dat land voorlopig op vijf gevallen komt.
5 uur geleden