Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS steunen gezamenlijke F-16-trainingen voor Oekraïners

VS steunen gezamenlijke F-16-trainingen voor Oekraïners

HIROSHIMA (ANP/AFP) - President Joe Biden heeft G7-leiders laten weten dat de VS een gezamenlijke inspanning met bondgenoten en partners zouden steunen om Oekraïense piloten te trainen in het gebruik van gevechtsvliegtuigen, waaronder F-16's. Dat bevestigt het Witte Huis, nadat eerder berichten van die strekking in Amerikaanse media waren verschenen.

De training zal naar verwachting volledig in Europa plaatsvinden. Wel zal Amerikaans personeel samen met bondgenoten in Europa aan de training deelnemen. De verwachting is dat die enkele maanden in beslag zal nemen.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die de G7-top in Japan zal bijwonen, noemde de beslissing op Twitter "historisch". Zelensky heeft er bij zijn westerse bondgenoten herhaaldelijk op aangedrongen gevechtsvliegtuigen te leveren. Voor de levering is Amerikaanse toestemming nodig, omdat de F-16's in de VS worden geproduceerd.

Nog geen definitief besluit

De Amerikaanse deelname aan de mogelijke trainingen betekent echter niet dat de VS al besloten hebben gevechtsvliegtuigen aan Oekraïne te leveren. "Terwijl de training de komende maanden plaatsvindt, beslist de coalitie van landen die aan deze inspanning deelnemen of we daadwerkelijk vliegtuigen zullen leveren, hoeveel we zullen leveren en wie ze zal leveren", zei een regeringsfunctionaris tegen CNN.

In maart ontvingen de VS twee Oekraïense piloten op een militaire basis in Tucson, in de zuidelijke staat Arizona, om hun vaardigheden te evalueren met behulp van vluchtsimulatoren en om te beoordelen hoeveel tijd ze nodig zouden hebben om te leren vliegen met verschillende Amerikaanse militaire vliegtuigen, waaronder F-16's. Het Amerikaanse Congres heeft in de begroting van 2023 geld gereserveerd voor dergelijke trainingen.

Internationale straaljagercoalitie

Dinsdag liet de Britse premier Rishi Sunak weten dat hij met premier Mark Rutte een akkoord had bereikt om het voortouw te nemen in een internationale straaljagercoalitie voor Oekraïne. "Van training tot het verkrijgen van F-16’s", aldus Sunaks woordvoerder. Minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra ontkende dat een dag later en zei dat Nederland nog niet zover is. Ook Denemarken kondigde na de steunverklaring van Biden direct aan dat het wil beginnen met de training van Oekraïense piloten.

Meer uit Buitenland

Hamas krijgt ontwapeningsplan van Raad voor Vrede

CAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.

3 minuten geleden
Kremlin weerspreekt verhaal dat Poetin zakenlui om geld vroeg

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.

42 minuten geleden
Israël kondigt intensivering aan van aanvallen op Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël dreigt de bombardementen in Iran verder op te voeren. Minister van Defensie Israel Katz zegt volgens nieuwssite Times of Israel dat het Iraanse regime geen gehoor geeft aan oproepen om raketaanvallen richting Israëlische burgers te staken.

1 uur geleden
Iran zegt schepen terug te sturen na 'leugens' van Trump

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt drie schepen te hebben weggestuurd die door de Straat van Hormuz wilden varen. Het gaat volgens een verklaring om containerschepen die wilden doorvaren na "de leugens van de corrupte Amerikaanse president die beweerde dat de Straat van Hormuz open was".

2 uur geleden
UNICEF: ruim 120 kinderen gedood en 360.000 ontheemd in Libanon

BEIROET/GENÈVE (ANP) - Als gevolg van de Israëlische aanvallen op Libanon zijn 121 kinderen gedood en bijna 400 kinderen gewond geraakt, meldt UNICEF. Onder de meer dan een miljoen ontheemden in Libanon zijn volgens de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties 363.374 kinderen.

2 uur geleden
Ook Oostenrijk komt met verbod op sociale media voor jongeren

WENEN (ANP/AFP/RTR) - De regering van Oostenrijk wil het gebruik van sociale media door jongeren aan banden gaan leggen. "Oostenrijk voert een verplichte minimumleeftijd van 14 jaar in voor het gebruik van sociale mediaplatforms", maakte onderminister van Digitalisering Alexander Pröll bekend op een gezamenlijke persconferentie met leden van coalitiepartijen.

2 uur geleden
Moskou spreekt beschuldigingen tegen over hulp aan Iran

MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland heeft tegengesproken dat het Iran met militaire informatie helpt bij aanvallen op Amerikaanse doelen in het Midden-Oosten. "Wij hebben Iran van bepaalde soorten militair materieel voorzien, maar wij accepteren de beschuldiging niet dat we Iran helpen met inlichtingen", verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met de Franse televisie.

3 uur geleden