VS steeds belangrijker als handelspartner voor Nederland
DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten worden steeds belangrijker voor Nederland als handelspartner. Nederland importeerde vorig jaar voor 64 miljard euro aan goederen uit de VS. Dat is 7 miljard euro meer dan een jaar eerder, komt naar voren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Er werd vooral meer Amerikaanse ruwe aardolie en aardgas ingevoerd. Bedrijven in Nederland importeerden vorig jaar voor 12,2 miljard euro aan ruwe aardolie uit de VS. Dat is 51 procent meer dan een jaar eerder. De Nederlandse import van aardgas uit de VS groeide met ruim 2,4 miljard euro. De VS werden in 2023 de belangrijkste leverancier van aardgas. Een jaar eerder stonden de VS nog op de derde plaats. Vóór de oorlog in Oekraïne kwam nog veel aardgas uit Rusland.
In 2023 steeg de invoerwaarde van goederen uit de VS met 12 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De VS zijn nu na Duitsland de belangrijkste goederenleverancier, voor België en China. Nederland importeerde vorig jaar 10,6 procent van alle goederen uit de VS. Een jaar eerder was dat aandeel nog beduidend kleiner. Alleen Duitsland leverde in 2023, met een aandeel van 16,9 procent, meer goederen. In het eerste halfjaar van dit jaar bleef het importaandeel uit de VS met 10,4 procent vrijwel gelijk.
De VS waren net als in voorgaande jaren de vijfde grootste exportpartner van Nederland met een exportwaarde van 33,8 miljard euro in 2023. Dat is 1,2 procent meer dan in 2022. De totale Nederlandse goedereninvoer nam met 9 procent af, van bijna 669 miljard euro in 2022 tot ruim 606 miljard euro vorig jaar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geopend. Beleggers op het Damrak hebben een drukke dag met veel kwartaalcijfers. Zo openden onder meer Philips, dsm-firmenich en Adyen de boeken. Ook Ahold Delhaize kwam met resultaten en de bekendmaking dat topman Frans Muller volgend jaar aftreedt. Ahold Delhaize wil de Frans-Britse Thierry Garnier benoemen tot zijn opvolger.
47 minuten geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Lufthansa waarschuwt voor toenemende risico's voor zijn financiële prestaties vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee doelt het bedrijf onder meer op mogelijke kerosinetekorten. Daarnaast lopen de kosten voor brandstof flink op.
49 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando kende in het afgelopen kwartaal een sterke groei, vooral door de overname van de Duitse webshop About You. Ook de inzet van kunstmatige intelligentie zorgde voor meer omzet en winst, maakte het concern bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De economische verschillen tussen huishoudens worden steeds groter en de fiscus draagt daar "soms" aan bij, aldus een woensdag gepubliceerd onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). "Als deze trend doorzet, kan dit de kansengelijkheid onder druk zetten."
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder omzet geboekt als gevolg van nadelige valutaeffecten. Het concern heeft al tijden last van de gedaalde waarde van de dollar.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, het moederbedrijf van Albert Heijn, wil Thierry Garnier in 2027 benoemen tot nieuwe topman. Garnier moet in april 2027 de huidige bestuursvoorzitter Frans Muller opvolgen. Muller zal na zijn vertrek met pensioen gaan, na het bedrijf sinds juli 2018 te hebben geleid.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich merkt dat klanten aan het einde van het eerste kwartaal aankopen naar voren hebben gehaald door de Iranoorlog. Het Nederlands-Zwitserse concern zag in maart bestellingen bij de parfum- en schoonheidsactiviteiten vervroegd worden. Klanten waren bang dat toeleveringen in gevaar zouden komen door de situatie in het Midden-Oosten.
2 uur geleden