VS steeds belangrijker als handelspartner voor Nederland
DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten worden steeds belangrijker voor Nederland als handelspartner. Nederland importeerde vorig jaar voor 64 miljard euro aan goederen uit de VS. Dat is 7 miljard euro meer dan een jaar eerder, komt naar voren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Er werd vooral meer Amerikaanse ruwe aardolie en aardgas ingevoerd. Bedrijven in Nederland importeerden vorig jaar voor 12,2 miljard euro aan ruwe aardolie uit de VS. Dat is 51 procent meer dan een jaar eerder. De Nederlandse import van aardgas uit de VS groeide met ruim 2,4 miljard euro. De VS werden in 2023 de belangrijkste leverancier van aardgas. Een jaar eerder stonden de VS nog op de derde plaats. Vóór de oorlog in Oekraïne kwam nog veel aardgas uit Rusland.
In 2023 steeg de invoerwaarde van goederen uit de VS met 12 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De VS zijn nu na Duitsland de belangrijkste goederenleverancier, voor België en China. Nederland importeerde vorig jaar 10,6 procent van alle goederen uit de VS. Een jaar eerder was dat aandeel nog beduidend kleiner. Alleen Duitsland leverde in 2023, met een aandeel van 16,9 procent, meer goederen. In het eerste halfjaar van dit jaar bleef het importaandeel uit de VS met 10,4 procent vrijwel gelijk.
De VS waren net als in voorgaande jaren de vijfde grootste exportpartner van Nederland met een exportwaarde van 33,8 miljard euro in 2023. Dat is 1,2 procent meer dan in 2022. De totale Nederlandse goedereninvoer nam met 9 procent af, van bijna 669 miljard euro in 2022 tot ruim 606 miljard euro vorig jaar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lieten dinsdag aan het einde van de ochtendhandel dieprode cijfers zien. De Amsterdamse AEX-index dook daarbij weer ruim onder de 1000 puntengrens. Beleggers maken zich zorgen dat de sterk stijgende energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten de inflatie weer kan aanwakkeren en de economische groei zal schaden.
12 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De prijzen in de eurozone zijn in februari gemiddeld 1,9 procent gestegen vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldt Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie viel daarmee hoger uit dan in januari. In de eerste maand van het jaar viel de inflatie nog terug tot 1,7 procent, van 2 procent in december.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de hack van Odido zijn toch geen inloggegevens en wachtwoorden gestolen. Maandag kwam de politie met een webpagina waarop Odido-klanten kunnen controleren of hun gegevens in handen van criminelen zijn gevallen. Op die pagina stond dat het mogelijk ook om wachtwoorden ging. Die informatie heeft de politie nu van de pagina verwijderd.
37 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Ook in Duitsland komen de eerste vluchten aan vanuit de Verenigde Arabische Emiraten. Een woordvoerster van de luchthaven van Frankfurt meldt aan persbureau dpa dat een vliegtuig van Emirates Airlines onderweg is van Dubai naar de Duitse stad.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het is nog te vroeg om een goede inschatting te geven van de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de economie van de regio en de gehele wereld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het conflict heeft volgens het fonds al wel geleid tot verstoringen bij de handel en economische activiteit. Ook zijn de energieprijzen hard gestegen en is er onrust op de financiële markten
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kijkt bij het vaststellen van de rente in het eurogebied niet uitsluitend naar de energieprijzen. Dat zei de Franse centralebankpresident en ECB-bestuurder François Villeroy de Galhau dinsdag tijdens een persbijeenkomst in Parijs.
1 uur geledenLEUSDEN (ANP) - De koepelorganisatie voor reisorganisaties ANVR houdt dagelijks overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken over mogelijkheden om in het Midden-Oosten gestrande reizigers naar Nederland te halen. Als zich mogelijkheden voordoen om mensen te repatriëren, moeten ze razendsnel handelen, legt een woordvoerster uit.
1 uur geleden