VS steeds belangrijker als handelspartner voor Nederland
DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten worden steeds belangrijker voor Nederland als handelspartner. Nederland importeerde vorig jaar voor 64 miljard euro aan goederen uit de VS. Dat is 7 miljard euro meer dan een jaar eerder, komt naar voren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Er werd vooral meer Amerikaanse ruwe aardolie en aardgas ingevoerd. Bedrijven in Nederland importeerden vorig jaar voor 12,2 miljard euro aan ruwe aardolie uit de VS. Dat is 51 procent meer dan een jaar eerder. De Nederlandse import van aardgas uit de VS groeide met ruim 2,4 miljard euro. De VS werden in 2023 de belangrijkste leverancier van aardgas. Een jaar eerder stonden de VS nog op de derde plaats. Vóór de oorlog in Oekraïne kwam nog veel aardgas uit Rusland.
In 2023 steeg de invoerwaarde van goederen uit de VS met 12 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De VS zijn nu na Duitsland de belangrijkste goederenleverancier, voor België en China. Nederland importeerde vorig jaar 10,6 procent van alle goederen uit de VS. Een jaar eerder was dat aandeel nog beduidend kleiner. Alleen Duitsland leverde in 2023, met een aandeel van 16,9 procent, meer goederen. In het eerste halfjaar van dit jaar bleef het importaandeel uit de VS met 10,4 procent vrijwel gelijk.
De VS waren net als in voorgaande jaren de vijfde grootste exportpartner van Nederland met een exportwaarde van 33,8 miljard euro in 2023. Dat is 1,2 procent meer dan in 2022. De totale Nederlandse goedereninvoer nam met 9 procent af, van bijna 669 miljard euro in 2022 tot ruim 606 miljard euro vorig jaar.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in februari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 2,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In januari daalden de prijzen met 2,5 procent.
15 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".
19 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
22 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
1 dag geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
1 dag geleden