VS: staat speelt alleen maar grotere rol in economie China
GENÈVE/WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering klaagt dat China na 20 jaar lidmaatschap van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) de rol van de staat in de economie van het land alleen maar groter heeft gemaakt. Dit is in de ogen van de VS in het nadeel van talrijke ondernemingen en werkers wereldwijd.
China schendt, negeert of omzeilt de regels van de organisatie om zijn eigen economische of industriële doeleinden te bereiken staat in een lijvig rapport van de Amerikaanse handelsgezant Katherine Tai. De WTO in Genève stelt internationale regels op voor de handel tussen naties en probeert naar eigen zeggen oneerlijke concurrentie tegen te gaan en vrijhandel te bevorderen.
Volgens Tai heeft China toen het eind 2001 lid werd van de WTO, beloofd die doeleinden ook na te streven. Maar het land heeft volgens de Amerikaanse handelsgezant de rol van de staat enkel groter gemaakt en die van de vrije markt kleiner. Washington bekritiseert al lang de bemoeienissen van de Chinese staat met de economie zoals het subsidiëren van staatsbedrijven en de eis dat ondernemingen techniek overdragen in ruil voor toegang tot de Chinese markt. De Volksrepubliek zou ook intellectueel eigendom stelen.
De toenmalige Amerikaanse president Donald Trump ontketende in 2018 een handelsoorlog met China naar aanleiding van die klachten. Daar is uiteindelijk begin 2020 een bilaterale overeenkomst tussen Washington en Beijing uit voortgekomen, maar China komt de afspraken van die deal nauwelijks na, schrijft Tai.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 dag geleden