Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS: staat speelt alleen maar grotere rol in economie China

VS: staat speelt alleen maar grotere rol in economie China

GENÈVE/WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering klaagt dat China na 20 jaar lidmaatschap van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) de rol van de staat in de economie van het land alleen maar groter heeft gemaakt. Dit is in de ogen van de VS in het nadeel van talrijke ondernemingen en werkers wereldwijd.

China schendt, negeert of omzeilt de regels van de organisatie om zijn eigen economische of industriële doeleinden te bereiken staat in een lijvig rapport van de Amerikaanse handelsgezant Katherine Tai. De WTO in Genève stelt internationale regels op voor de handel tussen naties en probeert naar eigen zeggen oneerlijke concurrentie tegen te gaan en vrijhandel te bevorderen.

Volgens Tai heeft China toen het eind 2001 lid werd van de WTO, beloofd die doeleinden ook na te streven. Maar het land heeft volgens de Amerikaanse handelsgezant de rol van de staat enkel groter gemaakt en die van de vrije markt kleiner. Washington bekritiseert al lang de bemoeienissen van de Chinese staat met de economie zoals het subsidiëren van staatsbedrijven en de eis dat ondernemingen techniek overdragen in ruil voor toegang tot de Chinese markt. De Volksrepubliek zou ook intellectueel eigendom stelen.

De toenmalige Amerikaanse president Donald Trump ontketende in 2018 een handelsoorlog met China naar aanleiding van die klachten. Daar is uiteindelijk begin 2020 een bilaterale overeenkomst tussen Washington en Beijing uit voortgekomen, maar China komt de afspraken van die deal nauwelijks na, schrijft Tai.

Meer uit Financieel

Redersorganisatie bezorgd over lot opvarenden in Perzische Golf

LONDEN (ANP) - Een internationale redersorganisatie maakt zich zorgen om het lot van duizenden opvarenden van zeeschepen die vastzitten in de Perzische Golf. Nu de blokkade van de Straat van Hormuz voortduurt, dreigen tekorten aan drinkwater en brandstof, waarschuwt de International Chamber of Shipping (ICS) tegenover persbureau AFP.

3 uur geleden
Wall Street eindigt licht hoger terwijl Iranoorlog voortwoedt

\NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. In het Midden-Oosten zijn nog altijd geen tekenen van de-escalatie in de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Olieprijzen liepen verder op, maar in beperkte mate.

4 uur geleden
Bloomberg: Unilever overweegt afsplitsing voedingsmiddelentak

LONDEN (ANP) - Unilever overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Gesprekken daarover zouden zich nog in een vroege fase bevinden. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken.

5 uur geleden
Britse minister pleit voor warmere band met EU

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk is bereid om zich aan veel marktregelgeving van de Europese Unie te conformeren als dat goed is voor de economische groei, zei de Britse minister van Financiën Rachel Reeves. "Als de economische voordelen groter zijn dan de kosten, is het de moeite waard om die afweging te maken", zei ze in een speech in Londen.

5 uur geleden
Trump stelt bezoek aan Xi in Beijing uit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.

7 uur geleden
Nederland vindt omvang nieuwe EU-begroting veel te hoog

BRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

7 uur geleden
Energieprijzen worden heet hangijzer op de EU-top van donderdag

BRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.

7 uur geleden