VS spreken veto uit over volwaardig VN-lidmaatschap Palestina
WASHINGTON (ANP) - De VS spreken later donderdag in de Veiligheidsraad van de VN hun veto uit over het Palestijnse verzoek als volwaardig lid van de VN te worden erkend. De staat Palestina wordt door de meeste landen erkend, maar is in de volkerenorganisatie officieel een waarnemer, geen lidstaat.
Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de VS vinden "dat de weg via de Verenigde Naties niet de juiste is".
Zegsman Vedant Patel zei dat de Amerikaanse regering wel een voorstander is van een Palestijnse staat, mits de veiligheid van Israël ook gegarandeerd is. De totstandkoming van zo'n staat is volgens het ministerie niet gebaat bij "overhaast optreden in New York, zelfs met de beste bedoelingen".
Onderhandelingen
"Wij denken dat de beste weg vooruit is als er directe onderhandelingen plaatsvinden tussen Israël en de Palestijnse Autoriteit, ondersteund door de Verenigde Staten en andere partners uit de regio", aldus Patel. Er moeten volgens hem sowieso eerst nog stappen gezet worden om aan de eisen van de VN te voldoen. Bovendien kan Hamas, "een terroristische organisatie, zoals u weet", wat de VS betreft dan niet meer aan de macht zijn in Gaza.
In de Veiligheidsraad die vijftien leden telt zijn er vijf leden die permanent lid zijn, China, Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en de VS. Zij kunnen een voorstel met een veto blokkeren. Het is ook de Veiligheidsraad die nieuwe leden voordraagt, dus zonder instemming van deze raad is lidmaatschap niet mogelijk. Het is wel mogelijk waarnemer te worden bij de VN buiten de Veiligheidsraad om. In 2012 stemden 138 leden van de Algemene Vergadering er voor dat de staat Palestina die status kreeg.
Erkenning
Die heeft de Heilige Stoel of Vaticaanstad ook. Zwitserland was lange tijd ook een staat die waarnemer bij de VN was omdat het land geen lid wilde worden. Dat werd het uiteindelijk toch in 2002.
Het werd al enige tijd aangenomen dat de VS hun veto zouden gebruiken om te voorkomen dat de Palestijnse gebieden als lidstaat Palestina zouden worden erkend. De VS hebben sinds 1945 rond de negentig keer een veto uitgesproken in de Veiligheidsraad. Ongeveer de helft daarvan was sinds 1972 om resoluties kritisch over of nadelig voor Israël te blokkeren. Recent nog keerden de VS zich in de raad drie keer met een veto tegen oproepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in de Gazastrook. De laatste keer onthielden ze zich van stemming over deze kwestie.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
50 minuten geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
2 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
3 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
3 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
4 uur geleden