VS spreken veto uit over oproep bestand Gaza in Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben in de VN-Veiligheidsraad een resolutie geblokkeerd die oproept tot een bestand in de Gazastrook. De veertien andere leden van de raad stemden wel voor.
In de resolutie stond dat er "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" een permanente wapenstilstand moet komen in Gaza, waar Israël al ruim een jaar bezig is met een militaire operatie. Daarbij vielen tienduizenden doden. De VS waren kritisch over de resolutie. "We hebben al vaak aangegeven dat we geen onvoorwaardelijk bestand kunnen steunen waarin niet wordt opgeroepen tot de onmiddellijke vrijlating van de gijzelaars", zei een Amerikaanse functionaris voorafgaand aan de stemming.
Een hoge Hamasfunctionaris zei woensdag dat sowieso geen sprake kan zijn van het ruilen van gijzelaars voor Palestijnse gevangenen tot Israël de oorlog stopt. "Als de agressie niet wordt beëindigd, waarom zou het verzet en dan in het bijzonder Hamas de gijzelaars teruggeven?", zei Hamasbestuurder Khalil al Hayya tegen Al-Aqsa TV. Hij stelde ook dat niemand zo'n sterke troefkaart zou opgeven terwijl de strijd nog gaande is.
In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden besluiten genomen over vrede en veiligheid in de wereld. De VS, een bondgenoot van Israël, behoren tot de vijf landen die resoluties met een veto kunnen tegenhouden. Ze hebben net als China, Rusland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk een permanente zetel in het invloedrijke orgaan. Tien andere landen hebben een tijdelijke zetel.
Meer uit Buitenland
COLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
48 minuten geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.
54 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een misser van het kabinet-Jetten om dinsdag niet de dialoog met Rusland te hervatten, maar met een steunbetuiging voor Oekraïne te komen. Dat schrijft de Russische ambassade in Nederland op X. In het bericht zegt de ambassade dit signaal "te hebben genoteerd".
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - In 2025 zijn 129 journalisten en mensen die in de media werken omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt het Committee to Protect Journalists (CPJ). Volgens deze Amerikaanse non-profit zijn de sterfgevallen voor tweederde toe te schrijven aan Israël.
5 uur geleden