VS spreken veto uit over oproep bestand Gaza in Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben in de VN-Veiligheidsraad een resolutie geblokkeerd die oproept tot een bestand in de Gazastrook. De veertien andere leden van de raad stemden wel voor.
In de resolutie stond dat er "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" een permanente wapenstilstand moet komen in Gaza, waar Israël al ruim een jaar bezig is met een militaire operatie. Daarbij vielen tienduizenden doden. De VS waren kritisch over de resolutie. "We hebben al vaak aangegeven dat we geen onvoorwaardelijk bestand kunnen steunen waarin niet wordt opgeroepen tot de onmiddellijke vrijlating van de gijzelaars", zei een Amerikaanse functionaris voorafgaand aan de stemming.
Een hoge Hamasfunctionaris zei woensdag dat sowieso geen sprake kan zijn van het ruilen van gijzelaars voor Palestijnse gevangenen tot Israël de oorlog stopt. "Als de agressie niet wordt beëindigd, waarom zou het verzet en dan in het bijzonder Hamas de gijzelaars teruggeven?", zei Hamasbestuurder Khalil al Hayya tegen Al-Aqsa TV. Hij stelde ook dat niemand zo'n sterke troefkaart zou opgeven terwijl de strijd nog gaande is.
In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden besluiten genomen over vrede en veiligheid in de wereld. De VS, een bondgenoot van Israël, behoren tot de vijf landen die resoluties met een veto kunnen tegenhouden. Ze hebben net als China, Rusland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk een permanente zetel in het invloedrijke orgaan. Tien andere landen hebben een tijdelijke zetel.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef Antonio Guterres heeft de Verenigde Staten en Rusland opgeroepen snel een nieuw nucleair akkoord te sluiten. Het bestaande verdrag staat op het punt te verlopen, wat volgens hem een "ernstig moment voor de internationale vrede en veiligheid" is.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.
8 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.
8 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
9 uur geleden