Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS spraken in Minsk met Belarus, delegatie terug met gevangenen

VS spraken in Minsk met Belarus, delegatie terug met gevangenen

VILNIUS (ANP/RTR) - Een Amerikaanse delegatie onder leiding van de speciale gezant John Coale heeft in de Belarussische hoofdstad Minsk onderhandeld met onder anderen president Aleksandr Loekasjenko. De delegatie heeft volgens de Amerikaanse ambassade in de Litouwse hoofdstad Vilnius op de terugreis ex-gevangenen van verschillende nationaliteiten kunnen meenemen.

Het gaat volgens de ambassade om 52 ex-gevangenen afkomstig uit Belarus, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Letland, Litouwen en Polen. Veertien vrijgelaten gevangenen, onder wie zes Litouwers, komen niet uit Belarus. De meesten werden veroordeeld wegens spionage, extremisme of terrorisme. Ze hebben allen gratie gekregen van Loekasjenko, volgens Amerikaanse bronnen nadat president Donald Trump om de vrijlating van politieke gevangenen had gevraagd.

Loekasjenko prees donderdag Trump, die volgens hem een missie heeft om vrede te brengen in Oekraïne en daarbij alle steun verdient.

Belavia

In ruil voor de vrijlating krijgt de Belarussische luchtvaartmaatschappij Belavia verlichting van sancties, aldus een ambassademedewerker. Ook zouden de VS hun ambassade in Minsk weer willen heropenen. Die werd in 2022 gesloten nadat Rusland ook via Belarus troepen naar Oekraïne had gestuurd voor zijn grootschalige invasie.

Het is niet de eerste missie van Coale naar Minsk om politieke gevangenen uit Belarus te halen. In juli deed hij dat ook al en keerde huiswaarts met veertien politieke gevangenen.

Meer uit Buitenland

Middeleeuwse toren in Rome deels ingestort, meerdere gewonden

ROME (ANP) - In Rome is een middeleeuwse toren gedeeltelijk ingestort, meldt persbureau ANSA. De Torre dei Conti, vlak bij het Forum Romanum en het Colosseum, werd gerenoveerd toen een deel van een van de muren naar beneden kwam. Meerdere bouwvakkers belandden onder de bakstenen.

53 minuten geleden
EU maakt 5 miljoen vrij voor noodhulp na orkaan Melissa

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie maakt 5 miljoen euro vrij voor noodhulp aan Jamaica, Cuba en Haïti na orkaan Melissa. Het geld wordt onder meer gebruikt voor drinkwater, sanitaire voorzieningen en noodopvang, laat de Europese Commissie weten.

1 uur geleden
Historisch proces begonnen tegen procureur-generaal Spanje om lek

MADRID (ANP/AFP) - In Spanje is een historisch proces begonnen tegen procureur-generaal Álvaro García Ortiz, de hoogste aanklager van het land. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij het lekken van informatie over de partner van een invloedrijke politica van de rechtse oppositie. Het is de eerste keer in de Spaanse geschiedenis dat een zittende procureur-generaal zich voor de rechter moet verantwoorden.

2 uur geleden
Defensieminister VS bezoekt gedemilitariseerde zone Korea

SEOUL (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth is in Zuid-Korea voor onder meer een bezoek aan de gedemilitariseerde zone aan de grens met Noord-Korea. Het gebied heeft die status omdat de twee landen officieel nooit vrede sloten na een oorlog in de jaren vijftig.

3 uur geleden
President Tanzania beëdigd na dodelijke protesten

DODOMA (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De Tanzaniaanse president Samia Suluhu Hassan is na dodelijke protesten weer beëdigd als staatshoofd. De plechtigheid vond plaats op een legerbasis en ging gepaard met zware veiligheidsmaatregelen in hoofdstad Dodoma en de grote stad Dar es Salaam.

3 uur geleden
Bekritiseerde president Valencia stapt jaar na overstromingen op

VALENCIA (ANP/AFP) - Carlos Mazón treedt af als regionale president van Valencia. Hij lag onder vuur door zijn aanpak bij de grootschalige overstromingen van vorig jaar. Daarbij kwamen 237 mensen om, vrijwel allemaal in de regio Valencia.

4 uur geleden
Trump verwijt andere grootmachten kernwapens te testen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen beschuldigd van het heimelijk testen van kernwapens. "Rusland test en China test, maar daar praten ze niet over", zei hij in het programma 60 Minutes van CBS. "Ik wil niet het enige land zijn dat niet test."

4 uur geleden