VS sluiten defensiepact met Papoea-Nieuw-Guinea
PORT MORESBY (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben een defensiepact gesloten met Papoea-Nieuw-Guinea (PNG). Dat grondstofrijke land op het eiland Nieuw-Guinea ligt in de buurt van belangrijke maritieme handelsroutes.
In de deal staat dat de samenwerking op defensiegebied wordt uitgebreid. De premier James Marape heeft gezegd dat de overeenkomst de komende jaren zal leiden tot een grotere Amerikaanse militaire aanwezigheid in zijn land. De VS gaan ook voor miljoenen aan uitrusting leveren aan de Papoea-Nieuw-Guinese strijdkrachten.
De VS strijden in de regio om invloed met rivaal China. Zo sloten de Salomonseilanden eerder een veiligheidsovereenkomst met Beijing. Beide grootmachten proberen landen voor zich te winnen door economische of diplomatieke voordelen in het vooruitzicht te stellen.
Anthony Blinken
Het was eigenlijk de bedoeling dat Joe Biden als eerste Amerikaanse president zou afreizen naar Papoea-Nieuw-Guinea. De historische reis ging uiteindelijk niet door omdat Biden in eigen land nodig was bij overleg over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond. Hij liet zich vervangen door minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken.
Blinken en de Papoea-Nieuw-Guinese minister van Defensie Win Bakri Daki ondertekenden de overeenkomst in hoofdstad Port Moresby. Premier Marape kon ook een andere hooggeplaatste bezoeker ontvangen. Narendra Modi bracht als eerste Indiase premier een bezoek aan het land. Hij deed daar mee aan een top met regionale leiders en vloog daarna naar Australië.
Protesten
De hechtere samenwerking met Washington heeft in PNG geleid tot protesten. Critici vrezen dat de overeenkomst met de Amerikanen slecht kan uitpakken voor de betrekkingen met belangrijke handelspartner China. Marape ontkent dat de samenwerking met Beijing in gevaar is. Hij heeft het defensiepact omschreven als een uitbreiding van bestaande afspraken.
Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken beklemtoonde geen bezwaar te hebben tegen "normale" samenwerkingsverbanden tussen landen. Er moeten alleen "geen geopolitieke spelletjes worden gespeeld onder het mom van samenwerking", zei een woordvoerster. "En samenwerking zou ook nooit gericht moeten zijn tegen een derde partij."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk stuurt nog eens vier straaljagers van het type Typhoon naar Qatar. Dat maakte de Britse premier Keir Starmer bekend op een persconferentie. Hij benadrukte daar dat veel wordt ondernomen om Britten in het Midden-Oosten te beschermen.
23 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De oorlog tussen Israël en Iran gaat een nieuwe fase in waarin Israël ook opslagplaatsen voor raketten diep ondergronds gaat bombarderen. Dat zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten kunnen dure onderscheppingsraketten vrijspelen dankzij Oekraïense hulp met het afslaan van Iraanse drones, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Die Patriot- en andere luchtdoelraketten heeft Oekraïne juist hard nodig om Russische bombardementen af te slaan.
1 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De grote stroomstoring die woensdag een groot deel van Cuba trof, is verholpen. Dat heeft het Cubaanse ministerie van Energie donderdag bekendgemaakt.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Meer dan 20.000 Israëliërs zijn naar Israël teruggekeerd sinds het begin van de oorlog met Iran. Nog zo'n 120.000 landgenoten zitten in het buitenland en willen terugkeren.
1 uur geledenJERUZALEM/BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft iedereen in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet opgedragen er weg te gaan. Talrijke mensen zijn meteen op de vlucht geslagen, meldt het Franse persbureau AFP.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken en hun collega's van de Samenwerkingsraad van de Golfstaten (GCC) veroordelen de "ongerechtvaardigde Iraanse aanvallen" op de Golfstaten "ten zeerste", stellen de EU en GCC donderdag in een gezamenlijke verklaring. Die aanvallen bedreigen de regionale en mondiale veiligheid, stellen zij. De EU en GCC roepen Iran op de aanvallen onmiddellijk te staken.
1 uur geleden