Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS sluiten defensiepact met Papoea-Nieuw-Guinea

VS sluiten defensiepact met Papoea-Nieuw-Guinea

PORT MORESBY (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben een defensiepact gesloten met Papoea-Nieuw-Guinea (PNG). Dat grondstofrijke land op het eiland Nieuw-Guinea ligt in de buurt van belangrijke maritieme handelsroutes.

In de deal staat dat de samenwerking op defensiegebied wordt uitgebreid. De premier James Marape heeft gezegd dat de overeenkomst de komende jaren zal leiden tot een grotere Amerikaanse militaire aanwezigheid in zijn land. De VS gaan ook voor miljoenen aan uitrusting leveren aan de Papoea-Nieuw-Guinese strijdkrachten.

De VS strijden in de regio om invloed met rivaal China. Zo sloten de Salomonseilanden eerder een veiligheidsovereenkomst met Beijing. Beide grootmachten proberen landen voor zich te winnen door economische of diplomatieke voordelen in het vooruitzicht te stellen.

Anthony Blinken

Het was eigenlijk de bedoeling dat Joe Biden als eerste Amerikaanse president zou afreizen naar Papoea-Nieuw-Guinea. De historische reis ging uiteindelijk niet door omdat Biden in eigen land nodig was bij overleg over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond. Hij liet zich vervangen door minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken.

Blinken en de Papoea-Nieuw-Guinese minister van Defensie Win Bakri Daki ondertekenden de overeenkomst in hoofdstad Port Moresby. Premier Marape kon ook een andere hooggeplaatste bezoeker ontvangen. Narendra Modi bracht als eerste Indiase premier een bezoek aan het land. Hij deed daar mee aan een top met regionale leiders en vloog daarna naar Australië.

Protesten

De hechtere samenwerking met Washington heeft in PNG geleid tot protesten. Critici vrezen dat de overeenkomst met de Amerikanen slecht kan uitpakken voor de betrekkingen met belangrijke handelspartner China. Marape ontkent dat de samenwerking met Beijing in gevaar is. Hij heeft het defensiepact omschreven als een uitbreiding van bestaande afspraken.

Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken beklemtoonde geen bezwaar te hebben tegen "normale" samenwerkingsverbanden tussen landen. Er moeten alleen "geen geopolitieke spelletjes worden gespeeld onder het mom van samenwerking", zei een woordvoerster. "En samenwerking zou ook nooit gericht moeten zijn tegen een derde partij."

Meer uit Buitenland

Grote brand in achtergestelde wijk van Gangnam in Seoul

SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.

1 uur geleden
Australisch verbod op sociale media onder 16 jaar lijkt effectief

CANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.

2 uur geleden
Trump: internationale vredesraad voor Gazastrook is gevormd

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.

5 uur geleden
Machado: heb Trump mijn Nobelprijs aangeboden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.

8 uur geleden
Venezuela: niet bang voor diplomatieke confrontatie met VS

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.

8 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vol lof over ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.

9 uur geleden
VS blijven azen op Groenland ondanks Europese militairen

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.

10 uur geleden