Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS schakelen Iraanse sleutelfiguren in Syrië en Irak uit

VS schakelen Iraanse sleutelfiguren in Syrië en Irak uit

BAGDAD (ANP/AFP) - De VS hebben met een aanval op het vliegveld van Bagdad twee vliegen in één klap geslagen. Onder de doden die bij de aanval vielen zijn twee sleutelfiguren die met succes de invloed van Iran in het Midden-Oosten hebben uitgebreid, met name in Irak en Syrië.

Het zijn de in Iran immens populaire generaal Qassem Soleimani die onder meer in Syrië speciale eenheden leidde, en een van de belangrijkste vijanden van Amerikaanse belangen in Irak, Jamal Jaafar Ibrahimi, die door het leven ging als Abu Mahdi al-Muhandis.

Generaal Soleimani gold als een vertrouweling van geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei. Die maakte hem in 1998 commandant van 'de elite van de elitetroepen', de Quds Strijdmacht. Die eenheid verzamelt inlichtingen en voert speciale operaties uit in het buitenland. Ze is onderdeel van de machtige Revolutionaire Garde die de elitetroepen van het sjiitische regime vormen.

Oorlogsheld

Soleimani werkte eerst in stilte aan nauwe banden met sjiïeten in Libanon, Syrië en Irak. Hij trad in de Syrische burgeroorlog op de voorgrond en werd een oorlogsheld in Iran. Soleimani geldt bijvoorbeeld als de architect van de Russisch-Iraanse alliantie die de strijd in het voordeel van de Syrische president Assad beslechtte. Soleimani's strijdmacht is ook actief in Libanon en Irak en bewapent milities om er Amerikanen of hun bondgenoten te bestrijden.

Al-Muhandis (De Ingenieur) kwam uit Basra en was kind van een Iraakse vader en een Iraanse moeder. Hij vocht met de Iraanse garde tegen de dictatuur van Saddam Hussein. Hij verwierf in die tijd ook de Iraanse nationaliteit en knoopte nauwe banden aan met het regime in Teheran. Hij heeft onder meer met aanslagen en zijn sjiitische milities de greep van Iran op het buurland versterkt. De zelden op de voorgrond tredende al-Muhandis was een van de belangrijkste uitvoerders van Iraanse ambities in Irak. Al-Muhandis was, net als zijn militie Kataib Hezbollah, volgens Washington terroristisch.

Meer uit Buitenland

Meer beveiliging kerststal Brussel na diefstal hoofd kindje Jezus

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.

1 uur geleden
Weer tientallen mensen ontvoerd door gewapende groepen in Nigeria

ABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.

1 uur geleden
Zelensky en Macron spreken Witkoff en Europese leiders

PARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.

2 uur geleden
Meer dan vijftig agenten gewond bij anti-AfD-protest Gießen

WIESBADEN (ANP) - Bij de grootschalige demonstratie tegen de oprichting van een nieuwe jongerentak van de AfD afgelopen zaterdag in het Duitse Gießen, zijn meer dan vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zegt de Hessense deelstaatminister Roman Poseck maandag tijdens een persconferentie over de onlusten.

3 uur geleden
Herzog: denk alleen aan belang Israël bij gratieverzoek Netanyahu

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog denkt alleen aan de belangen van Israël wanneer hij het gratieverzoek van premier Benjamin Netanyahu in overweging neemt. Dat zei de president maandag in een verklaring.

3 uur geleden
Rusland boos om NAVO-mijmering over 'preventieve' cyberaanvallen

MOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.

4 uur geleden
Negentien EU-landen hebben plan voor extra defensie-investeringen

BRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.

4 uur geleden