VS: Russische opschorting START-verdrag onverantwoordelijk
WASHINGTON/BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken noemt de Russische opschorting van het ontwapeningsverdrag START "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk". De Verenigde Staten blijven volgens hem bereid om met Moskou te praten over wapenbeheersing.
De Amerikanen en Russen gingen in 2010 met het zogeheten nieuwe START-verdrag akkoord met een maximumaantal van 1550 kernkoppen per land. De VS gaan nauwlettend in de gaten houden wat Rusland doet en zullen zich blijven inzetten voor de veiligheid van hun eigen grondgebied en dat van hun bondgenoten, aldus Blinken.
De Russische president Vladimir Poetin zei in een speech dat Rusland het verdrag opschort, maar niet opzegt. Moskou houdt al langer de afgesproken inspecties tegen. NAVO-chef Jens Stoltenberg zegt de opschorting te betreuren en roept Moskou op het besluit te heroverwegen. Ook zegt hij dat Poetin de oorlog in Oekraïne is begonnen en dat hij degene is die het conflict laat escaleren. Poetin wees in zijn toespraak het Westen en Oekraïne aan als schuldigen.
Daarnaast maakt Stoltenberg zich naar eigen zeggen in toenemende mate zorgen dat China Rusland mogelijk in de toekomst wapens levert voor de oorlog in Oekraïne. Blinken kwam eerder met vergelijkbare uitspraken. China heeft vanwege de beweringen van de minister weersproken dat het wapens aan Rusland wil leveren.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
6 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zeker een persoon is om het leven gekomen tijdens aanhoudende protesten in Iran. Het gaat volgens staatsmedia om een 21-jarig lid van de Basij, een soort militie die het regime steunt. De man zou zijn omgekomen tijdens ongeregeldheden in de provincie Lorestān.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël waarschuwt dat het een omstreden verbod gaat handhaven op activiteiten van non-gouvernementele organisaties die niet voldoen aan "veiligheids- en transparantiestandaarden". De autoriteiten zeggen dat 37 organisaties zijn geïnformeerd dat hun vergunningen komen te vervallen en dat ze hun werkzaamheden voor 1 maart moeten staken.
7 uur geleden