VS: Russische opschorting START-verdrag onverantwoordelijk
WASHINGTON/BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken noemt de Russische opschorting van het ontwapeningsverdrag START "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk". De Verenigde Staten blijven volgens hem bereid om met Moskou te praten over wapenbeheersing.
De Amerikanen en Russen gingen in 2010 met het zogeheten nieuwe START-verdrag akkoord met een maximumaantal van 1550 kernkoppen per land. De VS gaan nauwlettend in de gaten houden wat Rusland doet en zullen zich blijven inzetten voor de veiligheid van hun eigen grondgebied en dat van hun bondgenoten, aldus Blinken.
De Russische president Vladimir Poetin zei in een speech dat Rusland het verdrag opschort, maar niet opzegt. Moskou houdt al langer de afgesproken inspecties tegen. NAVO-chef Jens Stoltenberg zegt de opschorting te betreuren en roept Moskou op het besluit te heroverwegen. Ook zegt hij dat Poetin de oorlog in Oekraïne is begonnen en dat hij degene is die het conflict laat escaleren. Poetin wees in zijn toespraak het Westen en Oekraïne aan als schuldigen.
Daarnaast maakt Stoltenberg zich naar eigen zeggen in toenemende mate zorgen dat China Rusland mogelijk in de toekomst wapens levert voor de oorlog in Oekraïne. Blinken kwam eerder met vergelijkbare uitspraken. China heeft vanwege de beweringen van de minister weersproken dat het wapens aan Rusland wil leveren.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/RTR) - Bulgarije heeft de NAVO officieel gevraagd om meer gevechtsvliegtuigen en dronebestrijdingswapens naar het land te sturen. Op de Zwarte Zee voor de Bulgaarse kust zijn de laatste dagen meermaals koopvaardijschepen geraakt door drones. Een van de vaartuigen is gezonken.
5 minuten geledenRAMALLAH (ANP) - Bij aanvallen van Israëlische kolonisten op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever zijn meerdere Palestijnen en een buitenlandse journalist gewond geraakt, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. De Israëliërs zouden olijvenplukkers hebben aangevallen en daarbij ook hebben geschoten en voertuigen en olijfbomen in brand hebben gestoken.
42 minuten geledenJEREVAN (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres heeft regeringen opgeroepen te stoppen met het subsidiëren van de productie van fossiele brandstoffen, wat volgens hem "gelijkstaat aan het subsidiëren van zelfmoord".
2 uur geledenRUSSEL (ANP) - De druk op Rusland moet worden opgevoerd, zeker nu dat land zich niet aan het energiebestand met Oekraïne houdt, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag. In plaats van zich aan de afspraak te houden om elkaars energievoorzieningen niet aan te vallen, is Rusland juist aan het escaleren, zei Von der Leyen voor het begin van de tweede dag van de top van EU-regeringsleiders.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het was het Witte Huis dat opdracht heeft gegeven om het Amerikaanse satellietnetwerk dat de Oekraïense krijgsmacht gebruikt, af te knijpen, zeggen bronnen tegen persbureau Reuters. De beperkingen voor het Starshield-netwerk eerder deze week brachten Oekraïense militairen volgens Kyiv acuut in het nauw.
2 uur geledenKASTERLEE (ANP) - De Belgische politie heeft een tandarts opgepakt na meldingen van seksueel grensoverschrijdend gedrag. Het Openbaar Ministerie meldt dat er zeven slachtoffers bekend zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis Katie Zacharia heeft toegegeven dat ze nooit is geslaagd voor het speciale examen dat nodig is om advocaat te worden in de Verenigde Staten.
4 uur geleden