VS: Russische opschorting START-verdrag onverantwoordelijk
WASHINGTON/BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken noemt de Russische opschorting van het ontwapeningsverdrag START "zeer ongelukkig en onverantwoordelijk". De Verenigde Staten blijven volgens hem bereid om met Moskou te praten over wapenbeheersing.
De Amerikanen en Russen gingen in 2010 met het zogeheten nieuwe START-verdrag akkoord met een maximumaantal van 1550 kernkoppen per land. De VS gaan nauwlettend in de gaten houden wat Rusland doet en zullen zich blijven inzetten voor de veiligheid van hun eigen grondgebied en dat van hun bondgenoten, aldus Blinken.
De Russische president Vladimir Poetin zei in een speech dat Rusland het verdrag opschort, maar niet opzegt. Moskou houdt al langer de afgesproken inspecties tegen. NAVO-chef Jens Stoltenberg zegt de opschorting te betreuren en roept Moskou op het besluit te heroverwegen. Ook zegt hij dat Poetin de oorlog in Oekraïne is begonnen en dat hij degene is die het conflict laat escaleren. Poetin wees in zijn toespraak het Westen en Oekraïne aan als schuldigen.
Daarnaast maakt Stoltenberg zich naar eigen zeggen in toenemende mate zorgen dat China Rusland mogelijk in de toekomst wapens levert voor de oorlog in Oekraïne. Blinken kwam eerder met vergelijkbare uitspraken. China heeft vanwege de beweringen van de minister weersproken dat het wapens aan Rusland wil leveren.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
7 uur geleden