VS: Rusland wil risico op lekken radioactiviteit niet erkennen
WASHINGTON (ANP/RTR) - Rusland wil het ernstige risico op het lekken van radioactiviteit bij de kerncentrale van Zaporizja niet erkennen, heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zondag gezegd. Volgens de Verenigde Staten is dat de voornaamste reden dat Rusland vrijdag de goedkeuring blokkeerde van een gezamenlijke verklaring aan het einde van de VN-herzieningsconferentie over het verdrag over de non-proliferatie van kernwapens.
"Alleen de Russische Federatie besloot de consensus over een definitief document te verhinderen bij de sluiting van de tiende herzieningsconferentie van het non-proliferatieverdrag. Rusland deed dit enkel vanwege de tekst die het ernstige radiologische risico bij de kerncentrale van Zaporizja in Oekraïne erkende", zegt het ministerie in een verklaring.
Aanhoudende beschietingen op de grootste kerncentrale van Europa hebben internationaal tot grote bezorgdheid geleid. Door de aanvallen vrezen omwonenden ook voor een kernramp.
Schaamteloze politiek
Moskou verwees vrijdag al naar delen van de tekst als "schaamteloos politiek". De Russische gezant, Igor Visjnevetski, sprak over een gebrek aan "evenwicht" in de ontwerp-eindtekst van meer dan dertig pagina's. De vertegenwoordiger gaf geen details, maar in de tekst stonden wel vier verwijzingen naar de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja in Oekraïne. Bronnen dicht bij de onderhandelingen zeiden al dat Moskou vooral tegen die paragrafen gekant was.
De 191 ondertekenaars van het verdrag, dat tot doel heeft de verspreiding van kernwapens te voorkomen, volledige ontwapening te bevorderen en samenwerking bij het vreedzame gebruik van kernenergie te bevorderen, waren sinds 1 augustus bijeen op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
7 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
11 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
13 uur geleden