VS: Rusland verleent geen consulaire toegang tot WSJ-journalist
WASHINGTON (ANP/RTR) - Rusland heeft Amerikaanse consulaire medewerkers nog altijd geen toegang verleend tot de eind vorige maand gearresteerde Wall Street Journal-verslaggever Evan Gershkovich, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlands Zaken. Daarmee handelt Rusland volgens de Amerikanen in strijd met het internationaal recht.
Moskou heeft dit weekend Washington formeel op de hoogte gebracht van de aanhouding van Gershkovich, die al sinds 29 maart wordt vastgehouden op beschuldiging van spionage. "Op dit moment is het niet verlenen van toegang een schending van de verplichtingen van Rusland onder onze consulaire conventie", zei een woordvoerder van het ministerie.
Ook stelden de Verenigde Staten maandag officieel vast dat Rusland Gershkovich "ten onrechte" heeft aangehouden. De VS dringen dan ook aan op zijn onmiddellijke vrijlating. "Journalistiek is geen misdaad. Wij veroordelen de voortdurende onderdrukking van onafhankelijke stemmen in Rusland door het Kremlin," zei de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
De Amerikaanse president Joe Biden riep vrijdag al op tot de vrijlating van Gershkovich, nadat verslaggevers hem naar de zaak vroegen.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
3 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
8 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
8 uur geleden