VS: Rusland bezig met intimidatie medewerkers consulaat
WASHINGTON/MOSKOU (ANP) - Rusland is volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bezig om (oud-)medewerkers van het Amerikaanse consulaat "te intimideren". De Amerikanen doelen op de ondervraging van Robert Shonov, een voormalig medewerker van de diplomatieke post. De aantijgingen aan zijn adres zijn volgens de VS "volledig ongegrond".
De Russische autoriteiten gaven maandag een video vrij waarin te zien is hoe Shonov verhoord wordt. De Rus, die meer dan 25 jaar op het consulaat in Vladivostok werkte, speelde volgens Moskou als informant informatie door aan de Verenigde Staten. De VS reageerden na zijn arrestatie in mei al verontwaardigd.
Maandag verschenen in Russische staatsmedia ook zeldzame beelden van Paul Whelan, een ex-marinier die sinds 2018 in Rusland vastzit. De voor spionage veroordeelde Amerikaan was in zwarte gevangeniskleding te zien tussen andere gedetineerden. Washington zegt er alles aan te doen om hem thuis te krijgen, maar pogingen daartoe liepen op niets uit.
"Wij zijn fel tegen de pogingen van de Russische veiligheidsdiensten - die worden gesteund door Russische staatsmedia - om onze medewerkers te intimideren en lastig te vallen", vat een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de situatie samen.
In december 2022 slaagde Washington erin om de Amerikaanse basketbalster Brittney Griner uit een Russische gevangenis te krijgen. Zij werd geruild tegen de Russische wapenhandelaar Viktor Bout.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische leger heeft tot nu toe ongeveer 35 ballistische raketten uit Iran geteld, meldt nieuwssite Times of Israel. Sommige daarvan zouden zijn onderschept door de luchtafweer, anderen zouden zijn neergekomen in open gebied.
18 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft de aanvallen van Israël en de VS "een flagrante misdaad" genoemd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken moet de Veiligheidsraad van de VN met spoed bijeenkomen.
34 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De ontwikkelingen in Iran zijn zeer zorgwekkend, schrijven voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa zaterdag in een gezamenlijke verklaring op X. Ze roepen "alle partijen op tot maximale terughoudendheid, om burgers te beschermen en om het internationaal recht volledig te respecteren".
35 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische aanvallen op Iran waren onder meer gericht op ayatollah Ali Khamenei en president Masoud Pezeshkian, zegt een Israëlische functionaris tegen Israëlische media. Het is nog onduidelijk of die aanvallen succesvol waren, zegt hij.
53 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.
1 uur geleden