VS: Rusland bezig met intimidatie medewerkers consulaat
WASHINGTON/MOSKOU (ANP) - Rusland is volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bezig om (oud-)medewerkers van het Amerikaanse consulaat "te intimideren". De Amerikanen doelen op de ondervraging van Robert Shonov, een voormalig medewerker van de diplomatieke post. De aantijgingen aan zijn adres zijn volgens de VS "volledig ongegrond".
De Russische autoriteiten gaven maandag een video vrij waarin te zien is hoe Shonov verhoord wordt. De Rus, die meer dan 25 jaar op het consulaat in Vladivostok werkte, speelde volgens Moskou als informant informatie door aan de Verenigde Staten. De VS reageerden na zijn arrestatie in mei al verontwaardigd.
Maandag verschenen in Russische staatsmedia ook zeldzame beelden van Paul Whelan, een ex-marinier die sinds 2018 in Rusland vastzit. De voor spionage veroordeelde Amerikaan was in zwarte gevangeniskleding te zien tussen andere gedetineerden. Washington zegt er alles aan te doen om hem thuis te krijgen, maar pogingen daartoe liepen op niets uit.
"Wij zijn fel tegen de pogingen van de Russische veiligheidsdiensten - die worden gesteund door Russische staatsmedia - om onze medewerkers te intimideren en lastig te vallen", vat een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de situatie samen.
In december 2022 slaagde Washington erin om de Amerikaanse basketbalster Brittney Griner uit een Russische gevangenis te krijgen. Zij werd geruild tegen de Russische wapenhandelaar Viktor Bout.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
15 minuten geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
36 minuten geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.
54 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Enkele officieren van het Zweedse leger zijn woensdag aangekomen in Groenland, meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Zij zullen samen met Denemarken en een aantal andere bondgenoten de militaire aanwezigheid in en rond het eiland vergroten, na dreigementen van de Amerikanen om het eiland in te nemen.
55 minuten geledenNUUK (ANP) - Denemarken gaat "vanaf vandaag" de militaire aanwezigheid in Groenland versterken, meldt de Groenlandse regering. De aankondiging kwam vlak voor een cruciaal overleg over Groenland woensdag in Washington.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.
2 uur geleden