Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS roepen op tot strengere VN-sancties tegen Noord-Korea

VS roepen op tot strengere VN-sancties tegen Noord-Korea

NEW YORK (ANP) - De Verenigde Staten hebben vrijdag bij de VN-Veiligheidsraad opgeroepen tot strengere internationale sancties tegen Noord-Korea. Aanleiding voor de oproep was de recente lancering door Noord-Korea van een intercontinentale ballistische raket, de Hwasong-15, die groot genoeg is om bijvoorbeeld de VS te bereiken. De laatste keer dat Noord-Korea een dergelijke raket afvuurde, was op 29 november 2017.

De Amerikaanse ambassadrice Linda Thomas-Greenfield wees de Veiligheidsraad op een resolutie uit 2017, waarin de lidstaten zich verplichtten "het sanctieregime bij te werken en te versterken" mocht Noord-Korea een intercontinentale ballistische raket afvuren. "Dat is precies wat er is gebeurd", zei Thomas-Greenfield. "Dus nu is het tijd om die actie te ondernemen."

In april 2018 formaliseerde de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een moratorium op kernproeven en langeafstandsraketten, waarbij hij verklaarde dat zijn doelen waren bereikt en dat zijn land een volledig nucleaire staat was. Toch hield hij donderdag persoonlijk toezicht op de lancering van de Hsawong-15, die volgens de Noord-Koreaanse staatszender KCNA bedoeld was om ervoor te zorgen dat het land klaar is voor een "langdurige confrontatie" met de VS.

Thomas-Greenfield gaf geen details over het Amerikaanse voorstel om de VN-sancties te versterken, behalve dat die tot doel zouden moeten hebben de financiering voor de verboden wapenprogramma's van Pyongyang af te sluiten. Kernproeven en het lanceren van ballistische raketten door Noord-Korea zijn al lang verboden door de Veiligheidsraad.

De Noord-Koreaanse bondgenoten China en Rusland zullen zich waarschijnlijk verzetten tegen verscherpte VN-sancties. Zij dringen immers al langer aan op versoepeling van de VN-sancties om de humanitaire situatie in Noord-Korea te verbeteren en Pyongyang aan te moedigen terug te keren naar onderhandelingen over denuclearisatie met onder meer de VS en landen uit de regio.

Meer uit Buitenland

Buitenlandministers willen EU-veiligheidsgaranties voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet veiligheidsgaranties van de EU krijgen, vinden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder andere Duitsland, Denemarken, Estland en Litouwen. De ministers van Denemarken en Estland hebben maandag gezegd daar een bijdrage aan te willen leveren, waarbij Estland concreet het sturen van troepen noemde. Het gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne maakt volgens deze ministers eveneens deel uit van veiligheidsgaranties.

32 minuten geleden
Louvre gesloten vanwege staking personeel

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Toeristen staan voor een dichte deur bij het Louvre, het immens populaire museum in Parijs. Honderden medewerkers hebben voor een staking gestemd, melden de bonden maandag.

34 minuten geleden
Dodental loopt op na overstromingen Marokko

SAFI (ANP/RTR) - Het dodental na de plotselinge overstromingen zondag in de Marokkaanse kuststad Safi is opgelopen naar zeker 37, meldden Marokkaanse media. In een uur tijd viel er zoveel regen dat tientallen huizen en winkels onder water kwamen te staan. Ook werden auto's meegesleurd door modderstromen en is er schade ontstaan aan wegen in omliggende gebieden.

1 uur geleden
Australië werkt aan strengere wapenwetgeving na aanslag

CANBERRA (ANP) - De Australische politiek gaat de wapenwetgeving aanscherpen na de Bondi Beach-aanslag. Premier Anthony Albanese bevestigde na politiek topoverleg met leiders van deelstaten dat er landelijke maatregelen komen, berichten omroep ABC en 9News.

1 uur geleden
Pussy Riot in Rusland aangemerkt als extremistische organisatie

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische punkband Pussy Riot is in Rusland op de lijst met extremistische organisaties gezet. Daardoor zijn niet alleen de optredens van de groep verboden, maar wordt het bijvoorbeeld ook illegaal om berichten van de band op sociale media te liken.

1 uur geleden
Uiterst rechtse regering in Tsjechië beëdigd

PRAAG (ANP/AFP/RTR) - In Tsjechië is de nieuwe regering van premier Andrej Babis beëdigd. Die bestaat uit populistische, uiterst rechtse partijen die eurosceptisch of pro-Russisch zijn. Babis heeft onder meer gezegd te stoppen met alle steun aan Oekraïne die door de vorige pro-Europese regering was opgezet.

1 uur geleden
Premier Australië: geen verband aanslag en erkenning Palestina

CANBERRA (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese accepteert niet dat er een verband is tussen de aanslag op Bondi Beach en de Australische erkenning van de Palestijnse staat. Dat verklaarde hij volgens Australische media nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had aangegeven dat met die erkenning olie op het "antisemitische vuur" is gegooid.

1 uur geleden