Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS roepen op tot strengere VN-sancties tegen Noord-Korea

VS roepen op tot strengere VN-sancties tegen Noord-Korea

NEW YORK (ANP) - De Verenigde Staten hebben vrijdag bij de VN-Veiligheidsraad opgeroepen tot strengere internationale sancties tegen Noord-Korea. Aanleiding voor de oproep was de recente lancering door Noord-Korea van een intercontinentale ballistische raket, de Hwasong-15, die groot genoeg is om bijvoorbeeld de VS te bereiken. De laatste keer dat Noord-Korea een dergelijke raket afvuurde, was op 29 november 2017.

De Amerikaanse ambassadrice Linda Thomas-Greenfield wees de Veiligheidsraad op een resolutie uit 2017, waarin de lidstaten zich verplichtten "het sanctieregime bij te werken en te versterken" mocht Noord-Korea een intercontinentale ballistische raket afvuren. "Dat is precies wat er is gebeurd", zei Thomas-Greenfield. "Dus nu is het tijd om die actie te ondernemen."

In april 2018 formaliseerde de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een moratorium op kernproeven en langeafstandsraketten, waarbij hij verklaarde dat zijn doelen waren bereikt en dat zijn land een volledig nucleaire staat was. Toch hield hij donderdag persoonlijk toezicht op de lancering van de Hsawong-15, die volgens de Noord-Koreaanse staatszender KCNA bedoeld was om ervoor te zorgen dat het land klaar is voor een "langdurige confrontatie" met de VS.

Thomas-Greenfield gaf geen details over het Amerikaanse voorstel om de VN-sancties te versterken, behalve dat die tot doel zouden moeten hebben de financiering voor de verboden wapenprogramma's van Pyongyang af te sluiten. Kernproeven en het lanceren van ballistische raketten door Noord-Korea zijn al lang verboden door de Veiligheidsraad.

De Noord-Koreaanse bondgenoten China en Rusland zullen zich waarschijnlijk verzetten tegen verscherpte VN-sancties. Zij dringen immers al langer aan op versoepeling van de VN-sancties om de humanitaire situatie in Noord-Korea te verbeteren en Pyongyang aan te moedigen terug te keren naar onderhandelingen over denuclearisatie met onder meer de VS en landen uit de regio.

Meer uit Buitenland

Qatar onderschept Iraanse raket

DOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.

24 minuten geleden
Iraanse Revolutionaire Garde bevestigt raketaanval op Israël

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft bevestigd dat er raketten zijn afgevuurd richting Israël. Het Israëlische leger meldde eerder al bezig te zijn met het onderscheppen van die aanvallen. Er zouden inmiddels enkele raketten uit de lucht zijn geschoten, meldt nieuwssite Times of Israel op basis van een legerbron. Niemand zou gewond zijn geraakt.

31 minuten geleden
Premier Netanyahu: aanval is voor Iraniërs kans macht te pakken

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat de aanvallen die zijn land en de Verenigde Staten op Iran uitvoeren, "de voorwaarden kunnen scheppen voor het moedige Iraanse volk om het lot in eigen hand te nemen".

48 minuten geleden
Trump roept Iraniërs op in opstand te komen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse bevolking opgeroepen om in opstand te komen tegen het regime, als de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op hun land voorbij zijn. "Neem de regering over als wij klaar zijn, het zal aan jullie zijn", zei Trump in een video op Truth Social. "Dit is waarschijnlijk jullie enige kans."

1 uur geleden
Israël meldt Iraanse raketlanceringen, luchtalarm in Noord-Israël

JERUZALEM (ANP) - Iran heeft raketten afgevuurd in de richting van Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het noorden van Israël gaat het luchtalarm af en worden mensen opgeroepen om naar schuilkelders te gaan. Volgens het Israëlische leger is de luchtafweer geactiveerd om de raketten te onderscheppen.

1 uur geleden
Iraanse media melden dat president Pezeshkian in veiligheid is

TEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian is ongedeerd en in veiligheid, volgens Iraanse media. Die melden meerdere raketinslagen bij Iraanse regeringsstellingen in de hoofdstad, inclusief ministeries en het presidentieel paleis.

1 uur geleden
Trump verwacht mogelijk ook Amerikaanse doden na aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er mogelijk ook Amerikaanse doden en gewonden zullen vallen bij de aanvallen op Iran. "Dat gebeurt vaak in oorlog", zei Trump in een video op Truth Social, die dus rekening houdt met Iraanse vergeldingsaanvallen.

1 uur geleden