VS: rechts 'Terrorgram-netwerk' is terroristische organisatie
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben maandag de groep "Terrorgram" aangewezen als terroristische groepering. Het netwerk wordt beschuldigd van racisme en het wereldwijd organiseren van aanslagen. De drie leiders zijn aangewezen als terroristen.
De maatregel komt aan het eind van de regeertermijn van president Joe Biden, die beloofde racisme te bestrijden. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat dat de VS "zich grote zorgen blijven maken over de wereldwijde dreiging van racistisch of etnisch gemotiveerd gewelddadig extremisme".
De groep opereerde voornamelijk via het platform Telegram, waar de groep zijn naam aan ontleent. Via Telegram "motiveerde en faciliteerde" de groep meerdere leden om aanvallen uit te voeren. Zo zou de groep onder meer verantwoordelijk zijn voor een schietpartij bij een gaybar in Slowakije in oktober 2022, een geplande aanval op energiefaciliteiten in New Jersey in 2024 en een mesaanval in een Turkse moskee in augustus 2024.
In september werden al twee Amerikaanse leiders van Terrorgram gearresteerd op verdenking van onder meer het aanzetten tot haatmisdrijven en het aanzetten tot moord op federale ambtenaren.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
2 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
7 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
7 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
8 uur geleden