VS-prominenten roepen op tot vredige machtsoverdracht na stemming
WASHINGTON (ANP) - Meer dan honderd voormalige Amerikaanse senatoren en andere leden van het Congres, gouverneurs, hoge militairen en Witte Huis-functionarissen van beide partijen hebben in een gezamenlijke verklaring opgeroepen tot een "vreedzame machtsoverdracht". De Amerikaanse presidentsverkiezingen vinden dinsdag plaats.
"We roepen alle Amerikanen op om niet alleen te stemmen, maar ook om het kiesstelsel en de constitutie die onze vrijheid waarborgt, te beschermen", staat onder meer in de via diverse media verspreide verklaring. "Verkiezingsmedewerkers moeten worden gesteund, niet bedreigd." En: "De vreedzame machtsoverdracht is essentieel om stabiliteit in bestuur, vertrouwen in sociale, economische en politieke instellingen, en onze wereldwijde diplomatieke betrekkingen en internationale status te waarborgen."
De verklaring is ondertekend door prominenten uit beide partijen, onder wie de voormalige Democratische presidentskandidaat Gary Hart en de Republikeinse oud-fractieleider van het Huis van Afgevaardigden, Dick Gephardt.
In 2021 weigerde de toenmalige president Donald Trump te erkennen dat de Democraat Joe Biden de verkiezingen van 2020 had gewonnen. Zijn aanhangers bestormden op 6 januari 2021 het Capitool, in een poging te voorkomen dat de uitslag zou worden bevestigd.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag opnieuw gebeld met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Volgens het Witte Huis was het een "positief" gesprek. Een dag eerder had Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen om te praten over de vredesonderhandelingen.
7 uur geledenNOVGOROD (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft geprobeerd het buitenverblijf van de Russische president Vladimir Poetin in Novgorod aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov volgens staatspersbureau Interfax. Hij zegt dat Moskou daarom zijn standpunt in de vredesonderhandelingen met Oekraïne zal herzien.
8 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney staat vlak voor de jaarwisseling stil bij de dodelijke aanslag op Bondi Beach. Een uur voor 2026 wordt een minuut stilte gehouden en wordt een menora geprojecteerd op de Sydney Harbour Bridge, waar het nieuwe jaar traditioneel met een grote vuurwerkshow wordt ingeluid.
9 uur geledenSAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.
11 uur geleden