VS praten met bondgenoten over maximumprijs voor Russische olie
TORONTO (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn met Canada en andere bondgenoten in gesprek over een maximumprijs voor Russische olie. Op die manier willen de westerse landen ervoor zorgen dat Rusland minder geld kan verdienen aan de verkoop van olie, terwijl landen die sterk afhankelijk zijn van Russische olie het spul dan toch nog kunnen blijven kopen.
De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen heeft op een persconferentie in het Canadese Toronto aangegeven dat er gedacht wordt aan prijsplafonds. Die zouden de impact van eerdere maatregelen van de Europese Unie, de VS, het Verenigd Koninkrijk en andere landen kunnen versterken, zonder dat Russische olie helemaal van de wereldmarkt verdwijnt.
De VS en Canada hebben zelf al een ban ingesteld op de invoer van Russische olie, als onderdeel van de sancties vanwege de oorlog in Oekraïne. En de Europese Unie besloot het merendeel van de import van Russische olie, waarvan het continent sterk afhankelijk is, later dit jaar stop te zetten. Maar niet overal zijn dit soort embargo's haalbaar. Zelfs in Europa is er nog een tijdelijke uitzondering voor EU-lidstaten die door hun ligging afhankelijk zijn van Russische voorraden en geen haalbare alternatieven hebben.
Intussen verdient Rusland nog steeds flink aan de uitvoer van ruwe olie en petroleumproducten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) berekende eerder dat dit in mei omgerekend meer dan 19 miljard euro opleverde. Rusland profiteert daarbij van de hoge olieprijzen. Vanwege de oorlog kopen westerse klanten veel minder olie uit Rusland, maar dat wordt deels gecompenseerd door grotere aankopen door bijvoorbeeld China en India. Die landen eisen wel flinke kortingen van Rusland.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
5 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
18 uur geleden