Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS positief over Russisch kernwapenvoorstel

VS positief over Russisch kernwapenvoorstel

MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn bereid met Rusland om de tafel te gaan om afspraken te maken over wapenbeheersing. Dat zei het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nadat Moskou had aangeboden het aantal kernwapens een jaar te bevriezen als de VS hetzelfde doen.

"We waarderen de bereidheid van de Russische Federatie om vooruitgang te boeken op het gebied van kernwapenbeheersing", zei een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie in een korte verklaring. "De VS zijn bereid om onmiddellijk bijeen te komen om een verifieerbare overeenkomst te sluiten."

De VS wezen eerder nog een Russisch aanbod van de hand om het Verdrag voor Vermindering van Strategische Nucleaire Wapens (START) een jaar te verlengen. Dat bedrag stamt uit 2010 en heeft een looptijd van tien jaar. Het laatste grote verdrag tussen de supermachten over wapenbeheersing vervalt komende februari.

Nieuw verdrag

Washington noemde het eerdere Russische voorstel onacceptabel, omdat het niet voorzag in een bevriezing van het aantal nucleaire kernkoppen. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken kwam dinsdag met een nieuwe verklaring die deed vermoeden dat de landen toch nader tot elkaar zijn gekomen.

"Rusland stelt voor om het nieuwe START-verdrag een jaar te verlengen en samen met de VS de politieke toezegging te doen dat het aantal kernkoppen in die periode wordt 'bevroren'", meldde het Russische departement. Dat zou de partijen meer tijd geven om te praten over hun kernwapenarsenalen.

De VS hebben eerder aangestuurd op een nieuw wapenverdrag waar ook China aan mee zou moeten doen. Dat land heeft al duidelijk gemaakt daar niets voor te voelen.

Meer uit Buitenland

Japanse defensie vraagt tientallen miljarden voor modernisering

TOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse ministerie van Defensie heeft om een recordbedrag gevraagd om verder te kunnen moderniseren. De nadruk moet meer worden gelegd op het tegengaan van "nieuwe oorlogsvoeringsmethoden" en het gebruik van drones en kunstmatige intelligentie.

19 minuten geleden
Pakistan: meer landen overwegen toetreding tot nieuw defensiepact

ISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG) - Zes tot zeven overwegend islamitische landen hebben volgens Pakistan belangstelling getoond voor toetreding tot een nieuw bondgenootschap, het Defensiepact van Mekka. Er wordt volgens de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken gewerkt aan een manier om het eenvoudiger voor landen te maken om toe te treden.

59 minuten geleden
China bestraft mensen om 'misinformatie' na overstromingsramp

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese autoriteiten zeggen dat tien mensen zijn bestraft voor het verspreiden van misinformatie na de overstromingsramp in het grensgebied met Nepal. Ze zouden bijvoorbeeld de indruk hebben gewekt dat het aantal doden en vermisten veel hoger lag dan in de officiële bronnen is gemeld.

1 uur geleden
Rusland waarschuwt voor escalatiegevaar NAVO-oefeningen Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Rusland waarschuwt dat NAVO-oefeningen op Groenland, waaraan ook Nederland later deze week begint, zomaar uit de hand kunnen lopen. "Incidenten" kunnen genoeg zijn voor een "gewapende confrontatie met potentieel rampzalige gevolgen", houdt buitenlandminister Sergej Lavrov deelnemende landen voor. Hij beschouwt de activiteiten van de NAVO in het Hoge Noorden als "een rechtstreekse bedreiging voor Ruslands veiligheid".

1 uur geleden
Leider Moonsekte veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de leider van de Verenigingskerk, ook wel de Moonsekte genoemd, twee jaar gevangenisstraf opgelegd. Ze is schuldig bevonden aan het omkopen van functionarissen, inclusief de vrouw van de toenmalige president.

2 uur geleden
Twintigtal mensen vermist na kapseizen veerboot bij Noord-Cyprus

NICOSIA (ANP/RTR) - Na het kapseizen van een veerboot bij het noorden van Cyprus worden nog bijna twintig mensen vermist. Er worden duikers ingezet om te zoeken naar slachtoffers.

3 uur geleden
Iran veroordeelt aanval VS en noemt reactie zelfverdediging

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft de Amerikaanse aanval op het eiland Larak veroordeeld. Dat Iraanse troepen daarna tegenaanvallen uitvoeren, was volgens het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken "legitieme zelfverdediging".

4 uur geleden