Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS positief over Russisch kernwapenvoorstel

VS positief over Russisch kernwapenvoorstel

MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn bereid met Rusland om de tafel te gaan om afspraken te maken over wapenbeheersing. Dat zei het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nadat Moskou had aangeboden het aantal kernwapens een jaar te bevriezen als de VS hetzelfde doen.

"We waarderen de bereidheid van de Russische Federatie om vooruitgang te boeken op het gebied van kernwapenbeheersing", zei een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie in een korte verklaring. "De VS zijn bereid om onmiddellijk bijeen te komen om een verifieerbare overeenkomst te sluiten."

De VS wezen eerder nog een Russisch aanbod van de hand om het Verdrag voor Vermindering van Strategische Nucleaire Wapens (START) een jaar te verlengen. Dat bedrag stamt uit 2010 en heeft een looptijd van tien jaar. Het laatste grote verdrag tussen de supermachten over wapenbeheersing vervalt komende februari.

Nieuw verdrag

Washington noemde het eerdere Russische voorstel onacceptabel, omdat het niet voorzag in een bevriezing van het aantal nucleaire kernkoppen. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken kwam dinsdag met een nieuwe verklaring die deed vermoeden dat de landen toch nader tot elkaar zijn gekomen.

"Rusland stelt voor om het nieuwe START-verdrag een jaar te verlengen en samen met de VS de politieke toezegging te doen dat het aantal kernkoppen in die periode wordt 'bevroren'", meldde het Russische departement. Dat zou de partijen meer tijd geven om te praten over hun kernwapenarsenalen.

De VS hebben eerder aangestuurd op een nieuw wapenverdrag waar ook China aan mee zou moeten doen. Dat land heeft al duidelijk gemaakt daar niets voor te voelen.

Meer uit Buitenland

Trump: tijd dat Oekraïne nieuwe president krijgt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky en stelt dat het "tijd is dat Oekraïne een nieuwe president krijgt".

2 minuten geleden
Twee doden na orkaan Isaias in VS

HOUSTON (ANP/RTR) - Twee mensen zijn in de Verenigde Staten om het leven gekomen nadat orkaan Isaias in de nacht van vrijdag op zaterdag aan land is gekomen. Ongeveer 800.000 inwoners van Florida, Alabama en Georgia zaten zonder stroom. Inmiddels is Isaias afgezwakt, maar zorgt naar verwachting nog tot ver landinwaarts voor windvlagen.

41 minuten geleden
Christa Pike ontslagen uit ziekenhuis, terug in gevangenis

NASHVILLE (ANP) - Christa Pike is uit het ziekenhuis ontslagen, anderhalve week na de mislukte executiepoging in de Amerikaanse staat Tennessee. Dat melden het lokale tv-station WVLT en andere Amerikaanse media. Ze is teruggebracht naar de gevangenis waar ze al meer dan dertig jaar vastzit, laten haar advocaten weten.

1 uur geleden
Duizenden arrestaties bij jongerenprotest in India

NEW DELHI (ANP/RTR/DPA) - De politie in India heeft in New Delhi duizenden demonstranten opgepakt. De hoofdstad werd eerder op de dag zo goed als afgesloten in de aanloop naar een jongerenprotest.

3 uur geleden
Palestijnse leider Abbas wil verkiezingen nu in september 2027

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - De Palestijnse leider Mahmoud Abbas heeft de parlementsverkiezingen van komende maand officieel geannuleerd. Het is nu de bedoeling dat zowel de presidents- als parlementsverkiezingen gaan plaatsvinden in september volgend jaar, schrijft persbureau WAFA.

4 uur geleden
Turkije verbiedt per november sociale media voor kinderen tot 15

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije verbiedt vanaf 1 november het gebruik van sociale media door kinderen tot 15 jaar. Daarmee voegt het zich bij een groeiend aantal landen met wetgeving om kinderen te beschermen tegen de schadelijke effecten van onlineplatforms.

5 uur geleden
EU-voorzitter Ierland wil 140 miljard af van meerjarenbegroting

BRUSSEL (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU stelt voor om 140 miljard af te halen van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Als tijdelijk voorzitter van de EU heeft Ierland de taak om een zogeheten onderhandelingsbox over de begroting te presenteren. Deze zal volgende week worden besproken op een top met EU-leiders.

7 uur geleden