VS positief over Russisch kernwapenvoorstel
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn bereid met Rusland om de tafel te gaan om afspraken te maken over wapenbeheersing. Dat zei het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nadat Moskou had aangeboden het aantal kernwapens een jaar te bevriezen als de VS hetzelfde doen.
"We waarderen de bereidheid van de Russische Federatie om vooruitgang te boeken op het gebied van kernwapenbeheersing", zei een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie in een korte verklaring. "De VS zijn bereid om onmiddellijk bijeen te komen om een verifieerbare overeenkomst te sluiten."
De VS wezen eerder nog een Russisch aanbod van de hand om het Verdrag voor Vermindering van Strategische Nucleaire Wapens (START) een jaar te verlengen. Dat bedrag stamt uit 2010 en heeft een looptijd van tien jaar. Het laatste grote verdrag tussen de supermachten over wapenbeheersing vervalt komende februari.
Nieuw verdrag
Washington noemde het eerdere Russische voorstel onacceptabel, omdat het niet voorzag in een bevriezing van het aantal nucleaire kernkoppen. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken kwam dinsdag met een nieuwe verklaring die deed vermoeden dat de landen toch nader tot elkaar zijn gekomen.
"Rusland stelt voor om het nieuwe START-verdrag een jaar te verlengen en samen met de VS de politieke toezegging te doen dat het aantal kernkoppen in die periode wordt 'bevroren'", meldde het Russische departement. Dat zou de partijen meer tijd geven om te praten over hun kernwapenarsenalen.
De VS hebben eerder aangestuurd op een nieuw wapenverdrag waar ook China aan mee zou moeten doen. Dat land heeft al duidelijk gemaakt daar niets voor te voelen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt nog eens 130 miljoen euro vrij voor het gebruik en de bestrijding van drones aan de EU-grenzen, werd maandag bekendgemaakt. Het geld is zowel bedoeld om grenstoezicht op te voeren als om beter in te kunnen spelen op vijandige droneactiviteiten bij de grenzen, staat in een persbericht.
26 minuten geledenPARIJS (ANP) - Bij de protesten bij Franse onderwijsinstellingen is maandag in Lens een 15-jarige scholier zwaargewond geraakt aan de hand, nadat de leerling vermoedelijk een granaat had opgepakt die was afgeschoten door de politie. Dat melden meerdere Franse media op gezag van de lokale autoriteiten. Onduidelijk is om wat voor projectiel het gaat.
27 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Rusland wil de militaire hulp die Oekraïnes bondgenoten leveren de komende tijd ook met geweld dwarsbomen, verwacht de Duitse buitenlandse inlichtingendienst. Duitsland loopt volgens BND-hoofd Martin Jäger "gevaar om in een gewelddadig conflict met Rusland terecht te komen".
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Op meer dan vierhonderd Franse onderwijsinstellingen wordt maandag gedemonstreerd. Dat meldt het Franse ministerie van Onderwijs. Ook zijn vier- tot vijfhonderd locaties geheel of gedeeltelijk gesloten vanwege de onlusten.
2 uur geledenDHUBAB (ANP/RTR) - Het Jemenitische regeringsleger zegt de controle over de zeestraat Bab al-Mandeb terug te hebben veroverd op de Houthi's, meldt Al Jazeera. Die groep nam het gebied rond die belangrijke vaarroute vorige maand in na een snelle opmars, maar het regeringsleger kondigde maandag een tegenoffensief aan.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Andrew Mountbatten-Windsor is een rechtszaak gestart tegen Thames Valley Police. De voormalige prins wil de rechtmatigheid van de huiszoekingsbevelen die in februari tot zijn arrestatie leidden, laten onderzoeken, meldt persbureau Reuters maandag.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd vanwege de woningcrisis die al weken voor grote protesten zorgt. Zijn regering deed vorige week twee wetsvoorstellen om die crisis aan te pakken, maar die werden weggestemd door het parlement.
5 uur geleden