VS: PKK-terroristen achter dood Turkse gijzelaars
WASHINGTON/ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten houden Turks-Koerdische PKK-terroristen verantwoordelijk voor de dood van Turkse gijzelaars in Noord-Irak. Dat benadrukte Washington alsnog nadat het Turkse regime in Ankara de Amerikanen ervan had beschuldigd de terroristen in Irak te steunen.
De toorn van de Turkse president Erdogan volgde op de recente executie van dertien Turken die waren ontvoerd door de PKK (Koerdische Arbeiderspartij). Turkse troepen vonden naar eigen zeggen de geëxecuteerde Turken in een grot waar ze waren gedood voordat de militairen naderden. De PKK bestrijdt deze lezing en stelt gevangenen nooit kwaad te doen.
In de ogen van Erdogan gaven de Amerikanen een belachelijke en betreurenswaardige verklaring omdat zij niet meteen de lezing van Ankara ondersteunden. Hij liet de Amerikaanse ambassadeur in Ankara op het matje roepen. Later sprak de Amerikaanse buitenlandminister Blinken over PKK-terroristen als de verantwoordelijken voor de moorden.
De PKK opereert vanuit het noorden van Irak en is bondgenoot van de Koerden, die het noorden van Syrië beheersen. Tijdens de Syrische burgeroorlog zagen de VS in de Syrische Koerden een cruciale bondgenoot in de strijd tegen het schrikbewind dat jihadisten van Islamitische Staat in het noorden en oosten van Syrië hadden gevestigd. In 2017 ging de toenmalige regering van president Trump de Koerden in Syrië bewapenen, tot ergernis van Erdogan.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
25 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
15 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
15 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
17 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
17 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
18 uur geleden