VS ontkennen dat Iran heeft gewaarschuwd voor aanval
WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran stelt dat het landen in de regio en de Verenigde Staten heeft gewaarschuwd dat het in de nacht van zaterdag op zondag Israël zou aanvallen. Een hoge Amerikaanse overheidsfunctionaris ontkent dat tegenover persbureau Reuters stellig.
De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken liet zondag weten dat buurlanden en Israëls bondgenoot de VS 72 uur van tevoren zijn ingelicht over de plannen. Zijn Turkse ambtgenoot verklaart dat dat land als tussenpersoon boodschappen tussen Teheran en Washington heeft uitgewisseld "zodat de reactie op de aanvallen proportioneel zou zijn".
Een Turkse diplomatenbron van het persbureau stelt dat Iran heeft aangegeven dat het met deze reactie op de Israëlische aanval op de Iraanse ambassade in Damascus zou komen en het daarbij zou laten. "Deze ontwikkelingen waren geen verrassing", aldus de bron.
'Hebben niets aangekondigd'
De Amerikaanse overheidsbeambte weerspreekt dat. "Dit is absoluut niet waar", aldus de persoon tegenover Reuters. "Ze hebben niets aangekondigd, en ook niet laten weten 'dit zijn de doelwitten, zorg dat je die evacueert'. We ontvingen via Zwitserland een boodschap van Iran toen het al begonnen was. Daarin werd gesteld dat het hierbij zou blijven, maar de aanval was toen nog bezig. Dat is wat ze ons hebben laten weten."
Volgens de functionaris liet Iran in het bericht weten dat de aanval "enorm verwoestend" zou zijn, de beambte suggereert dat Iran nu beweert dat het waarschuwingen heeft gegeven om zo te verklaren waarom de aanval uiteindelijk de bedoelde verwoesting niet aanrichtte.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.
19 minuten geledenREYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.
24 minuten geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Washington legt sancties op aan Iraanse veiligheidsfunctionarissen en banknetwerken. Op de website van het ministerie van Financiën staat dat actie wordt ondernomen tegen "de architecten van de brute onderdrukking van vreedzame demonstranten door het Iraanse regime".
31 minuten geledenLIMASSOL (ANP) - Groenland kan politiek, economisch en financieel op de EU rekenen, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie donderdag op een persconferentie in de Cypriotische stad Limassol. De discussie over veiligheid in het Arctische gebied moet in de eerste plaats in de NAVO worden gevoerd, zei de politica. Het Arctische gebied en de veiligheid ervan is echter ook "enorm belangrijk" voor de EU, benadrukte Von der Leyen.
38 minuten geledenPHILADELPHIA (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een overwinning behaald in de zaak rond de pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil. Het hof van beroep heeft geoordeeld dat Khalil niet had mogen worden vrijgelaten. Daardoor zou hij nu opnieuw kunnen worden opgepakt.
47 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechtspraak in Iran, Gholamhossein Mohseni-Ejei, heeft op televisie vermeende gevangengenomen demonstranten in dat land ondervraagd.
49 minuten geleden