VS onderzoeken mogelijk 'concurrentieverstorend' chipbeleid China
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben maandag een onderzoek aangekondigd naar het beleid van China voor de eigen chipindustrie. De VS maken zich zorgen dat Beijing "concurrentieverstorende en niet-marktconforme" middelen inzet. Het onderzoek, dat werd aangekondigd door het Amerikaanse handelsagentschap USTR, richt zich op chips die worden gebruikt voor allerlei toepassingen, van auto's tot medische apparaten.
"We hebben keer op keer een patroon gezien van schadelijke gevolgen van niet-marktconforme beleidsmaatregelen en praktijken in industrieƫn die de Volksrepubliek China heeft aangewezen voor wereldwijde marktdominantie" zei handelsvertegenwoordiger Katherine Tai van de USTR. Andere voorbeelden zijn bijvoorbeeld de staal- en elektrische auto-industrie. "Dit stelt Chinese bedrijven in staat om snel hun capaciteit uit te breiden en kunstmatig goedkopere chips aan te bieden die eerlijke, marktgerichte concurrentie dreigen te schaden en mogelijk zelfs uit te schakelen", aldus Tai.
De USTR stelt verder in een verklaring dat het Chinese aandeel binnen de wereldwijde productiecapaciteit voor zogeheten fundamentele chips in zes jaar tijd is verdubbeld. Het agentschap verwacht dat dit aandeel tegen 2029 zal groeien tot ongeveer de helft. Die ontwikkeling "ontmoedigt nu al investeringen door partijen die de markt verkennen", aldus USTR.
De Amerikaanse president Joe Biden heeft de afgelopen jaren geprobeerd de Amerikaanse chipproductie te versterken en de afhankelijkheid van andere landen te verminderen. China heeft het nieuwe onderzoek bestempeld als "protectionistisch" en heeft beloofd zijn belangen te verdedigen. Het land drong er bij de Amerikaanse regering op aan te stoppen met haar "verkeerde praktijken".
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen in de loop van 2027 een importheffing op chips uit China op te leggen. Dit meldt het Amerikaanse handelsagentschap USTR na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De onduidelijkheid voor Nederlandse boeren en tuinders "is compleet", nu ze niet hoeven te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Zo reageert land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland op het door Brussel afgewezen verzoek.
1 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Twee schepen van de grote Franse containervervoerder CMA CGM zijn weer door het Suezkanaal gevaren, meldt de autoriteit van het kanaal dinsdag. CMA CGM liet twee jaar geleden weten de belangrijke vaarroute voorlopig te mijden uit angst voor aanvallen van Houthi-rebellen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag gemengd geopend. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar cijfers over de groei van de Amerikaanse economie in het derde kwartaal. Dat cijfer kwam nu pas naar buiten door de wekenlange shutdown van de federale overheid, waardoor publicaties van macro-economische gegevens flinke vertraging opliepen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal in het snelste tempo in twee jaar gegroeid, gesteund door veerkrachtige consumenten- en bedrijfsuitgaven en rustiger handelsbeleid. Dat volgt uit cijfers van het Bureau of Economic Analysis. De cijfers zouden eigenlijk veel eerder verschijnen, maar waren uitgesteld door de shutdown van de Amerikaanse overheid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een massaclaim van beleggers in Airbusaandelen strandt bij het gerechtshof in Den Haag omdat claimstichting SILC niet wordt toegelaten om op te treden als belangenorganisatie. Volgens het hof is de stichting te nauw verweven met commerciƫle partijen die vooral aan de claim willen verdienen.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Jumbo mag afscheid nemen van zijn huisbakkers, heeft de rechter in Den Bosch geoordeeld. De vorderingen van drie bakkerijen die via een rechtszaak wilden voorkomen dat hun overeenkomst met Jumbo in januari 2026 stopt, zijn afgewezen.
4 uur geleden