Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS noemen vertrek Rusland uit ISS-ruimtestation ongelukkig

VS noemen vertrek Rusland uit ISS-ruimtestation ongelukkig

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten noemen het Russische vertrek uit het internationale ruimtestation ISS een ongelukkige ontwikkeling. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt verder verrast te zijn door de aankondiging van Rusland dat het van plan is zich terug te trekken. De stap komt op een moment van hoog opgelopen spanningen door de Russische invasie in Oekraïne. De ISS gold jarenlang als symbool van eenheid na het einde van de Koude Oorlog.

Het ministerie in Washington wijst op het belangrijke wetenschappelijke werk dat in het ISS wordt uitgevoerd. Ook benadrukt het departement "de waardevolle professionele samenwerking die onze ruimteagentschappen in de loop der jaren hebben gehad". Ook was er een hernieuwde overeenkomst over samenwerking bij ruimtevluchten.

Het is de eerste Amerikaanse reactie op de mededeling van Rusland "na 2024" niet meer mee te doen aan het ISS. De nieuwe baas van de Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos, Joeri Borisov, zegt dat Rusland werkt aan een eigen ruimtestation.

Sinds 1998 in baan rond de aarde

Bijna twee weken geleden benoemde het Kremlin de vicepremier tot ruimtevaartbaas als opvolger van Dmitri Rogozin. Die ruziede veel met westerse landen over de oorlog in Oekraïne. Zo zei hij dreigend dat Rusland het ISS kon laten vergaan.

De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA liet weten nog niets te hebben gehoord van partner Roskosmos over het stoppen van deelname aan het ISS.

Het ISS draait sinds 1998 in een baan rond de aarde. Het is een samenwerkingsproject van Rusland met de Verenigde Staten, Europa, Canada en Japan. De westerse landen zijn deels afhankelijk van Rusland om bemanningsleden naar het ruimtestation te brengen. Rusland op zijn beurt kan de inkomsten daarvan goed gebruiken. Andere ruimteprojecten van Rusland met andere landen zijn sinds de oorlog in Oekraïne gestopt, zoals een missie met Europa naar Mars.

Meer uit Buitenland

Rechter doet 15 juni uitspraak in zaak Marius Borg Høiby

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.

25 minuten geleden
EU-landen eens over sancties gewelddadige Israëlische kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.

48 minuten geleden
VN slaan alarm over burgerdoden door drones in Soedan

GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.

1 uur geleden
Filipijns parlement stemt in met afzettingsprocedure Sara Duterte

QUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.

1 uur geleden
EU legt opnieuw sancties op om ontvoering Oekraïense kinderen

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag sancties ingesteld tegen nog eens zestien mensen en zeven instellingen die verantwoordelijk zijn voor de ontvoering van Oekraïense kinderen. Sinds het begin van de oorlog heeft Rusland naar schatting bijna 20.500 Oekraïense kinderen gedeporteerd en gedwongen naar Rusland overgeplaatst, melden de ministers in een verklaring.

1 uur geleden
Rusland en Oekraïne melden ondanks bestand nieuwe aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne maken ondanks hun driedaagse staakt-het-vuren weer melding van vijandelijkheden. De Oekraïense krijgsmacht sprak over schermutselingen aan het front in de afgelopen 24 uur en zei dat Rusland zondag ook met duizenden drones aanvallen heeft uitgevoerd.

2 uur geleden
EU-lidstaten schrappen opschorting associatieverdrag met Syrië

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de gedeeltelijke opschorting van het samenwerkingsverdrag tussen de EU en Syrië ingetrokken. De handelsbeperkingen die de EU in 2011 invoerde, golden voor de invoer van een aantal Syrische producten, waaronder olie, aardolieproducten, goud, edelmetalen en diamanten. Maandag is daartoe besloten. Dit wordt gezien als een belangrijke stap in het herstel en de versterking van de bilaterale betrekkingen tussen de EU en Syrië.

3 uur geleden