VS noemen vertrek Rusland uit ISS-ruimtestation ongelukkig
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten noemen het Russische vertrek uit het internationale ruimtestation ISS een ongelukkige ontwikkeling. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt verder verrast te zijn door de aankondiging van Rusland dat het van plan is zich terug te trekken. De stap komt op een moment van hoog opgelopen spanningen door de Russische invasie in Oekraïne. De ISS gold jarenlang als symbool van eenheid na het einde van de Koude Oorlog.
Het ministerie in Washington wijst op het belangrijke wetenschappelijke werk dat in het ISS wordt uitgevoerd. Ook benadrukt het departement "de waardevolle professionele samenwerking die onze ruimteagentschappen in de loop der jaren hebben gehad". Ook was er een hernieuwde overeenkomst over samenwerking bij ruimtevluchten.
Het is de eerste Amerikaanse reactie op de mededeling van Rusland "na 2024" niet meer mee te doen aan het ISS. De nieuwe baas van de Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos, Joeri Borisov, zegt dat Rusland werkt aan een eigen ruimtestation.
Sinds 1998 in baan rond de aarde
Bijna twee weken geleden benoemde het Kremlin de vicepremier tot ruimtevaartbaas als opvolger van Dmitri Rogozin. Die ruziede veel met westerse landen over de oorlog in Oekraïne. Zo zei hij dreigend dat Rusland het ISS kon laten vergaan.
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA liet weten nog niets te hebben gehoord van partner Roskosmos over het stoppen van deelname aan het ISS.
Het ISS draait sinds 1998 in een baan rond de aarde. Het is een samenwerkingsproject van Rusland met de Verenigde Staten, Europa, Canada en Japan. De westerse landen zijn deels afhankelijk van Rusland om bemanningsleden naar het ruimtestation te brengen. Rusland op zijn beurt kan de inkomsten daarvan goed gebruiken. Andere ruimteprojecten van Rusland met andere landen zijn sinds de oorlog in Oekraïne gestopt, zoals een missie met Europa naar Mars.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
19 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt nog eens 116 gevangenen vrij te laten. De organisatie Foro Penal meldde eerder maandag 24 nieuwe vrijlatingen, waaronder die van twee Italianen.
41 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De mede-eigenaar van de door een dodelijke brand getroffen bar in Zwitserland blijft vastzitten. Een Zwitserse rechtbank keurde zijn voorarrest goed, berichten media als Blick en SRF.
44 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.
1 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten laten het vrachtschip Fitburg vertrekken. Dat vaartuig was op verdenking van sabotage aan de ketting gelegd nadat een kabel op de zeebodem was beschadigd. Er zit nog een bemanningslid vast en andere opvarenden kregen een reisverbod opgelegd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag is de genocidezaak tegen Myanmar begonnen. Die werd door Gambia aangespannen om het verdrijven van de Rohingya-minderheid in het Aziatische land in 2016 en 2017. Daarbij werden zo'n 700.000 mensen door veiligheidstroepen gedwongen te vluchten naar buurland Bangladesh. Velen werden vermoord, verkracht of zagen hun woonplaatsen in de as gelegd worden.
3 uur geleden