Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS noemen vertrek Rusland uit ISS-ruimtestation ongelukkig

VS noemen vertrek Rusland uit ISS-ruimtestation ongelukkig

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten noemen het Russische vertrek uit het internationale ruimtestation ISS een ongelukkige ontwikkeling. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt verder verrast te zijn door de aankondiging van Rusland dat het van plan is zich terug te trekken. De stap komt op een moment van hoog opgelopen spanningen door de Russische invasie in Oekraïne. De ISS gold jarenlang als symbool van eenheid na het einde van de Koude Oorlog.

Het ministerie in Washington wijst op het belangrijke wetenschappelijke werk dat in het ISS wordt uitgevoerd. Ook benadrukt het departement "de waardevolle professionele samenwerking die onze ruimteagentschappen in de loop der jaren hebben gehad". Ook was er een hernieuwde overeenkomst over samenwerking bij ruimtevluchten.

Het is de eerste Amerikaanse reactie op de mededeling van Rusland "na 2024" niet meer mee te doen aan het ISS. De nieuwe baas van de Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos, Joeri Borisov, zegt dat Rusland werkt aan een eigen ruimtestation.

Sinds 1998 in baan rond de aarde

Bijna twee weken geleden benoemde het Kremlin de vicepremier tot ruimtevaartbaas als opvolger van Dmitri Rogozin. Die ruziede veel met westerse landen over de oorlog in Oekraïne. Zo zei hij dreigend dat Rusland het ISS kon laten vergaan.

De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA liet weten nog niets te hebben gehoord van partner Roskosmos over het stoppen van deelname aan het ISS.

Het ISS draait sinds 1998 in een baan rond de aarde. Het is een samenwerkingsproject van Rusland met de Verenigde Staten, Europa, Canada en Japan. De westerse landen zijn deels afhankelijk van Rusland om bemanningsleden naar het ruimtestation te brengen. Rusland op zijn beurt kan de inkomsten daarvan goed gebruiken. Andere ruimteprojecten van Rusland met andere landen zijn sinds de oorlog in Oekraïne gestopt, zoals een missie met Europa naar Mars.

Meer uit Buitenland

Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

2 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

2 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

2 uur geleden
Trump wil blokkade Iraanse kust handhaven

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.

3 uur geleden
Trump blij met aankondiging Iran over openen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.

3 uur geleden
Iran opent Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.

3 uur geleden
Duitse reddingswerkers houden hoop op bevrijding walvis Timmy

WISMAR (ANP) - De Duitse organisatoren van de reddingsactie voor walvis Timmy blijven hoop houden dat het dier bevrijd kan worden. De bultrug heeft "een reële kans om daar weg te komen", zei dierenarts Janine Bahr-van Gemmert tijdens een persconferentie.

6 uur geleden