VS lichten diplomaten in over Chinese 'spionageballon'
WASHINGTON/BEIJING (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben diplomaten in Washington en Beijing ingelicht over de vermeende Chinese spionageballon die eind januari het Amerikaanse luchtruim binnenvloog en onlangs is neergehaald. Dat meldt de krant The Washington Post op basis van bronnen binnen de Amerikaanse overheid.
Onderminister van Buitenlandse Zaken Wendy Sherman heeft in Washington zo'n 150 buitenlandse diplomaten uit 40 landen ingelicht over de Amerikaanse bevindingen over de ballon. In Beijing konden diplomaten voor informatie terecht op de Amerikaanse ambassade. "We willen zoveel mogelijk delen met landen die ook doelwit van een dergelijke inbreuk op hun soevereiniteit kunnen worden", aldus een hoge overheidsbeambte tegen de krant. Het ministerie heeft de informatie ook gestuurd naar Amerikaanse ambassades wereldwijd, zodat zij die weer kunnen delen met partners en bondgenoten.
De Chinese ballon ter grootte van drie bussen vloog dagenlang boven de VS en werd zaterdag boven de Atlantische Oceaan neergehaald. Volgens China ging het om een afgedreven weerballon. De diplomaten kregen onder andere informatie te zien die het tegendeel zou moeten bewijzen. Zo zou de vliegroute van de ballon niet overeenkomen met de windrichting en zouden de zonnepanelen waarmee de ballon was uitgerust veel meer energie geven dan nodig is voor een weerballon.
Volgens de bronnen van The Washington Post is de ballon onderdeel van een uitgebreide militaire observatie-operatie die door het Chinese leger wordt gerund vanaf het eiland Hainan in de Zuid-Chinese Zee. Hoeveel ballonnen er precies rondvliegen is niet bekend, maar overheidsbronnen hebben het over tientallen missies in vijf continenten sinds 2018. China zou het onder andere hebben voorzien op Japan, India, Vietnam, Taiwan en de Filipijnen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
7 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
5 uur geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.
7 uur geleden