VS leggen Syrië zwaarste sancties op tot dusver
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten voeren de druk op het regime van de Syrische president Bashar al-Assad verder op. De Amerikaanse autoriteiten hebben sancties opgelegd aan tientallen bedrijven en personen, onder wie de Syrische leider en zijn echtgenote Asma. Het zou gaan om de zwaarste strafmaatregelen tot dusver.
Minister Mike Pompeo van Buitenlandse Zaken spreekt in een verklaring de verwachting uit dat de komende tijd meer sancties worden opgelegd. "We zullen niet stoppen tot Assad en zijn regime de zinloze, brute oorlog tegen het Syrische volk stoppen."
De Amerikaanse strafmaatregelen zijn een nieuwe klap voor Assad, die na een jarenlange burgeroorlog militair aan de winnende hand lijkt te zijn. Zijn land verkeert echter ook in financieel zwaar weer.
Caesar Act
De VS zeggen dat ze Assad willen dwingen alsnog resolutie 2254 uit te voeren van de VN-Veiligheidsraad. Die riep in 2015 tevergeefs op tot een wapenstilstand en eerlijke verkiezingen in Syrië.
Syrië ging al gebukt onder zware internationale sancties, die waren opgelegd door de VS en de EU. Het nieuwe pakket aan maatregelen, de Caesar Act, gaat verder en treft ook buitenlandse partijen die samenwerken met het regime.
Reisbeperkingen
"Iedereen die zaken doet met het Assad-regime, ongeacht waar in de wereld ze zich bevinden, riskeert te worden blootgesteld aan reisbeperkingen en financiële sancties", waarschuwt Pompeo.
Het is ook de eerste keer dat sancties worden opgelegd aan de vrouw van Assad. De Amerikaanse minister noemt haar "een van de beruchtste oorlogsprofiteurs" van Syrië.
De Caesar Act is vernoemd naar een fotograaf. Die ontvluchtte Syrië in 2014 met tienduizenden foto's van mensenrechtenschendingen in gevangenissen.
Meer uit Buitenland
MONTEVIDEO (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft jongeren in Uruguay zaterdag opgeroepen te trouwen en kinderen te krijgen. "Durf de stap te zetten door te trouwen en een gezin te stichten. Wees niet bang voor 'voor altijd'!", zei hij tijdens een gebedswake in het Centenario-stadion in hoofdstad Montevideo.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de demonstraties in Frankrijk zijn zaterdag zeker 360 mensen aangehouden, meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken. In verschillende steden werd voor het vierde weekend op rij geprotesteerd tegen onder meer de hoge kosten van levensonderhoud en de staat van het onderwijs.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt op Truth Social dat hij de rol van nieuwe woordvoerder van het Witte Huis heeft aangeboden aan Dana White, baas van de Ultimate Fighting Championship (UFC), de belangrijkste bond voor mixed martial arts (MMA).
5 uur geledenASUNCIÓN (ANP/AFP/RTR) - Paraguayaanse aanklagers hebben zaterdag formele aanklachten ingediend tegen de afgezette president Santiago Peña. De conservatieve ex-president wordt beschuldigd van betrokkenheid bij een bankencrisis.
8 uur geledenKRAKAU (ANP/AFP) - Alles wijst erop dat de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde bij een schietpartij in het stadscentrum van de Poolse stad Krakau "gefascineerd was door extreemrechtse ideologieën". Dat heeft de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, Marcin Kierwinski, verklaard.
8 uur geledenKRAKAU (ANP/RTR/AFP) - In de woning van de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde in het centrum van de Poolse stad Krakau zijn de lichamen van drie overleden personen aangetroffen, maakte de Poolse premier Donald Tusk zaterdagavond bekend.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft oppositieleider Gadi Eisenkot aangewezen om als eerste te proberen een coalitie te vormen. Dat meldt het kantoor van Herzog zaterdagavond in een verklaring. Zowel het blok van premier Benjamin Netanyahu als dat van Eisenkot wist eind oktober geen absolute meerderheid te behalen bij de parlementsverkiezingen in Israël.
10 uur geleden