Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS leggen Servisch oliebedrijf sancties op, zegt president

VS leggen Servisch oliebedrijf sancties op, zegt president

BELGRADO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het grootste olie- en gasbedrijf van Servië krijgt te maken met Amerikaanse en Britse sancties om de banden met Rusland. Dat zei de Servische president Aleksandar Vucic in een tv-interview.

Naftna Industrija Srbije (NIS), de enige gas- en olieproducent van Servië, is voor ongeveer de helft in handen van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom. Tegen Informer TV zei Vucic dat de Amerikaanse regering "de strengste sancties" wil invoeren op NIS en dat de Britten zullen meedoen.

"We hebben nog geen officiële documenten ontvangen, maar de VS voeren over enkele dagen volledige sancties in", zei de president. "Dat is waarschijnlijk het slechtste nieuws van de afgelopen paar jaar", zei Vucic. Hij zinspeelde op mogelijkheden voor de staat om een groter belang te nemen in NIS.

Dochter

"Als we de documenten hebben ingezien, praten we eerst met de Amerikanen en daarna met de Russen", zei Vucic in een ander interview, met de zender RTS. "We moeten dit probleem oplossen, want Servië kan midden in de winter niet zonder olie. Tegelijkertijd proberen we onze vriendschappelijke relatie met Rusland te behouden en doen we ons best om onze relaties met degenen die sancties invoeren niet te verpesten."

Gazprom Neft, de oliedochter van Gazprom, kocht in 2008 een belang van ruim 56 procent in NIS. In 2022 ging een belang van 6,15 procent over naar Gazprom. De Servische staat heeft net geen 30 procent van het energiebedrijf in handen.

Afhankelijk

Sinds de Russische inval in Oekraïne in 2022 probeert Servië te balanceren tussen westerse bondgenoten van Kyiv en Rusland. Het Balkanland, dat wil toetreden tot de Europese Unie, veroordeelde de aanval op Oekraïne. Maar Servië doet niet mee aan de omvangrijke economische sancties die de EU, de VS en het Verenigd Koninkrijk tegen Rusland hebben ingesteld. Ook is Servië voor de invoer van aardgas grotendeels afhankelijk van Rusland.

Het Amerikaanse ministerie van Financiën, dat verantwoordelijk is voor internationale sancties, heeft nog niet gereageerd op vragen. Gazprom Neft en Gazprom waren niet direct bereikbaar voor commentaar.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger na notulen Federal Reserve

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de notulen van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank van januari. Toen liet de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten onveranderd, na drie verlagingen op rij.

1 uur geleden
Zo'n 100 vluchten op Schiphol preventief geschrapt om winterweer

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen hebben preventief ongeveer honderd vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer. Dit bevestigt een woordvoerder van de luchthaven na berichtgeving door De Telegraaf. Het zijn volgens hem vooral Europese bestemmingen.

1 uur geleden
Zuckerberg: spijt van trage opsporing minderjarigen op Instagram

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Meta-topman Mark Zuckerberg heeft spijt van de trage vooruitgang die zijn bedrijf boekte bij het identificeren van minderjarige gebruikers op Instagram. Dit heeft hij woensdag gezegd tijdens de behandeling van een belangrijke zaak over socialemediaverslaving in het Amerikaanse Los Angeles.

2 uur geleden
ECB-bestuurslid Schnabel wil niet vervroegd aftreden

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is van plan haar termijn uit te zitten. Dit heeft de Duitse econoom woensdag gezegd. Eerder woensdag meldden bronnen tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat ECB-president Christine Lagarde haar termijn waarschijnlijk niet gaat afmaken.

3 uur geleden
Recordjaar beursuitbater Euronext door sterke handelsinkomsten

AMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext, eigenaar van de aandelen- en optiemarkten in onder meer Amsterdam, Parijs en Lissabon, heeft in 2025 een recordjaar gedraaid. Topman Stéphane Boujnah zegt daarbij met "vertrouwen en vastberadenheid" begonnen te zijn aan 2026. Het beursbedrijf profiteert van hogere handelsinkomsten, meer beursgangen en overnames.

3 uur geleden
X moet onderzoekers gegevens rond Hongaarse verkiezingen geven

BERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.

4 uur geleden
Miljardair Wexner zegt eiland Epstein eenmaal te hebben bezocht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Les Wexner heeft tegenover een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gezegd dat hij een keer op het privé-eiland van Jeffrey Epstein is geweest. De in 2019 overleden zedendelinquent was jarenlang de financieel adviseur van Wexner, die rijk werd met winkel- en marketingconglomeraat L Brands.

4 uur geleden