VS leggen Servisch oliebedrijf sancties op, zegt president
BELGRADO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het grootste olie- en gasbedrijf van Servië krijgt te maken met Amerikaanse en Britse sancties om de banden met Rusland. Dat zei de Servische president Aleksandar Vucic in een tv-interview.
Naftna Industrija Srbije (NIS), de enige gas- en olieproducent van Servië, is voor ongeveer de helft in handen van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom. Tegen Informer TV zei Vucic dat de Amerikaanse regering "de strengste sancties" wil invoeren op NIS en dat de Britten zullen meedoen.
"We hebben nog geen officiële documenten ontvangen, maar de VS voeren over enkele dagen volledige sancties in", zei de president. "Dat is waarschijnlijk het slechtste nieuws van de afgelopen paar jaar", zei Vucic. Hij zinspeelde op mogelijkheden voor de staat om een groter belang te nemen in NIS.
Dochter
"Als we de documenten hebben ingezien, praten we eerst met de Amerikanen en daarna met de Russen", zei Vucic in een ander interview, met de zender RTS. "We moeten dit probleem oplossen, want Servië kan midden in de winter niet zonder olie. Tegelijkertijd proberen we onze vriendschappelijke relatie met Rusland te behouden en doen we ons best om onze relaties met degenen die sancties invoeren niet te verpesten."
Gazprom Neft, de oliedochter van Gazprom, kocht in 2008 een belang van ruim 56 procent in NIS. In 2022 ging een belang van 6,15 procent over naar Gazprom. De Servische staat heeft net geen 30 procent van het energiebedrijf in handen.
Afhankelijk
Sinds de Russische inval in Oekraïne in 2022 probeert Servië te balanceren tussen westerse bondgenoten van Kyiv en Rusland. Het Balkanland, dat wil toetreden tot de Europese Unie, veroordeelde de aanval op Oekraïne. Maar Servië doet niet mee aan de omvangrijke economische sancties die de EU, de VS en het Verenigd Koninkrijk tegen Rusland hebben ingesteld. Ook is Servië voor de invoer van aardgas grotendeels afhankelijk van Rusland.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën, dat verantwoordelijk is voor internationale sancties, heeft nog niet gereageerd op vragen. Gazprom Neft en Gazprom waren niet direct bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
14 minuten geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
5 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
17 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.
18 uur geledenDOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.
20 uur geleden