VS leggen Servisch oliebedrijf sancties op, zegt president
BELGRADO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het grootste olie- en gasbedrijf van Servië krijgt te maken met Amerikaanse en Britse sancties om de banden met Rusland. Dat zei de Servische president Aleksandar Vucic in een tv-interview.
Naftna Industrija Srbije (NIS), de enige gas- en olieproducent van Servië, is voor ongeveer de helft in handen van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom. Tegen Informer TV zei Vucic dat de Amerikaanse regering "de strengste sancties" wil invoeren op NIS en dat de Britten zullen meedoen.
"We hebben nog geen officiële documenten ontvangen, maar de VS voeren over enkele dagen volledige sancties in", zei de president. "Dat is waarschijnlijk het slechtste nieuws van de afgelopen paar jaar", zei Vucic. Hij zinspeelde op mogelijkheden voor de staat om een groter belang te nemen in NIS.
Dochter
"Als we de documenten hebben ingezien, praten we eerst met de Amerikanen en daarna met de Russen", zei Vucic in een ander interview, met de zender RTS. "We moeten dit probleem oplossen, want Servië kan midden in de winter niet zonder olie. Tegelijkertijd proberen we onze vriendschappelijke relatie met Rusland te behouden en doen we ons best om onze relaties met degenen die sancties invoeren niet te verpesten."
Gazprom Neft, de oliedochter van Gazprom, kocht in 2008 een belang van ruim 56 procent in NIS. In 2022 ging een belang van 6,15 procent over naar Gazprom. De Servische staat heeft net geen 30 procent van het energiebedrijf in handen.
Afhankelijk
Sinds de Russische inval in Oekraïne in 2022 probeert Servië te balanceren tussen westerse bondgenoten van Kyiv en Rusland. Het Balkanland, dat wil toetreden tot de Europese Unie, veroordeelde de aanval op Oekraïne. Maar Servië doet niet mee aan de omvangrijke economische sancties die de EU, de VS en het Verenigd Koninkrijk tegen Rusland hebben ingesteld. Ook is Servië voor de invoer van aardgas grotendeels afhankelijk van Rusland.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën, dat verantwoordelijk is voor internationale sancties, heeft nog niet gereageerd op vragen. Gazprom Neft en Gazprom waren niet direct bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten werken aan een miljardenfonds om voorraden aan te leggen van strategische aardmetalen. Zo wil de regering van president Donald Trump dat bedrijven minder vatbaar worden voor verstoringen in de toelevering vanuit andere landen, zoals China.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie ligt momenteel niet op schema om de grondstoffen te verkrijgen die nodig zijn om haar energie- en klimaatdoelen te halen, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK).
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Cosmeticabedrijf Rituals heeft afgelopen jaar een recordomzet geboekt, mede dankzij de opening van honderden nieuwe winkels wereldwijd. De omzet kwam in het 25e jaar van het bestaan uit op 2,4 miljard euro, een groei van zo'n 16 procent ten opzichte van een jaar eerder.
4 uur geleden