Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS leggen Servisch oliebedrijf sancties op, zegt president

VS leggen Servisch oliebedrijf sancties op, zegt president

BELGRADO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het grootste olie- en gasbedrijf van Servië krijgt te maken met Amerikaanse en Britse sancties om de banden met Rusland. Dat zei de Servische president Aleksandar Vucic in een tv-interview.

Naftna Industrija Srbije (NIS), de enige gas- en olieproducent van Servië, is voor ongeveer de helft in handen van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom. Tegen Informer TV zei Vucic dat de Amerikaanse regering "de strengste sancties" wil invoeren op NIS en dat de Britten zullen meedoen.

"We hebben nog geen officiële documenten ontvangen, maar de VS voeren over enkele dagen volledige sancties in", zei de president. "Dat is waarschijnlijk het slechtste nieuws van de afgelopen paar jaar", zei Vucic. Hij zinspeelde op mogelijkheden voor de staat om een groter belang te nemen in NIS.

Dochter

"Als we de documenten hebben ingezien, praten we eerst met de Amerikanen en daarna met de Russen", zei Vucic in een ander interview, met de zender RTS. "We moeten dit probleem oplossen, want Servië kan midden in de winter niet zonder olie. Tegelijkertijd proberen we onze vriendschappelijke relatie met Rusland te behouden en doen we ons best om onze relaties met degenen die sancties invoeren niet te verpesten."

Gazprom Neft, de oliedochter van Gazprom, kocht in 2008 een belang van ruim 56 procent in NIS. In 2022 ging een belang van 6,15 procent over naar Gazprom. De Servische staat heeft net geen 30 procent van het energiebedrijf in handen.

Afhankelijk

Sinds de Russische inval in Oekraïne in 2022 probeert Servië te balanceren tussen westerse bondgenoten van Kyiv en Rusland. Het Balkanland, dat wil toetreden tot de Europese Unie, veroordeelde de aanval op Oekraïne. Maar Servië doet niet mee aan de omvangrijke economische sancties die de EU, de VS en het Verenigd Koninkrijk tegen Rusland hebben ingesteld. Ook is Servië voor de invoer van aardgas grotendeels afhankelijk van Rusland.

Het Amerikaanse ministerie van Financiën, dat verantwoordelijk is voor internationale sancties, heeft nog niet gereageerd op vragen. Gazprom Neft en Gazprom waren niet direct bereikbaar voor commentaar.

Meer uit Financieel

Centrale bank Verenigde Staten laat rente ongemoeid

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.

7 minuten geleden
KLM stelt vluchten van en naar Dubai langer uit

AMSTELVEEN (ANP) - KLM stelt de hervatting van vluchten van en naar Dubai uit tot en met 22 juni, maakte de luchtvaartmaatschappij woensdag bekend. Eerder was dit 14 juni.

29 minuten geleden
Prijs Brentolie stijgt naar hoogste niveau sinds juni 2022

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag tot het hoogste niveau gestegen sinds juni 2022. De prijs steeg met ruim 7 procent tot 119,50 dollar per vat.

44 minuten geleden
Ondernemingskamer behandelde meer zaken door nieuwe regeling

AMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer heeft vorig jaar meer zaken behandeld. De toename is een gevolg van een nieuwe regeling die de bevoegdheden van de Ondernemingskamer heeft vergroot.

1 uur geleden
Universal Music wil na overnamepoging Ackman beurswaarde oppompen

HILVERSUM (ANP) - 's Werelds grootste muziekconcern, Universal Music Group (UMG), onderneemt actie om zijn beurswaarde op te krikken. Het bestuur wil onder andere de helft van zijn belang in streamingdienst Spotify verzilveren en aandeelhouders belonen met de opbrengst. Het bedrijf achter de platenlabels voor artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish kreeg eerder deze maand een ongevraagd overnamebod van de activistische belegger Bill Ackman. Met de aangekondigde ingreep lijkt het bedrijf die poging af te willen slaan.

1 uur geleden
Essent: gevolgen van de groengaswet zijn nog onvoldoende bekend

DEN HAAG (ANP) - De financiële gevolgen van de groengaswet zijn nog onvoldoende bekend en zullen de komende jaren naar verwachting leiden tot aanzienlijk hogere gasrekeningen voor huishoudens, waarschuwt Essent op basis van eigen onderzoek.

2 uur geleden
Warsh komt dichter bij opvolging van Powell als Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kevin Warsh, de kandidaat van president Donald Trump voor het voorzitterschap van de Federal Reserve, heeft een belangrijke procedurele horde genomen. Hij kreeg de steun van de Senaatscommissie voor Bankzaken, waarmee de weg vrijkomt voor zijn mogelijke opvolging van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell in de komende weken.

2 uur geleden