VS leggen sancties op aan machtigste man van Georgië
TBILISI (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan Bidzina Ivanisjvili, oprichter van regeringspartij Georgische Droom, oud-premier en algemeen beschouwd als de machtigste man van Georgië. Volgens de VS is hij degene die ervoor zorgt dat het land zich steeds pro-Russischer opstelt.
Ivanisjvili is verreweg de rijkste persoon van Georgië. Hij verdiende zijn vermogen na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie met de verkoop van computerapparatuur en werd een machtige oligarch. In 2011 besloot hij de politiek in te gaan en richtte hij Georgische Droom (GD) op. Ivanisjvili won een jaar later de verkiezingen en was ruim een jaar lang premier. Maar volgens waarnemers heeft hij ook daarna altijd de controle over de partij stevig in handen gehouden. Een jaar geleden werd hij benoemd tot erevoorzitter.
GD was aanvankelijk een pro-Europese partij, maar zoekt de laatste jaren juist steeds meer toenadering tot het Kremlin. De afgelopen weken vinden in Georgië grote protesten plaats tegen de pro-Russische koers van de regering en de woede van de demonstranten richt zich daarbij ook nadrukkelijk op Ivanisjvili.
Meer uit Buitenland
WELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook geldt een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.
19 minuten geledenCHARKIV (ANP) - In de Oekraïense regio Charkiv, in het noordoosten van het land, zijn vier mensen om het leven gekomen en tien anderen gewond geraakt bij Russische aanvallen. De dodelijke slachtoffers vielen in de plaats Tsjoehoejiv, meldt gouverneur Oleh Synjehoebov op Telegram.
31 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Donald Trump is uitgejoeld en uitgefloten in Madison Square Garden, waar maandag de derde wedstrijd in de finale van de NBA plaatsvindt. Tijdens het volkslied salueerde de Amerikaanse president. Toen dat op grote schermen in het stadion getoond werd, klonk gedurende enkele seconden een fluitconcert.
32 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - De Chinese president Xi Jinping en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un hebben maandag met elkaar afgesproken de banden verder aan te halen. De bilaterale relaties gaan volgens staatspersbureau KCNA "een nieuw hoofdstuk" tegemoet, met samenwerkingen in verschillende sectoren.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.
6 uur geledenROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.
6 uur geleden