VS leggen sancties op aan machtigste man van Georgië
TBILISI (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan Bidzina Ivanisjvili, oprichter van regeringspartij Georgische Droom, oud-premier en algemeen beschouwd als de machtigste man van Georgië. Volgens de VS is hij degene die ervoor zorgt dat het land zich steeds pro-Russischer opstelt.
Ivanisjvili is verreweg de rijkste persoon van Georgië. Hij verdiende zijn vermogen na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie met de verkoop van computerapparatuur en werd een machtige oligarch. In 2011 besloot hij de politiek in te gaan en richtte hij Georgische Droom (GD) op. Ivanisjvili won een jaar later de verkiezingen en was ruim een jaar lang premier. Maar volgens waarnemers heeft hij ook daarna altijd de controle over de partij stevig in handen gehouden. Een jaar geleden werd hij benoemd tot erevoorzitter.
GD was aanvankelijk een pro-Europese partij, maar zoekt de laatste jaren juist steeds meer toenadering tot het Kremlin. De afgelopen weken vinden in Georgië grote protesten plaats tegen de pro-Russische koers van de regering en de woede van de demonstranten richt zich daarbij ook nadrukkelijk op Ivanisjvili.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt donderdag een besluit over het toegankelijk maken van abortus voor alle Europese vrouwen. De Commissie is verdeeld en daarmee is de uitkomst van de stemming onzeker.
1 uur geledenTRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.
2 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
3 uur geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.
3 uur geleden