VS leggen Nicaragua nieuwe sancties op
WASHINGTON (RTR) - De regering van de Amerikaanse president Joe Biden heeft maandag een nieuw pakket sancties tegen het regime van de autoritaire Nicaraguaanse president Daniel Ortega ingevoerd. De maatregelen zijn gericht op de belangrijke mijnbouwsector van het Centraal-Amerikaanse land.
Het decreet van Biden omvat de bevoegdheid om Amerikaanse bedrijven te verbieden zaken te doen in de goudontginning van Nicaragua. Het Amerikaanse ministerie van Financiën legt op zijn beurt ’s lands mijnbouwautoriteit en een vertrouweling van Ortega sancties op, zei het ministerie maandag in een verklaring.
De uitgebreide sanctiebevoegdheden kunnen ook worden aangewend om nieuwe Amerikaanse investeringen in bepaalde andere sectoren in Nicaragua, de invoer van Nicaraguaanse producten of de uitvoer van artikelen naar Nicaragua te blokkeren.
Goud was vorig jaar Nicaragua's belangrijkste exportproduct, met een totaal van 867 miljoen dollar aan export van het edelmetaal. 79 procent daarvan ging naar de Verenigde Staten, volgens gegevens van de centrale bank van het land.
"De voortdurende aanvallen van het regime Ortega-Murillo (Rosario Murillo is de first lady en vicepresident van Nicaragua, red.) op democratische actoren en leden van het maatschappelijk middenveld en de onrechtvaardige detentie van politieke gevangenen tonen dat het regime vindt dat het niet gebonden is aan de rechtsstaat", zei onderminister van Financiën Brian Nelson.
Volgens Nelson zijn de acties van Washington erop gericht het regime in Nicaragua "de middelen te ontzeggen dat het nodig heeft om de democratische instellingen in Nicaragua te blijven ondermijnen."
De escalatie van Amerikaanse sancties komt te midden van recente spanningen tussen Nicaragua en Nederland. Eerder deze maand verbrak Managua de diplomatieke relaties met Nederland, na een besluit van Den Haag om de financiering van een project voor de bouw van een ziekenhuis te beëindigen wegens de verslechterde situatie op het gebied van democratie en mensenrechten. Ook de EU-ambassadeur in Nicaragua werd persona non grata verklaard. Daarna stuurde Europa de Nicaraguaanse gezant bij de EU weg.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk geldt donderdag code rood wegens extreme hitte in nog meer gebieden. De hoogste waarschuwing geldt dan voor 72 departementen, 14 meer dan woensdag. Daar woont meer dan driekwart van de Franse bevolking, aldus persbureau AFP.
1 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - President Petr Pavel mag van het Tsjechische Constitutioneel Hof mee naar de NAVO-top in Turkije. De regering wilde hem niet opnemen in de Tsjechische delegatie, maar is nu door het hof teruggefloten.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Het wereldwijde risico op ebola blijft laag, zegt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, nadat woensdag een ebolageval in Frankrijk werd bevestigd.
3 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd in het zuiden van Libanon. Die zou zijn gericht op twee Hezbollah-leden die "een bedreiging vormden" voor Israëlische troepen in de buurt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Een toezichthouder van het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) vindt dat hoofdaanklager Karim Khan weggestuurd moet worden. In een advies staat dat is vastgesteld dat de Brit zich schuldig heeft gemaakt aan seksueel grensoverschrijdend gedrag, meldt persbureau Reuters.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De diplomatieke dienst van de Europese Unie (EEAS) heeft voorgesteld om een missie op te zetten om Libanon te helpen. Volgens het document, dat is ingezien door persbureau Reuters, is het de bedoeling dat Europese militairen drie jaar lang troepen van de Libanese krijgsmacht gaan trainen en adviseren.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Voor het eerst sinds de recente uitbraak van ebola is een ziektegeval op Franse bodem vastgesteld, meldt het gezondheidsministerie. Het gaat om een arts die was teruggekomen uit de Democratische Republiek Congo na daar aan het werk te zijn geweest.
7 uur geleden