VS leggen Nicaragua nieuwe sancties op
WASHINGTON (RTR) - De regering van de Amerikaanse president Joe Biden heeft maandag een nieuw pakket sancties tegen het regime van de autoritaire Nicaraguaanse president Daniel Ortega ingevoerd. De maatregelen zijn gericht op de belangrijke mijnbouwsector van het Centraal-Amerikaanse land.
Het decreet van Biden omvat de bevoegdheid om Amerikaanse bedrijven te verbieden zaken te doen in de goudontginning van Nicaragua. Het Amerikaanse ministerie van Financiën legt op zijn beurt ’s lands mijnbouwautoriteit en een vertrouweling van Ortega sancties op, zei het ministerie maandag in een verklaring.
De uitgebreide sanctiebevoegdheden kunnen ook worden aangewend om nieuwe Amerikaanse investeringen in bepaalde andere sectoren in Nicaragua, de invoer van Nicaraguaanse producten of de uitvoer van artikelen naar Nicaragua te blokkeren.
Goud was vorig jaar Nicaragua's belangrijkste exportproduct, met een totaal van 867 miljoen dollar aan export van het edelmetaal. 79 procent daarvan ging naar de Verenigde Staten, volgens gegevens van de centrale bank van het land.
"De voortdurende aanvallen van het regime Ortega-Murillo (Rosario Murillo is de first lady en vicepresident van Nicaragua, red.) op democratische actoren en leden van het maatschappelijk middenveld en de onrechtvaardige detentie van politieke gevangenen tonen dat het regime vindt dat het niet gebonden is aan de rechtsstaat", zei onderminister van Financiën Brian Nelson.
Volgens Nelson zijn de acties van Washington erop gericht het regime in Nicaragua "de middelen te ontzeggen dat het nodig heeft om de democratische instellingen in Nicaragua te blijven ondermijnen."
De escalatie van Amerikaanse sancties komt te midden van recente spanningen tussen Nicaragua en Nederland. Eerder deze maand verbrak Managua de diplomatieke relaties met Nederland, na een besluit van Den Haag om de financiering van een project voor de bouw van een ziekenhuis te beëindigen wegens de verslechterde situatie op het gebied van democratie en mensenrechten. Ook de EU-ambassadeur in Nicaragua werd persona non grata verklaard. Daarna stuurde Europa de Nicaraguaanse gezant bij de EU weg.
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP) - De Amerikaanse troepen die in Europa zijn gelegerd, zullen niet snel elders nodig zijn, denken de Verenigde Staten. Als de VS ergens in de wereld moeten ingrijpen, zijn het vaak eenheden van thuis of uit andere delen van de wereld die daarvoor geschikter zijn, zegt onderminister Elbridge Colby op de veiligheidsconferentie in München.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat het Harvard heeft aangeklaagd. De prestigieuze universiteit zou hebben geweigerd documenten over te dragen die verband houden met onderzoeken naar racisme bij de toelatingsprocedure.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Een 50-jarige vrouw is in Frankrijk opgepakt na de vondst van twee pasgeboren baby's in een vriezer. Ze heeft toegegeven dat het haar kinderen zijn en dat zij ze heeft ingevroren, aldus het Franse openbaar ministerie.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept de Verenigde Staten op het geschonden vertrouwen tussen Europa en de VS te herstellen. Hij richtte zich vanaf de belangrijke veiligheidsconferentie in München rechtstreeks, in het Engels, tot de oude bondgenoot. "Laten we het trans-Atlantische vertrouwen repareren en nieuw leven inblazen."
2 uur geledenMANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.
2 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Duitsland en Frankrijk zijn in overleg over de bescherming van Europa met kernwapens, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Frankrijk, de enige kernmacht in de Europese Unie, heeft de afgelopen tijd meermaals gezegd dat het wel wil praten over het uitbreiden van zijn 'nucleaire paraplu' buiten Frankrijk zelf.
4 uur geleden