VS leggen Nicaragua nieuwe sancties op
WASHINGTON (RTR) - De regering van de Amerikaanse president Joe Biden heeft maandag een nieuw pakket sancties tegen het regime van de autoritaire Nicaraguaanse president Daniel Ortega ingevoerd. De maatregelen zijn gericht op de belangrijke mijnbouwsector van het Centraal-Amerikaanse land.
Het decreet van Biden omvat de bevoegdheid om Amerikaanse bedrijven te verbieden zaken te doen in de goudontginning van Nicaragua. Het Amerikaanse ministerie van Financiën legt op zijn beurt ’s lands mijnbouwautoriteit en een vertrouweling van Ortega sancties op, zei het ministerie maandag in een verklaring.
De uitgebreide sanctiebevoegdheden kunnen ook worden aangewend om nieuwe Amerikaanse investeringen in bepaalde andere sectoren in Nicaragua, de invoer van Nicaraguaanse producten of de uitvoer van artikelen naar Nicaragua te blokkeren.
Goud was vorig jaar Nicaragua's belangrijkste exportproduct, met een totaal van 867 miljoen dollar aan export van het edelmetaal. 79 procent daarvan ging naar de Verenigde Staten, volgens gegevens van de centrale bank van het land.
"De voortdurende aanvallen van het regime Ortega-Murillo (Rosario Murillo is de first lady en vicepresident van Nicaragua, red.) op democratische actoren en leden van het maatschappelijk middenveld en de onrechtvaardige detentie van politieke gevangenen tonen dat het regime vindt dat het niet gebonden is aan de rechtsstaat", zei onderminister van Financiën Brian Nelson.
Volgens Nelson zijn de acties van Washington erop gericht het regime in Nicaragua "de middelen te ontzeggen dat het nodig heeft om de democratische instellingen in Nicaragua te blijven ondermijnen."
De escalatie van Amerikaanse sancties komt te midden van recente spanningen tussen Nicaragua en Nederland. Eerder deze maand verbrak Managua de diplomatieke relaties met Nederland, na een besluit van Den Haag om de financiering van een project voor de bouw van een ziekenhuis te beëindigen wegens de verslechterde situatie op het gebied van democratie en mensenrechten. Ook de EU-ambassadeur in Nicaragua werd persona non grata verklaard. Daarna stuurde Europa de Nicaraguaanse gezant bij de EU weg.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in het zuiden en oosten van Libanon hebben vier mensen het leven gekost, aldus de Libanese autoriteiten. Israël zegt te hebben geanticipeerd op een aankomende Hezbollah-aanval.
5 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Op een herdenkingsdienst voor de deze week overleden Servische oorlogsmisdadiger Ratko Mladić in Belgrado zijn zo'n driehonderd mensen afgekomen, onder wie oud-militairen, een minister, familieleden en diverse functionarissen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft alsnog verordonneerd de aanvallen op Kyiv te staken rond het bezoek van een Amerikaanse delegatie aan de Oekraïense hoofdstad. Zondag ontmoeten de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner daar president Volodymyr Zelensky, in een poging de oorlog in Oekraïne ten einde te brengen. Het bestand duurt drie dagen en treedt per middernacht in.
7 uur geledenPUILAURENS (ANP/BELGA) - Een grote natuurbrand in het Zuid-Franse departement Aude vraagt om veel inzet van brandweer en andere hulpdiensten, zo melden diverse Franse media.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een privétoestel met daarin vermoedelijk de Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner is aangekomen in Moskou. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de luchtvaartautoriteit. Het toestel is geland op de Vnoekovo-luchthaven.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering verwerpt beschuldigingen van Niger dat het achter de muiterij van afgelopen weekend zou zitten. In een interview met radiozender RFI noemde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot de aantijgingen zaterdag "een puur verzinsel". Hij voegde eraan toe dat Frankrijk noch de intentie, noch de middelen bezit om zoiets op touw te zetten.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Onderzoekers van de Amerikaanse overheid hebben ongeveer vijftig medewerkers van de militaire staf van het Pentagon onderworpen aan een leugendetectortest vanwege mogelijke lekken naar journalisten. Dat melden ingewijden aan The New York Times. De tests volgden op mediaberichten over tekorten aan belangrijke munitie door de oorlog met Iran.
17 uur geleden