Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'VS leggen import grondstoffen zonnepanelen uit China aan banden'

'VS leggen import grondstoffen zonnepanelen uit China aan banden'

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten verbieden de import van belangrijke materialen voor zonnepanelen van het Chinese mijnbouwbedrijf Hoshine Silicon Industry. De regering van president Joe Biden neemt die stap omdat het bedrijf ervan wordt verdacht gebruik te maken van dwangarbeid, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.

Naast het importverbod leggen de Amerikanen ook de export naar Hoshine en drie andere bedrijven aan banden. Die laatste maatregel treft ook de Chinese paramilitaire organisatie XPCC, die onder meer het bewind voert over enkele steden in de provincie Xinjiang.

Het Amerikaanse ministerie van Handel zegt dat de bedrijven en de XPCC betrokken zijn bij mensenrechtenschendingen en andere misstanden. Die maken deel uit van een onderdrukkingscampagne door China tegen moslimminderheden als de Oeigoeren en etnische Kazakken in de Volksrepubliek.

Oeigoeren

De bedrijven die nu op de verdachtenlijst zijn gezet produceren onder andere monokristallijn, silicium en polysilicium. Dat zijn twee belangrijke grondstoffen voor zonnepanelen. Volgens bronnen brengt het importverbod tegen Hoshine de klimaatdoelen van Biden vooralsnog niet in gevaar. De Amerikaanse president wil dat in 2035 alleen nog maar duurzame energie wordt opgewekt in de VS en daarvoor moeten de kosten voor zonnepanelen flink omlaag.

China wordt al jaren beschuldigd van het onderdrukken van de Oeigoerse moslimminderheid in Xinjiang. Oeigoeren worden in kampen opgesloten, gemarteld en gesteriliseerd en moeten dwangarbeid verrichten, zeggen mensenrechtenactivisten en experts van onder meer de Verenigde Naties. Onlangs kwam uit onderzoek van de Britse Sheffield Hallam University naar voren dat Oeigoeren ook dwangarbeid verrichten bij de productie van zonnepanelen in Xinjiang.

De getroffen bedrijven waren niet direct bereikbaar voor commentaar. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken veroordeelde de sancties in felle bewoordingen. Het Aziatische land zal alle noodzakelijke maatregelen nemen om voor de belangen van zijn bedrijven op te komen, zei een woordvoerder. Eerder bestempelde Peking berichten over genocide en dwangarbeid in Xinjiang als geruchten en leugens.

Meer uit Financieel

Macron wil dat EU antidwanginstrument gebruikt tegen heffingen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.

11 uur geleden
Italiaanse premier Meloni noemt dreigende heffingen 'een fout'

SEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.

11 uur geleden
Duitse brancheclub roept EC op maatregelen te nemen na heffing VS

BERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.

12 uur geleden
Democraten willen heffingen Trump met wetsvoorstel blokkeren

WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.

19 uur geleden
Nederlandse technologische industrie verontrust over heffingen

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.

1 dag geleden
EU-buitenlandchef: Rusland en China profiteren van heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.

1 dag geleden
EU-ambassadeurs zondag bijeen voor overleg over heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.

1 dag geleden