Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS leggen Hongaarse topfunctionaris sancties op om corruptie

VS leggen Hongaarse topfunctionaris sancties op om corruptie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten leggen een hoge Hongaarse regeringsfunctionaris sancties op. Antal Rogan wordt corruptie verweten. Hij zou zijn toppositie hebben misbruikt om zichzelf en aanhangers van de regerende Fidesz-partij te verrijken.

Het Amerikaanse ministerie van Financiën noemt Rogan een sleutelfiguur binnen de regering van premier Viktor Orbán. Hij is de kabinetschef van de premier en heeft volgens de VS de controle over meerdere overheidsdiensten. "Rogan heeft plannen uitgevoerd om meerdere strategische sectoren van de Hongaarse economie te controleren", staat in een verklaring. "Opbrengsten uit die sectoren worden weggesluisd naar hemzelf. Ze worden ook gebruikt om loyalisten van de Fidesz-partij te belonen."

De VS zeggen dat het al meer dan tien jaar de verkeerde kant opgaat met de corruptie binnen de Hongaarse publieke sector. Het was in 2023 het slechtst scorende EU-land op een corruptielijst van Transparency International, de Corruption Perceptions Index. "Klokkenluiders in Hongarije hebben de regering verweten een kleptocratie te runnen", staat in de verklaring. De regering van Orbán heeft ook een gespannen relatie met de Europese Commissie, die kritisch is over schendingen van de rechtsstaat.

De Hongaarse regering reageerde verontwaardigd op het Amerikaanse besluit. Minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto sprak op Facebook over een "wraakactie" van de Amerikaanse ambassadeur in zijn land. "Het is goed dat de Verenigde Staten over enkele dagen worden geleid door mensen die ons land zien als vriend en niet als vijand."

Meer uit Buitenland

Indiase onderwijsminister stapt op na aanhoudende demonstraties

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase onderwijsminister Dharmendra Pradhan stapt op na de aanhoudende demonstraties in het land, de grootste in jaren. De jonge betogers eisten onder meer zijn vertrek na een reeks onregelmatigheden bij belangrijke examens.

1 uur geleden
Premier Spanje bezoekt brandgebied: prioriteit is levens redden

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft een bezoek gebracht aan het gebied ten westen van Madrid waar een grote natuurbrand woedt. De prioriteit bij het bestrijden van de vlammen ligt bij het "redden van levens", zei hij.

2 uur geleden
Frankrijk zet militair vliegtuig in bij bestrijding branden

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft de krijgsmacht opdracht gegeven een militair transportvliegtuig in te zetten bij de brandbestrijding in het zuidwesten van Frankrijk. Hij meldde eerder dat in de departementen Gironde, waar Bordeaux ligt, en Landes meer dan 141.000 mensen zijn geëvacueerd.

3 uur geleden
Defensieminister Italië biedt Oekraïense ex-ambtgenoot werk aan

ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse minister van Defensie Guido Crosetto heeft de onlangs ontslagen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov aangeboden om als adviseur voor hem in Italië te komen werken. Het ontslag van de populaire minister leidde tot veel onrust in Oekraïne.

3 uur geleden
Roemenië schiet tweede drone neer na schending luchtruim

BOEKAREST (ANP/RTR) - Het Roemeense ministerie van Defensie meldt dat voor de tweede dag op rij een drone is neergeschoten die het luchtruim was binnengedrongen. Een F-16-gevechtsvliegtuig haalde het onbemande toestel neer boven een onbewoond gebied bij de grens met Oekraïne.

4 uur geleden
Stagiaire NAVO-hoofdkwartier opgepakt op verdenking van spionage

BERGEN (ANP/BELGA) - Een stagiaire op het militaire hoofdkwartier van de NAVO in België is opgepakt op verdenking van spionage en deelname aan een criminele organisatie. Dat heeft het federaal parket in België zaterdag bekendgemaakt. Het gaat om een Canadese vrouw van Chinese afkomst.

5 uur geleden
VN-chef aangekomen in Syrië voor eerste bezoek sinds 2009

DAMASCUS (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres is zaterdag aangekomen in Syrië. Het is het eerste bezoek van een secretaris-generaal van de Verenigde Naties aan het land sinds 2009. Dat was twee jaar voor het uitbreken van de Syrische burgeroorlog.

5 uur geleden