VS leggen Hongaarse topfunctionaris sancties op om corruptie
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten leggen een hoge Hongaarse regeringsfunctionaris sancties op. Antal Rogan wordt corruptie verweten. Hij zou zijn toppositie hebben misbruikt om zichzelf en aanhangers van de regerende Fidesz-partij te verrijken.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën noemt Rogan een sleutelfiguur binnen de regering van premier Viktor Orbán. Hij is de kabinetschef van de premier en heeft volgens de VS de controle over meerdere overheidsdiensten. "Rogan heeft plannen uitgevoerd om meerdere strategische sectoren van de Hongaarse economie te controleren", staat in een verklaring. "Opbrengsten uit die sectoren worden weggesluisd naar hemzelf. Ze worden ook gebruikt om loyalisten van de Fidesz-partij te belonen."
De VS zeggen dat het al meer dan tien jaar de verkeerde kant opgaat met de corruptie binnen de Hongaarse publieke sector. Het was in 2023 het slechtst scorende EU-land op een corruptielijst van Transparency International, de Corruption Perceptions Index. "Klokkenluiders in Hongarije hebben de regering verweten een kleptocratie te runnen", staat in de verklaring. De regering van Orbán heeft ook een gespannen relatie met de Europese Commissie, die kritisch is over schendingen van de rechtsstaat.
De Hongaarse regering reageerde verontwaardigd op het Amerikaanse besluit. Minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto sprak op Facebook over een "wraakactie" van de Amerikaanse ambassadeur in zijn land. "Het is goed dat de Verenigde Staten over enkele dagen worden geleid door mensen die ons land zien als vriend en niet als vijand."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De FBI heeft een mogelijke terreuraanslag voorkomen die tijdens het kooigevecht in de tuin van het Witte Huis had moeten plaatsvinden, meldt Fox News. Het UFC-kooigevecht werd afgelopen weekend georganiseerd ter ere van de 80e verjaardag van de Amerikaanse president Donald Trump.
20 minuten geledenÉVIAN-LES-BAINS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet tevreden over de manier waarop Israël oorlog voert in Libanon. Hij suggereerde tijdens de G7-top in Évian-les-Bains dat Syrië wat hem betreft de strijd tegen Hezbollah in Libanon zou kunnen overnemen. "Want om eerlijk te zijn denk ik dat zij het beter zouden doen."
1 uur geledenÉVIAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt later op dinsdag een ontmoeting te hebben met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. De twee leiders zijn in Frankrijk voor een G7-top.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse politie heeft twee personen uit Belarus opgepakt nadat een Russische Poetin-criticus in het oosten van Polen werd doodgeschoten. De betrokkenheid van de mannen bij de moord wordt nog onderzocht.
1 uur geledenBERGEN (ANP/BELGA) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van 27 jaar geëist voor Paolo Falzone, die hoofdverdachte is in het proces rond het carnavalsdrama van Strépy-Bracquegnies. In 2022 reed hij onder invloed met hoge snelheid een groep carnavalsvierders aan. Hierbij vielen zeven doden en tientallen gewonden.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Duitsland wijst het voorstel voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 af. De financiering ervan is "volstrekt buitensporig", zei de Duitse minister Günther Krichbaum (Europese Zaken) dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers het compromisvoorstel van raadsvoorzitter Cyprus. Dat stelt een begroting voor die 2 procent lager is dan de 2000 miljard euro die de Europese Commissie wil. "We wijzen de voorgestelde bedragen af", zei Krichbaum.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De gesprekken over een vredesakkoord met de VS gaan waarschijnlijk vrijdag in Zwitserland van start, meldt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Seyed Abbas Araghchi. Dat is ook de dag dat de tijdelijke overeenkomst tussen de landen officieel van kracht moet gaan.
3 uur geleden