VS leggen Hongaarse topfunctionaris sancties op om corruptie
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten leggen een hoge Hongaarse regeringsfunctionaris sancties op. Antal Rogan wordt corruptie verweten. Hij zou zijn toppositie hebben misbruikt om zichzelf en aanhangers van de regerende Fidesz-partij te verrijken.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën noemt Rogan een sleutelfiguur binnen de regering van premier Viktor Orbán. Hij is de kabinetschef van de premier en heeft volgens de VS de controle over meerdere overheidsdiensten. "Rogan heeft plannen uitgevoerd om meerdere strategische sectoren van de Hongaarse economie te controleren", staat in een verklaring. "Opbrengsten uit die sectoren worden weggesluisd naar hemzelf. Ze worden ook gebruikt om loyalisten van de Fidesz-partij te belonen."
De VS zeggen dat het al meer dan tien jaar de verkeerde kant opgaat met de corruptie binnen de Hongaarse publieke sector. Het was in 2023 het slechtst scorende EU-land op een corruptielijst van Transparency International, de Corruption Perceptions Index. "Klokkenluiders in Hongarije hebben de regering verweten een kleptocratie te runnen", staat in de verklaring. De regering van Orbán heeft ook een gespannen relatie met de Europese Commissie, die kritisch is over schendingen van de rechtsstaat.
De Hongaarse regering reageerde verontwaardigd op het Amerikaanse besluit. Minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto sprak op Facebook over een "wraakactie" van de Amerikaanse ambassadeur in zijn land. "Het is goed dat de Verenigde Staten over enkele dagen worden geleid door mensen die ons land zien als vriend en niet als vijand."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en World Liberty Financial, het cryptobedrijf dat Trump samen met zijn zonen heeft opgericht, zijn aangeklaagd door een aandeelhouder van een concurrerend cryptobedrijf. De aanklager stelt dat de president op illegale wijze financieel heeft geprofiteerd van zijn ambt, wat in strijd is met de Amerikaanse grondwet.
28 minuten geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Een snel om zich heen grijpende grasbrand, waarbij zaterdag op een militaire basis in het westen van Canada ten minste vier militairen om het leven kwamen, is ontstaan tijdens een oefening met scherpe granaten. Dat heeft een hoge defensiefunctionaris donderdag bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag bepaald dat de productie en raffinage van aardolie, evenals aanverwante activiteiten, essentieel zijn voor de nationale defensie. Deze stap moet de weg kunnen vrijmaken voor Amerikaanse financiering van projecten in de fossiele brandstofsector, blijkt uit een presidentieel memorandum.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Starlink-eigenaar en techmiljardair Elon Musk gebeld en gevraagd om de beperkingen op het Starlink-netwerk in Oekraïne op te heffen. Dit melden Amerikaanse functionarissen aan The Wall Street Journal.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op een veiling bij Sotheby's in Parijs is het schilderij Iris van Claude Monet verkocht voor 50 miljoen euro. Het is daarmee het duurste kunstwerk ooit verkocht op een veiling in Frankrijk. De opbrengst werd vooraf geschat tussen de 22 en 30 miljoen euro.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Duizenden mensen in verschillende steden in Polen zijn de straat op gegaan voor abortusrechten. Het is zes jaar geleden dat de regering van de conservatief-nationalistische partij PiS abortus zo goed als verboden maakte in Polen. Enkel in uitzonderlijke gevallen, zoals na een verkrachting of incest, is het nog toegestaan om een abortus te ondergaan.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn na de rellen van afgelopen zaterdag 217 mensen veroordeeld tot celstraffen na spoedprocedures, maakte justitieminister Gérald Darmanin donderdag bekend. Zo'n 2700 mensen zijn opgepakt vanwege de rellen.
7 uur geleden