VS leggen Hongaarse topfunctionaris sancties op om corruptie
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten leggen een hoge Hongaarse regeringsfunctionaris sancties op. Antal Rogan wordt corruptie verweten. Hij zou zijn toppositie hebben misbruikt om zichzelf en aanhangers van de regerende Fidesz-partij te verrijken.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën noemt Rogan een sleutelfiguur binnen de regering van premier Viktor Orbán. Hij is de kabinetschef van de premier en heeft volgens de VS de controle over meerdere overheidsdiensten. "Rogan heeft plannen uitgevoerd om meerdere strategische sectoren van de Hongaarse economie te controleren", staat in een verklaring. "Opbrengsten uit die sectoren worden weggesluisd naar hemzelf. Ze worden ook gebruikt om loyalisten van de Fidesz-partij te belonen."
De VS zeggen dat het al meer dan tien jaar de verkeerde kant opgaat met de corruptie binnen de Hongaarse publieke sector. Het was in 2023 het slechtst scorende EU-land op een corruptielijst van Transparency International, de Corruption Perceptions Index. "Klokkenluiders in Hongarije hebben de regering verweten een kleptocratie te runnen", staat in de verklaring. De regering van Orbán heeft ook een gespannen relatie met de Europese Commissie, die kritisch is over schendingen van de rechtsstaat.
De Hongaarse regering reageerde verontwaardigd op het Amerikaanse besluit. Minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto sprak op Facebook over een "wraakactie" van de Amerikaanse ambassadeur in zijn land. "Het is goed dat de Verenigde Staten over enkele dagen worden geleid door mensen die ons land zien als vriend en niet als vijand."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan 3 miljoen pagina's aan nieuwe Epstein-bestanden vrijgegeven. Het zou ook gaan om meer dan 2000 video's en zeker 180.000 afbeeldingen. Volgens onderminister van Justitie Todd Blanche gaat het om grote hoeveelheden "commerciële pornografie en afbeeldingen".
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse recherchedienst FBI heeft het onderzoek naar de dood van Alex Pretti overgenomen, de anti-ICE-demonstrant die afgelopen week door kogels van federale agenten om het leven kwam in Minneapolis, Minnesota. Dat meldt CBS News op basis van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid, waaronder onder meer de omstreden migratiedienst ICE en de grenspolitie valt.
1 uur geledenST. PAUL (ANP/RTR) - Journalist Don Lemon, een bekende oud-presentator van CNN, is opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in een kerk in St. Paul, Minnesota, op 18 januari. Dat meldt zijn advocaat. Lemon en twee anderen werden opgepakt op last van minister van Justitie Pam Bondi.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.
2 uur geledenRAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft besloten tot en met zondag geen aanvallen op Kyiv uit te voeren, na een verzoek hierover van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft het Kremlin vrijdag bekendgemaakt. Dit zou bedoeld zijn om gunstige omstandigheden te creëren voor onderhandelingen.
4 uur geleden