VS leggen export AI-chips verder aan banden
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft maandag nieuwe maatregelen aangekondigd die de export van chips voor toepassingen rondom kunstmatige intelligentie (AI) verder beperken. De nieuwe regels gaan pas over een jaar in: het is aan de nieuwe regering onder leiding van president Donald Trump in hoeverre deze worden geïmplementeerd.
De nieuwe maatregelen beperken de hoeveelheid rekenkracht van de chips die naar het buitenland worden uitgevoerd. De beperkingen bouwen voort op in 2023 aangekondigde beperkingen op de export van bepaalde AI-chips naar China. Washington heeft de uitvoer naar dat land de afgelopen jaren al flink ingeperkt. De VS zijn bezorgd over AI in handen van China, dat de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Bedrijven die de chips willen importeren, kunnen de regels wel omzeilen door akkoord te gaan met een reeks normen op het gebied van veiligheid en mensenrechten. Dat zei handelsminister Gina Raimondo in een toelichting. "De VS zijn nu wereldleider op het gebied van AI", zei zij verder. "Het is van cruciaal belang dat we dat zo houden."
Zorgen
Het Chinese ministerie van Handel was niet te spreken over de nieuwe maatregelen en noemde de aankondiging een "flagrante schending" van de internationale handelsregels. Ook zegde het ministerie toe dat Beijing haar belangen "stevig zou beschermen".
De nieuwe beperkingen kunnen impact hebben op de activiteiten van Nvidia. Dat Amerikaanse AI-chipconcern heeft de afgelopen jaren flink geprofiteerd van de verkoop van zijn chips, ook in China. Op de beurs werd Nvidia vorig jaar ongeveer 170 procent meer waard.
De Europese Unie reageerde bezorgd op de nieuwe beperkingen. "We zijn van mening dat het ook in het economische en veiligheidsbelang van de VS is dat de EU geavanceerde AI-chips zonder beperkingen van de VS kan kopen", stelden eurocommissarissen Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) en Maroš Šefčovič (Handel en Economische Veiligheid) in een gezamenlijke verklaring. "We werken nauw samen, vooral op het gebied van veiligheid, en vormen een economische kans voor de VS, geen veiligheidsrisico."
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.
50 minuten geledenARLINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Boeing boekte afgelopen kwartaal een verlies van honderden miljoenen bij zijn commerciële vliegtuigdivisie. Dat kwam door minder winstgevende vliegtuigleveringen en hogere productiekosten, mede als gevolg van problemen in de toeleveringsketen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Een vierde tanker met Russische diesel vertrekt woensdag naar de Verenigde Staten om de brandstof aan de Amerikanen te leveren. Dat heeft de Russische vicepremier Aleksandr Novak gezegd. Drie tankers zijn momenteel al onderweg naar de VS. De eerste vertrok op 22 oktober in het kader van de Amerikaans-Russische dieseldeal.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - Coca-Cola heeft in het derde kwartaal een hogere omzet en winst behaald. Het bedrijf verkocht meer frisdrank, waarbij de populariteit van suikervrije varianten van het merk verder toenam. Daarnaast gingen de prijzen omhoog.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kabinetsplannen om de btw op bloemen en planten te verhogen naar 21 procent zullen slecht uitpakken voor de sector. De inkomens van bloemisten komen hierdoor zo sterk onder druk te staan dat de helft onder het minimumloon dreigt te zakken, waarschuwt branchevereniging voor bloemisten VBW. Daarnaast gaan naar verwachting duizenden banen verloren in de sector.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het consumentenvertrouwen in Frankrijk is in oktober gekelderd naar het laagste niveau in dertien jaar. De forse daling volgt op de recente onrust over de hoge staatsschuld van het land, de politieke impasse rond de bezuinigingsmaatregelen van de overheid en de protesten tegen de stijgende kosten van levensonderhoud, die in veel Franse steden uitmondden in rellen en plunderingen.
4 uur geleden