VS leggen export AI-chips verder aan banden
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft maandag nieuwe maatregelen aangekondigd die de export van chips voor toepassingen rondom kunstmatige intelligentie (AI) verder beperken. De nieuwe regels gaan pas over een jaar in: het is aan de nieuwe regering onder leiding van president Donald Trump in hoeverre deze worden geïmplementeerd.
De nieuwe maatregelen beperken de hoeveelheid rekenkracht van de chips die naar het buitenland worden uitgevoerd. De beperkingen bouwen voort op in 2023 aangekondigde beperkingen op de export van bepaalde AI-chips naar China. Washington heeft de uitvoer naar dat land de afgelopen jaren al flink ingeperkt. De VS zijn bezorgd over AI in handen van China, dat de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Bedrijven die de chips willen importeren, kunnen de regels wel omzeilen door akkoord te gaan met een reeks normen op het gebied van veiligheid en mensenrechten. Dat zei handelsminister Gina Raimondo in een toelichting. "De VS zijn nu wereldleider op het gebied van AI", zei zij verder. "Het is van cruciaal belang dat we dat zo houden."
Zorgen
Het Chinese ministerie van Handel was niet te spreken over de nieuwe maatregelen en noemde de aankondiging een "flagrante schending" van de internationale handelsregels. Ook zegde het ministerie toe dat Beijing haar belangen "stevig zou beschermen".
De nieuwe beperkingen kunnen impact hebben op de activiteiten van Nvidia. Dat Amerikaanse AI-chipconcern heeft de afgelopen jaren flink geprofiteerd van de verkoop van zijn chips, ook in China. Op de beurs werd Nvidia vorig jaar ongeveer 170 procent meer waard.
De Europese Unie reageerde bezorgd op de nieuwe beperkingen. "We zijn van mening dat het ook in het economische en veiligheidsbelang van de VS is dat de EU geavanceerde AI-chips zonder beperkingen van de VS kan kopen", stelden eurocommissarissen Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) en Maroš Šefčovič (Handel en Economische Veiligheid) in een gezamenlijke verklaring. "We werken nauw samen, vooral op het gebied van veiligheid, en vormen een economische kans voor de VS, geen veiligheidsrisico."
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het Verwey-Jonker Instituut heeft bij de rechtbank Utrecht uitstel van betaling aangevraagd. Volgens het onderzoeksinstituut kan de organisatie niet langer voldoen aan haar financiële verplichtingen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt zich op de vlakte over berichten dat tankers met aan de Verenigde Staten beloofde diesel toch een andere bestemming kiezen. "Alle diesel vindt zijn kopers", zegt het Kremlin.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Bank of England (BoE) heeft het belangrijkste rentetarief van het land voor het eerst in drie jaar verhoogd. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De manier waarop bommeldingen deze week het vliegverkeer in Europa verstoren, heeft topman van Air France-KLM Benjamin Smith nog niet eerder gezien. Vooral de manier waarop het gecoördineerd lijkt, is volgens hem nieuw. "We hopen dat het er niet voor zorgt dat consumenten minder gaan vliegen, maar dat zien we nog niet", zei hij.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM verhoogt de druk op dochterbedrijf KLM om de resultaten te verbeteren. Smith benadrukte tegenover journalisten dat KLM naar een winstmarge van 8 procent moet. "Als we KLM niet op 8 procent krijgen, moeten we kijken naar een andere manier om dat te doen", zei Smith. "We blijven de strategie aanpassen als we denken het niet te gaan halen."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is voorstander van het invoeren van een verplichting voor tankstations om actuele brandstofprijzen te delen. Dat stelt de toezichthouder in een advies aan het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Zo kunnen automobilisten makkelijker het goedkoopste tankstation in de buurt vinden, is het idee.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Europees Hof van Justitie heeft een eerdere gerechtelijke uitspraak vernietigd waarin de goedkeuring van miljardensteun door de Nederlandse staat aan KLM tijdens de coronapandemie nietig was verklaard. KLM's rivaal Ryanair klaagde jarenlang over de steun, die volgens de Ierse budgetvlieger onrechtmatig was.
3 uur geleden