VS leggen export AI-chips verder aan banden
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft maandag nieuwe maatregelen aangekondigd die de export van chips voor toepassingen rondom kunstmatige intelligentie (AI) verder beperken. De nieuwe regels gaan pas over een jaar in: het is aan de nieuwe regering onder leiding van president Donald Trump in hoeverre deze worden geïmplementeerd.
De nieuwe maatregelen beperken de hoeveelheid rekenkracht van de chips die naar het buitenland worden uitgevoerd. De beperkingen bouwen voort op in 2023 aangekondigde beperkingen op de export van bepaalde AI-chips naar China. Washington heeft de uitvoer naar dat land de afgelopen jaren al flink ingeperkt. De VS zijn bezorgd over AI in handen van China, dat de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Bedrijven die de chips willen importeren, kunnen de regels wel omzeilen door akkoord te gaan met een reeks normen op het gebied van veiligheid en mensenrechten. Dat zei handelsminister Gina Raimondo in een toelichting. "De VS zijn nu wereldleider op het gebied van AI", zei zij verder. "Het is van cruciaal belang dat we dat zo houden."
Zorgen
Het Chinese ministerie van Handel was niet te spreken over de nieuwe maatregelen en noemde de aankondiging een "flagrante schending" van de internationale handelsregels. Ook zegde het ministerie toe dat Beijing haar belangen "stevig zou beschermen".
De nieuwe beperkingen kunnen impact hebben op de activiteiten van Nvidia. Dat Amerikaanse AI-chipconcern heeft de afgelopen jaren flink geprofiteerd van de verkoop van zijn chips, ook in China. Op de beurs werd Nvidia vorig jaar ongeveer 170 procent meer waard.
De Europese Unie reageerde bezorgd op de nieuwe beperkingen. "We zijn van mening dat het ook in het economische en veiligheidsbelang van de VS is dat de EU geavanceerde AI-chips zonder beperkingen van de VS kan kopen", stelden eurocommissarissen Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) en Maroš Šefčovič (Handel en Economische Veiligheid) in een gezamenlijke verklaring. "We werken nauw samen, vooral op het gebied van veiligheid, en vormen een economische kans voor de VS, geen veiligheidsrisico."
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - Het Oktoberfest in München heeft dit jaar een recordaantal van 7,4 miljoen bezoekers getrokken, heeft de stad zondag bekendgemaakt. Daarmee werd het vorige record van 7,2 miljoen uit 2023 verbroken.
8 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - De landen van oliekartel OPEC+ willen hun productiedoelen ook in november niet verhogen, ondanks de hoge olie- en brandstofprijzen. Dat maakten Saudi-Arabië, Rusland en vijf andere landen zondag bekend na een onlinevergadering. De productiedoelen van de groep blijven daarmee voor de tweede maand op rij ongewijzigd.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een taskforce van het Witte Huis gaat de risico's en kansen van kunstmatige intelligentie (AI) in kaart brengen. Ook wordt gekeken hoe overregulering kan worden voorkomen, om innovatie niet in de weg te zitten. Dat heeft het hoofd van de taskforce, Jay Clayton, gezegd tegen The Wall Street Journal.
10 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Oost-Duitse economie loopt decennia na de Duitse eenwording nog steeds achter op die van het westen van het land. Het gat lijkt de afgelopen jaren nauwelijks kleiner te worden, stelt het vooraanstaande Duitse onderzoeksinstituut IW.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Vakbonden en welzijnsorganisaties hebben de Duitse regering opgeroepen de geplande bezuinigingen te stoppen. Het bondgenootschap van veertien organisaties bekritiseerde dit weekend in een gezamenlijke oproep met name de plannen van de regering voor een hervorming van het Duitse stelsel voor langdurige zorg.
12 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China verwerpt kritiek vanuit de Amerikaanse overheid op het openen van nieuwe filialen van koffieketen Starbucks in de regio Xinjiang. Een woordvoerder van de Chinese overheid verklaarde dit weekend dat het gaat om een nieuwe poging "om China aan te vallen en zwart te maken".
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft zorgen van beleggers over stijgende rentes op staatsobligaties gerelativeerd. "Ik zou me zorgen maken als het om een stijging ging die alleen in de VS speelt", zei Bessent in een interview met nieuwssite Axios dat dit weekend verscheen. Dat laatste is volgens hem niet het geval.
14 uur geleden