VS leggen export AI-chips verder aan banden
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft maandag nieuwe maatregelen aangekondigd die de export van chips voor toepassingen rondom kunstmatige intelligentie (AI) verder beperken. De nieuwe regels gaan pas over een jaar in: het is aan de nieuwe regering onder leiding van president Donald Trump in hoeverre deze worden geïmplementeerd.
De nieuwe maatregelen beperken de hoeveelheid rekenkracht van de chips die naar het buitenland worden uitgevoerd. De beperkingen bouwen voort op in 2023 aangekondigde beperkingen op de export van bepaalde AI-chips naar China. Washington heeft de uitvoer naar dat land de afgelopen jaren al flink ingeperkt. De VS zijn bezorgd over AI in handen van China, dat de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Bedrijven die de chips willen importeren, kunnen de regels wel omzeilen door akkoord te gaan met een reeks normen op het gebied van veiligheid en mensenrechten. Dat zei handelsminister Gina Raimondo in een toelichting. "De VS zijn nu wereldleider op het gebied van AI", zei zij verder. "Het is van cruciaal belang dat we dat zo houden."
Zorgen
Het Chinese ministerie van Handel was niet te spreken over de nieuwe maatregelen en noemde de aankondiging een "flagrante schending" van de internationale handelsregels. Ook zegde het ministerie toe dat Beijing haar belangen "stevig zou beschermen".
De nieuwe beperkingen kunnen impact hebben op de activiteiten van Nvidia. Dat Amerikaanse AI-chipconcern heeft de afgelopen jaren flink geprofiteerd van de verkoop van zijn chips, ook in China. Op de beurs werd Nvidia vorig jaar ongeveer 170 procent meer waard.
De Europese Unie reageerde bezorgd op de nieuwe beperkingen. "We zijn van mening dat het ook in het economische en veiligheidsbelang van de VS is dat de EU geavanceerde AI-chips zonder beperkingen van de VS kan kopen", stelden eurocommissarissen Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) en Maroš Šefčovič (Handel en Economische Veiligheid) in een gezamenlijke verklaring. "We werken nauw samen, vooral op het gebied van veiligheid, en vormen een economische kans voor de VS, geen veiligheidsrisico."
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
26 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
22 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden