VS komen met landelijke regels tegen PFAS in drinkwater
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben aangekondigd dat voor het eerst een landelijke drinkwaterstandaard wordt ingevoerd om burgers te beschermen tegen PFAS. De verwachting is dat door de nieuwe regels zo'n 100 miljoen burgers minder worden blootgesteld aan die chemische stoffen, bericht The Washington Post.
In de regels staat dat waterbedrijven water moeten testen en moeten zorgen dat de hoeveelheid chemicaliën binnen bepaalde grenzen blijft. Het gaat dan om soorten PFAS waarvan is aangetoond dat ze gezondheidsschade kunnen veroorzaken. Een brancheorganisatie voor de waterbedrijven, NAWC, klaagt dat zij de chemische stoffen niet produceren, maar nu wel opdraaien voor de reinigingskosten.
Milieuorganisaties reageren juist wel opgetogen. Uit onderzoek komt naar voren dat bijna alle Amerikanen een meetbare hoeveelheid PFAS in hun bloed hebben. Sommige staten hadden zelf ook al kwaliteitseisen ingevoerd voor die stoffen in drinkwater. Nu volgt ook de landelijke overheid, die bedrijven een paar jaar de tijd geeft om aan de nieuwe regels te voldoen. "Iedereen zou bij het opendraaien van de kraan de zekerheid moeten hebben dat het glas water dat ze drinken veilig is", zei de voorzitter van milieuraad CEQ van het Witte Huis deze week.
PFAS staat voor per- en polyfluoralkylstoffen. Het gaat om duizenden chemische stoffen die soms schadelijke gezondheidseffecten kunnen hebben. Ook in Nederland is de laatste jaren steeds meer aandacht voor de risico's van blootstelling aan PFAS voor de gezondheid en het milieu. Zo is vorige maand gewaarschuwd voor PFAS in eieren van hobbykippen.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
14 minuten geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
27 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
54 minuten geledenMADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.
3 uur geleden