VS komen met landelijke regels tegen PFAS in drinkwater
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben aangekondigd dat voor het eerst een landelijke drinkwaterstandaard wordt ingevoerd om burgers te beschermen tegen PFAS. De verwachting is dat door de nieuwe regels zo'n 100 miljoen burgers minder worden blootgesteld aan die chemische stoffen, bericht The Washington Post.
In de regels staat dat waterbedrijven water moeten testen en moeten zorgen dat de hoeveelheid chemicaliën binnen bepaalde grenzen blijft. Het gaat dan om soorten PFAS waarvan is aangetoond dat ze gezondheidsschade kunnen veroorzaken. Een brancheorganisatie voor de waterbedrijven, NAWC, klaagt dat zij de chemische stoffen niet produceren, maar nu wel opdraaien voor de reinigingskosten.
Milieuorganisaties reageren juist wel opgetogen. Uit onderzoek komt naar voren dat bijna alle Amerikanen een meetbare hoeveelheid PFAS in hun bloed hebben. Sommige staten hadden zelf ook al kwaliteitseisen ingevoerd voor die stoffen in drinkwater. Nu volgt ook de landelijke overheid, die bedrijven een paar jaar de tijd geeft om aan de nieuwe regels te voldoen. "Iedereen zou bij het opendraaien van de kraan de zekerheid moeten hebben dat het glas water dat ze drinken veilig is", zei de voorzitter van milieuraad CEQ van het Witte Huis deze week.
PFAS staat voor per- en polyfluoralkylstoffen. Het gaat om duizenden chemische stoffen die soms schadelijke gezondheidseffecten kunnen hebben. Ook in Nederland is de laatste jaren steeds meer aandacht voor de risico's van blootstelling aan PFAS voor de gezondheid en het milieu. Zo is vorige maand gewaarschuwd voor PFAS in eieren van hobbykippen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft twee containerschepen in de Straat van Hormuz in beslag genomen om "maritieme overtredingen", meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De schepen zijn naar de Iraanse kust overgebracht.
3 uur geleden