VS komen met landelijke regels tegen PFAS in drinkwater
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben aangekondigd dat voor het eerst een landelijke drinkwaterstandaard wordt ingevoerd om burgers te beschermen tegen PFAS. De verwachting is dat door de nieuwe regels zo'n 100 miljoen burgers minder worden blootgesteld aan die chemische stoffen, bericht The Washington Post.
In de regels staat dat waterbedrijven water moeten testen en moeten zorgen dat de hoeveelheid chemicaliën binnen bepaalde grenzen blijft. Het gaat dan om soorten PFAS waarvan is aangetoond dat ze gezondheidsschade kunnen veroorzaken. Een brancheorganisatie voor de waterbedrijven, NAWC, klaagt dat zij de chemische stoffen niet produceren, maar nu wel opdraaien voor de reinigingskosten.
Milieuorganisaties reageren juist wel opgetogen. Uit onderzoek komt naar voren dat bijna alle Amerikanen een meetbare hoeveelheid PFAS in hun bloed hebben. Sommige staten hadden zelf ook al kwaliteitseisen ingevoerd voor die stoffen in drinkwater. Nu volgt ook de landelijke overheid, die bedrijven een paar jaar de tijd geeft om aan de nieuwe regels te voldoen. "Iedereen zou bij het opendraaien van de kraan de zekerheid moeten hebben dat het glas water dat ze drinken veilig is", zei de voorzitter van milieuraad CEQ van het Witte Huis deze week.
PFAS staat voor per- en polyfluoralkylstoffen. Het gaat om duizenden chemische stoffen die soms schadelijke gezondheidseffecten kunnen hebben. Ook in Nederland is de laatste jaren steeds meer aandacht voor de risico's van blootstelling aan PFAS voor de gezondheid en het milieu. Zo is vorige maand gewaarschuwd voor PFAS in eieren van hobbykippen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
43 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
1 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran is niet bezig met het leggen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, benadrukte de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi. "Helemaal niet, dit is niet waar." De Verenigde Staten stelden eerder deze week zestien mijnenleggers in de buurt van de strategische waterweg te hebben uitgeschakeld, al zei president Donald Trump dat er geen aanwijzingen waren dat het land mijnen zou hebben gelegd.
3 uur geleden