VS klagen Chinezen en Maleisiërs aan voor hackoperaties
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vijf Chinezen en twee Maleisische zakenlieden aangeklaagd in een grote zaak waarbij wereldwijd meer dan honderd bedrijven zijn gehackt. De aanvallen vereenvoudigden de diefstal van belangrijke bedrijfsinformatie en klantgegevens en broncodes, aldus het departement.
De verdachten zouden computerfabrikanten, softwareontwikkelaars, telecomproviders, socialmediabedrijven, gamemakers, ngo’s, universiteiten en denktanks hebben gehackt. Daarnaast zouden ze regeringen en pro-democratische politici en activisten in Hongkong hebben bespioneerd.
De twee Maleisiërs zijn in hun land land opgepakt, maar China kreeg kritiek vanwege het beschermen van cybercriminelen die nuttig kunnen zijn voor de regering in Peking.
Het ministerie kreeg afgelopen maand honderden internetaccounts, servers en websites in het vizier die de hackers gebruikten voor de verkregen data. De operatie, al langer bekend bij cyberveiligheidsexperts, werd niet gerund door de Chinese overheid, maar een van de hackers heeft gezegd dat hij bescherming genoot van de Chinese veiligheidsdiensten.
"Sommige van deze criminelen geloofden dat hun band met de Chinese overheid hun een vrijbrief gaf om over de hele aardbol te hacken en stelen", aldus aanklager Michael Sherwin.
Softwareconcern Microsoft heeft manieren gevonden om de hackers te stoppen en speelde volgens de autoriteiten een belangrijke rol om hen te neutraliseren.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regeringspartij Labour heeft een criticus van premier Keir Starmer gekozen als plaatsvervangend partijleider. Lucy Powell werd vorige maand nog door Starmer afgezet als fractieleider in het Lagerhuis, maar is nu na Starmer de belangrijkste leider van de partij.
4 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv vrijdagnacht zijn zeker twee doden gevallen, meldt premier Joelia Svyrydenko op X. Dertien anderen raakten gewond. Volgens de premier zijn onder andere appartementencomplexen en een kleuterschool beschadigd.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse politie is bezig met een klopjacht om een veroordeelde Ethiopische asielzoeker te vinden die per ongeluk is vrijgelaten. De man werd veroordeeld na seksueel wangedrag tegen twee vrouwen. Een van de slachtoffers was een 14-jarig meisje. Dit leidde tot een golf van anti-immigratieprotesten, onder andere bij het hotel in Epping waar de man en andere migranten verbleven.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt open te staan voor een ontmoeting met de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un. Trump reist komende week door Azië en de Zuid-Koreaanse regering meldde eerder al dat de kans groot is dat hij tijdens die reis ook met Kim zal spreken.
6 uur geledenANTANANARIVO (ANP/AFP) - De nieuwe machthebbers in Madagaskar hebben de afgezette president Andry Rajoelina zijn nationaliteit ontnomen. Dat blijkt uit een decreet dat vrijdag werd gepubliceerd.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn door Russische aanvallen met raketten en drones zeker acht mensen gewond geraakt. Dat zegt burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.
7 uur geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - In Haïti zijn vrijdag zeker drie mensen om het leven gekomen door de tropische storm Melissa. Volgens de autoriteiten kan de storm aanwakkeren tot een orkaan.
7 uur geleden