VS kijken naar Israëlisch misbruik wapens voor aanvallen burgers
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering doet onderzoek naar misbruik van door de VS geleverde wapens door de Israëlische strijdkrachten bij vermeende aanvallen op burgers, meldt The Wall Street Journal. Het gaat onder meer om bombardementen waarbij afgelopen jaar witte fosfor uit de VS zou zijn gebruikt in Libanon. Er wordt ook gekeken naar bombardementen op de Gazastrook.
Witte fosfor wordt onder meer verwerkt in brandbommen. Bij contact met de huid branden bij temperaturen van meer dan 800 graden huid en vlees weg. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington onderzoekt volgens functionarissen die de Wall Street Journal sprak, of er met opzet burgers zijn gedood met wapens die de VS hebben geleverd.
Zo wordt bijvoorbeeld een bombardement eind oktober op de Gazastrook onderzocht in de plaats Jabalia. Daarbij zijn volgens door de krant geciteerde Amerikaanse functionarissen zeker 125 mensen gedood. Israël heeft verklaard dat er een tunnel van Hamas onder een hoog flatgebouw gebombardeerd werd. Dat werd volgens wapendeskundigen waarschijnlijk gedaan met een bom van bijna 900 kilo die mogelijk door de VS was geleverd.
Druk op Biden
De VS voorzien Israël al decennia van wapens, maar in het Congres hebben afgevaardigden president Joe Biden gevraagd voorwaarden te stellen aan de wapenleveranties om politieke druk uit te oefenen. Volgens de Wall Street Journal raakt Biden in de aanloop naar de presidentsverkiezingen in november in problemen door de maandenlange Israëlische aanvallen op onder meer de Gazastrook waar al meer dan 28.000 mensen, voornamelijk burgers, zijn gedood.
Biden heeft zich tot dusver over het algemeen achter het Israëlische beleid geschaard. Maar daarmee dreigt hij in een aantal staten veel Democratische kiezers kwijt te raken, omdat ze fel tegen het voorzetten van de vijandelijkheden zijn. Ze willen dat Biden de Israëli's onder grote druk zet het bloedvergieten te stoppen. Maar anderzijds zijn er ook Democratische kiezers die menen dat Biden onder geen beding Israël mag afvallen.
Mogelijke beperkingen
Als het onderzoek in de VS te zijner tijd concludeert dat er door Israël misbruik van Amerikaanse wapens is gemaakt, zou dat op den duur kunnen leiden tot beperkingen van de wapenleveranties aan Israël. Maar een woordvoerder van het buitenlandministerie zei tegen de krant dat dit onderzoek niet haastig wordt gedaan en niet op korte termijn tot een ander Amerikaans beleid jegens Israël zal leiden.
Meer uit Buitenland
LONDEN/BANDAR ABBAS (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft naar eigen zeggen nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran om de dreiging van dat land tegen de scheepvaart in de Straat van Hormuz tegen te gaan. De aanval komt kort nadat president Donald Trump had gezegd dat de wapenstilstandsovereenkomst wat hem betreft niet meer bestaat. Hij kondigde nieuwe aanvallen aan.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten Syrië van een lijst met landen te halen die terrorisme financieren, meldt persbureau Reuters op basis van een brief die Trump stuurde aan de Syrische president Ahmed al-Sharaa. Het Amerikaanse Congres heeft 45 dagen om het besluit te beoordelen voordat het definitief wordt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een rechter in New York heeft groen licht gegeven voor de uitbetaling van miljoenen aan schadevergoeding voor E. Jean Carroll. Daarmee ontvangt de columnist en schrijver nu omgerekend bijna 5,1 miljoen euro van president Donald Trump.
2 uur geledenNABATIEH (ANP) - Door een Israëlische droneaanval in het zuiden van Libanon zijn twee mannen omgekomen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens het persbureau vond de aanval plaats in de buurt van een ziekenhuis in de plaats Nabatieh al-Fawqa.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De coalitie van Oekraïne-bondgenoten die maandag weer bijeenkomt in Parijs, laat zien dat Europa ook los van de Verenigde Staten kan optreden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron na afloop van de NAVO-top in Ankara. Daar spraken de leiders van de NAVO-landen uit dat Europa taken van de VS gaat overnemen. Frankrijk en andere landen noemen de coalities Oekraïne en bijvoorbeeld de Straat van Hormuz al langer als vehikels voor een zelfstandiger Europa.
3 uur geledenANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt nog niet zeker te zijn of hij wel een deal wil sluiten met de leiders van Iran. Hij zei eerder op de dag dat de overeenkomst die vorige maand gesloten werd voorbij is, nadat de aanvallen tussen beide landen de afgelopen dagen weer waren opgelaaid. Ook noemde hij de nieuwe leiders "uitschot".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Bij de aanvallen die de Verenigde Staten woensdagochtend uitvoerden op het zuiden van Iran zijn acht Iraanse militairen omgekomen, melden staatsmedia. De slachtoffers maakten deel uit van de luchtmacht en de marine en kwamen om bij aanvallen op Bandar Abbas en Bushehr, aldus de media.
4 uur geleden