VS kijken naar Israëlisch misbruik wapens voor aanvallen burgers
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering doet onderzoek naar misbruik van door de VS geleverde wapens door de Israëlische strijdkrachten bij vermeende aanvallen op burgers, meldt The Wall Street Journal. Het gaat onder meer om bombardementen waarbij afgelopen jaar witte fosfor uit de VS zou zijn gebruikt in Libanon. Er wordt ook gekeken naar bombardementen op de Gazastrook.
Witte fosfor wordt onder meer verwerkt in brandbommen. Bij contact met de huid branden bij temperaturen van meer dan 800 graden huid en vlees weg. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington onderzoekt volgens functionarissen die de Wall Street Journal sprak, of er met opzet burgers zijn gedood met wapens die de VS hebben geleverd.
Zo wordt bijvoorbeeld een bombardement eind oktober op de Gazastrook onderzocht in de plaats Jabalia. Daarbij zijn volgens door de krant geciteerde Amerikaanse functionarissen zeker 125 mensen gedood. Israël heeft verklaard dat er een tunnel van Hamas onder een hoog flatgebouw gebombardeerd werd. Dat werd volgens wapendeskundigen waarschijnlijk gedaan met een bom van bijna 900 kilo die mogelijk door de VS was geleverd.
Druk op Biden
De VS voorzien Israël al decennia van wapens, maar in het Congres hebben afgevaardigden president Joe Biden gevraagd voorwaarden te stellen aan de wapenleveranties om politieke druk uit te oefenen. Volgens de Wall Street Journal raakt Biden in de aanloop naar de presidentsverkiezingen in november in problemen door de maandenlange Israëlische aanvallen op onder meer de Gazastrook waar al meer dan 28.000 mensen, voornamelijk burgers, zijn gedood.
Biden heeft zich tot dusver over het algemeen achter het Israëlische beleid geschaard. Maar daarmee dreigt hij in een aantal staten veel Democratische kiezers kwijt te raken, omdat ze fel tegen het voorzetten van de vijandelijkheden zijn. Ze willen dat Biden de Israëli's onder grote druk zet het bloedvergieten te stoppen. Maar anderzijds zijn er ook Democratische kiezers die menen dat Biden onder geen beding Israël mag afvallen.
Mogelijke beperkingen
Als het onderzoek in de VS te zijner tijd concludeert dat er door Israël misbruik van Amerikaanse wapens is gemaakt, zou dat op den duur kunnen leiden tot beperkingen van de wapenleveranties aan Israël. Maar een woordvoerder van het buitenlandministerie zei tegen de krant dat dit onderzoek niet haastig wordt gedaan en niet op korte termijn tot een ander Amerikaans beleid jegens Israël zal leiden.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Twee baby's zijn omgekomen nadat artsen 55 kinderen moesten evacueren uit een kinderdagverblijf in Jeruzalem. Het is onduidelijk wat er precies is gebeurd. De krant Times of Israel schrijft dat het incident mogelijk te maken heeft met het verwarmingssysteem op de locatie.
5 minuten geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is aangeklaagd voor meerdere nieuwe strafbare feiten. Het gaat onder meer om het vervoeren van meerdere kilo's marihuana, verschillende verkeersovertredingen en het schenden van een contactverbod. Høiby heeft schuld bekend voor alle aanklachten, meldt het Noorse persbureau NTB.
40 minuten geledenNUUK (ANP) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen is niet van plan van koers te veranderen nu de Amerikaanse president Donald Trump dreigt met extra importheffingen. Dat schrijft hij op Facebook.
55 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - In Groenland komt maandagavond naar verwachting opnieuw een groot aantal Deense militairen aan, meldt de Deense zender TV 2 op basis van het leger. Zij maken onderdeel uit van de Deense troepenbouw die daar momenteel plaatsvindt. Het is onduidelijk om hoeveel militairen het precies gaat.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.
2 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.
3 uur geleden