VS kijken naar Israëlisch misbruik wapens voor aanvallen burgers
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering doet onderzoek naar misbruik van door de VS geleverde wapens door de Israëlische strijdkrachten bij vermeende aanvallen op burgers, meldt The Wall Street Journal. Het gaat onder meer om bombardementen waarbij afgelopen jaar witte fosfor uit de VS zou zijn gebruikt in Libanon. Er wordt ook gekeken naar bombardementen op de Gazastrook.
Witte fosfor wordt onder meer verwerkt in brandbommen. Bij contact met de huid branden bij temperaturen van meer dan 800 graden huid en vlees weg. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington onderzoekt volgens functionarissen die de Wall Street Journal sprak, of er met opzet burgers zijn gedood met wapens die de VS hebben geleverd.
Zo wordt bijvoorbeeld een bombardement eind oktober op de Gazastrook onderzocht in de plaats Jabalia. Daarbij zijn volgens door de krant geciteerde Amerikaanse functionarissen zeker 125 mensen gedood. Israël heeft verklaard dat er een tunnel van Hamas onder een hoog flatgebouw gebombardeerd werd. Dat werd volgens wapendeskundigen waarschijnlijk gedaan met een bom van bijna 900 kilo die mogelijk door de VS was geleverd.
Druk op Biden
De VS voorzien Israël al decennia van wapens, maar in het Congres hebben afgevaardigden president Joe Biden gevraagd voorwaarden te stellen aan de wapenleveranties om politieke druk uit te oefenen. Volgens de Wall Street Journal raakt Biden in de aanloop naar de presidentsverkiezingen in november in problemen door de maandenlange Israëlische aanvallen op onder meer de Gazastrook waar al meer dan 28.000 mensen, voornamelijk burgers, zijn gedood.
Biden heeft zich tot dusver over het algemeen achter het Israëlische beleid geschaard. Maar daarmee dreigt hij in een aantal staten veel Democratische kiezers kwijt te raken, omdat ze fel tegen het voorzetten van de vijandelijkheden zijn. Ze willen dat Biden de Israëli's onder grote druk zet het bloedvergieten te stoppen. Maar anderzijds zijn er ook Democratische kiezers die menen dat Biden onder geen beding Israël mag afvallen.
Mogelijke beperkingen
Als het onderzoek in de VS te zijner tijd concludeert dat er door Israël misbruik van Amerikaanse wapens is gemaakt, zou dat op den duur kunnen leiden tot beperkingen van de wapenleveranties aan Israël. Maar een woordvoerder van het buitenlandministerie zei tegen de krant dat dit onderzoek niet haastig wordt gedaan en niet op korte termijn tot een ander Amerikaans beleid jegens Israël zal leiden.
Meer uit Buitenland
POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
4 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
7 uur geleden