Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS kijken naar Israëlisch misbruik wapens voor aanvallen burgers

VS kijken naar Israëlisch misbruik wapens voor aanvallen burgers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering doet onderzoek naar misbruik van door de VS geleverde wapens door de Israëlische strijdkrachten bij vermeende aanvallen op burgers, meldt The Wall Street Journal. Het gaat onder meer om bombardementen waarbij afgelopen jaar witte fosfor uit de VS zou zijn gebruikt in Libanon. Er wordt ook gekeken naar bombardementen op de Gazastrook.

Witte fosfor wordt onder meer verwerkt in brandbommen. Bij contact met de huid branden bij temperaturen van meer dan 800 graden huid en vlees weg. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington onderzoekt volgens functionarissen die de Wall Street Journal sprak, of er met opzet burgers zijn gedood met wapens die de VS hebben geleverd.

Zo wordt bijvoorbeeld een bombardement eind oktober op de Gazastrook onderzocht in de plaats Jabalia. Daarbij zijn volgens door de krant geciteerde Amerikaanse functionarissen zeker 125 mensen gedood. Israël heeft verklaard dat er een tunnel van Hamas onder een hoog flatgebouw gebombardeerd werd. Dat werd volgens wapendeskundigen waarschijnlijk gedaan met een bom van bijna 900 kilo die mogelijk door de VS was geleverd.

Druk op Biden

De VS voorzien Israël al decennia van wapens, maar in het Congres hebben afgevaardigden president Joe Biden gevraagd voorwaarden te stellen aan de wapenleveranties om politieke druk uit te oefenen. Volgens de Wall Street Journal raakt Biden in de aanloop naar de presidentsverkiezingen in november in problemen door de maandenlange Israëlische aanvallen op onder meer de Gazastrook waar al meer dan 28.000 mensen, voornamelijk burgers, zijn gedood.

Biden heeft zich tot dusver over het algemeen achter het Israëlische beleid geschaard. Maar daarmee dreigt hij in een aantal staten veel Democratische kiezers kwijt te raken, omdat ze fel tegen het voorzetten van de vijandelijkheden zijn. Ze willen dat Biden de Israëli's onder grote druk zet het bloedvergieten te stoppen. Maar anderzijds zijn er ook Democratische kiezers die menen dat Biden onder geen beding Israël mag afvallen.

Mogelijke beperkingen

Als het onderzoek in de VS te zijner tijd concludeert dat er door Israël misbruik van Amerikaanse wapens is gemaakt, zou dat op den duur kunnen leiden tot beperkingen van de wapenleveranties aan Israël. Maar een woordvoerder van het buitenlandministerie zei tegen de krant dat dit onderzoek niet haastig wordt gedaan en niet op korte termijn tot een ander Amerikaans beleid jegens Israël zal leiden.

Meer uit Buitenland

Poolse oud-minister aangeklaagd om rol in onderzoek vliegramp

WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.

2 uur geleden
VK gaat miljarden van Russische miljardair naar Oekraïne sturen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.

2 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vertrokken uit Noorwegen

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.

3 uur geleden
Zeker 26 gewonden in Zaporizja na glijbomaanval

KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.

3 uur geleden
Louvre toch gedeeltelijk open ondanks staking

PARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre gaat woensdag gedeeltelijk open, meldt het management van het Parijse museum aan persbureau AFP. Vakbonden CFDT en CGT stemden woensdag unaniem voor het verlengen van de staking, die ervoor zorgde dat het museum sinds maandag dicht was.

4 uur geleden
Oekraïne claimt 90 procent van Koepjansk te hebben heroverd

KOEPJANSK (ANP/RTR) - Oekraïne zegt 90 procent van de oostelijke stad Koepjansk in handen te hebben. Rusland claimde die stad in november te hebben ingenomen, maar Kyiv stelt dat de herovering alweer bijna compleet is. Rusland ontkent dat.

5 uur geleden
Louvre blijft langer dicht, staking medewerkers gaat door

PARIJS (ANP/AFP) - Het wereldberoemde Louvre in Parijs blijft gesloten. Het personeel van het museum heeft gestemd om de staking, die maandag begon, voort te zetten. Ze protesteren tegen verslechterende arbeidsomstandigheden en een hoge werkdruk.

5 uur geleden