VS, Japan en Zuid-Korea 'overwegen' alle opties tegen Noord-Korea
JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten, Japan en Zuid-Korea overwegen alle opties tegen Noord-Korea, waaronder tegenaanvallen. Dat hebben topfunctionarissen van de landen gezegd na een overleg in Indonesië, dat werd gehouden vanwege Noord-Koreaanse rakettesten die volgens hen steeds provocerender worden.
Pyongyang lanceerde vorige maand onder meer een geavanceerde intercontinentale raket. Bij die lancering sprak de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un de wens uit dat zijn land de grootste kernmacht ter wereld wordt. Ook landde in november voor het eerst sinds de de Koreaanse Oorlog (1950-1953) een raket bij de Zuid-Koreaanse wateren.
"Noord-Korea wordt steeds agressiever en schaamtelozer in zijn nucleaire dreiging", stelt de vertegenwoordiger van Zuid-Korea. "Verdere provocatie van Noord-Korea zal worden beantwoord met een krachtige en eensgezinde reactie van de internationale gemeenschap." De drie landen zeggen daarnaast open te blijven staan voor dialoog met Noord-Korea.
Risico in de regio
De topfunctionarissen waarschuwen dat Noord-Korea een dreiging vormt voor de regionale veiligheid. De VS en Zuid-Korea zeggen al maanden dat het geïsoleerde land op korte termijn zijn eerste kernproef sinds 2017 gaat houden. Dat zou de zevende kernproef door Noord-Korea zijn. Het regime heeft dit jaar meer dan zestig raketten gelanceerd, een recordaantal.
Het overleg tussen de Amerikaanse, Japanse en Zuid-Koreaanse functionarissen werd gehouden in de Amerikaanse ambassade in Jakarta, na bijeenkomsten eerder dit jaar in Tokio en Seoul. De drie landen hebben Noord-Korea deze maand nieuwe sancties opgelegd vanwege de raketlanceringen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
47 minuten geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
2 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
16 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
16 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
17 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
21 uur geleden