Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS, Japan en Zuid-Korea 'overwegen' alle opties tegen Noord-Korea

VS, Japan en Zuid-Korea 'overwegen' alle opties tegen Noord-Korea

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten, Japan en Zuid-Korea overwegen alle opties tegen Noord-Korea, waaronder tegenaanvallen. Dat hebben topfunctionarissen van de landen gezegd na een overleg in Indonesië, dat werd gehouden vanwege Noord-Koreaanse rakettesten die volgens hen steeds provocerender worden.

Pyongyang lanceerde vorige maand onder meer een geavanceerde intercontinentale raket. Bij die lancering sprak de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un de wens uit dat zijn land de grootste kernmacht ter wereld wordt. Ook landde in november voor het eerst sinds de de Koreaanse Oorlog (1950-1953) een raket bij de Zuid-Koreaanse wateren.

"Noord-Korea wordt steeds agressiever en schaamtelozer in zijn nucleaire dreiging", stelt de vertegenwoordiger van Zuid-Korea. "Verdere provocatie van Noord-Korea zal worden beantwoord met een krachtige en eensgezinde reactie van de internationale gemeenschap." De drie landen zeggen daarnaast open te blijven staan voor dialoog met Noord-Korea.

Risico in de regio

De topfunctionarissen waarschuwen dat Noord-Korea een dreiging vormt voor de regionale veiligheid. De VS en Zuid-Korea zeggen al maanden dat het geïsoleerde land op korte termijn zijn eerste kernproef sinds 2017 gaat houden. Dat zou de zevende kernproef door Noord-Korea zijn. Het regime heeft dit jaar meer dan zestig raketten gelanceerd, een recordaantal.

Het overleg tussen de Amerikaanse, Japanse en Zuid-Koreaanse functionarissen werd gehouden in de Amerikaanse ambassade in Jakarta, na bijeenkomsten eerder dit jaar in Tokio en Seoul. De drie landen hebben Noord-Korea deze maand nieuwe sancties opgelegd vanwege de raketlanceringen.

Meer uit Buitenland

Duitsland hervat export wapens voor gebruik in Gaza

BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland heft een gedeeltelijke stop op wapenexporten naar Israël op. Daardoor kunnen vanaf 24 november opnieuw wapens voor gebruik in Gaza worden geëxporteerd.

1 uur geleden
Zuid-Korea wil militair overleg met Noord-Korea

SEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Zuid-Korea stelt militair overleg met Noord-Korea voor over de grens tussen de landen. Het doel hiervan is om botsingen langs de grens te voorkomen en de militaire spanningen te verminderen, aldus een Zuid-Koreaanse topfunctionaris.

1 uur geleden
Ex-premier Bangladesh bij verstek veroordeeld tot doodstraf

DHAKA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oud-premier van Bangladesh, Sheikh Hasina, is schuldig bevonden aan misdaden tegen de menselijkheid. Een rechtbank in Dhaka heeft haar bij verstek de doodstraf opgelegd.

1 uur geleden
Explosie op Poolse spoorlijn, Tusk spreekt van sabotage

WARSCHAU (APP/RTR) - Op een Poolse spoorlijn heeft zondag een explosie plaatsgevonden, waarbij flinke schade is ontstaan. Volgens premier Donald Tusk was er sprake van sabotage: "de explosie van een explosief verwoestte de spoorlijn", schrijft hij maandag op X. De schade tussen Lublin en Warschau werd ontdekt door een passagierstrein die een noodstop moest maken. Niemand raakte gewond.

1 uur geleden
Chinese premier wil geen ontmoeting met Japan op G20-top

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang is niet van plan de Japanse premier Sanae Takaichi te ontmoeten tijdens de aankomende G20-top in Johannesburg, meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De spanningen tussen de twee landen nemen toe sinds de Japanse premier het parlement vertelde dat een Chinese aanval op Taiwan een militaire reactie van Japan zou kunnen uitlokken.

2 uur geleden
Stijging dodental na aardverschuivingen op Java

JAKARTA (ANP/RTR/AFP) - Door de aardverschuivingen die eind vorige week op het Indonesische eiland Java plaatsvonden, zijn zeker achttien mensen omgekomen. De autoriteiten hebben het nieuwe dodental maandag bekendgemaakt.

3 uur geleden
Doden door Russische aanval op oostelijke regio Charkiv

BALAKLIYA (ANP/AFP) - In de Oekraïense stad Balakliya in de regio Charkiv zijn drie mensen gedood door Russische luchtaanvallen. In de nacht van zondag op maandag voerde het Russische leger twee luchtaanvallen uit op de stad, aldus het hoofd van de militaire administratie in Balakliya.

5 uur geleden