VS, Japan en Zuid-Korea maken vuist tegen 'agressief' China
THURMONT (ANP/RTR) - De leiders van de Verenigde Staten, Japan en Zuid-Korea hebben de "gevaarlijke en agressieve acties" van Beijing in de Zuid-Chinese Zee veroordeeld. China claimt al jaren stukken land in die zee, die het grotendeels als eigen territorium beschouwt.
In een gezamenlijke verklaring na een bijeenkomst in Camp David, het Amerikaanse presidentiële buitenverblijf, staat dat de drie landen voortaan elk jaar een militaire oefening gaan houden en dat ook de leiders elkaar jaarlijks zullen ontmoeten op een nieuwe top.
Daarmee willen Washington, Japan en Seoul een gezamenlijke vuist vormen tegen China. Ze spreken van de "illegale maritieme territoriale aanspraken van China in de Zuid-Chinese Zee" en zeggen zich te verzetten tegen elke actie die de orde verstoort in het gebied.
Harde sancties
De landen spraken ook af een systeem op te zetten waardoor ze live informatie kunnen delen over raketlanceringen van Noord-Korea. Ten opzichte van Rusland verklaarden de leiders harde sancties te zullen handhaven en hun energieafhankelijkheid van Moskou verder te zullen verminderen.
Bij aanvang van de bijeenkomst prees de Amerikaanse president Joe Biden Japan en Zuid-Korea voor hun "politieke moed" om samen te komen en zei hij dat "de wereld een veiligere plek is wanneer de landen samenwerken". Tussen 1910 en 1945 was Korea een kolonie van het Japanse keizerrijk, en ook in de decennia daarna lagen de landen regelmatig met elkaar in de clinch.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/RTR) - De bedreigingen van de VS kunnen leiden tot een bloedbad op Cuba. Dat heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken tegen ABC News gezegd.
3 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Het is nog niet mogelijk om de bron van de besmetting met het hantavirus te bevestigen. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid donderdagavond in een verklaring.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.
5 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
20 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
22 uur geleden